két pulykának

2019.11.26. 22:19

Kegyelmet adott az amerikai elnök az idén is hálaadás előtt

A két pulykát Kenyérnek és Vajnak hívják, és mint Donald Trump a Fehér Ház Rózsakertjében tartott ceremónián elmondta: nevüket egy észak-karolinai keresztény iskola növendékeitől kapták.

Washington, 2019. november 26. Donald Trump amerikai elnök (j2) felesége, Melania Trump társaságában ünnepélyesen megkegyelmez a Butter nevû hálaadásnapi pulykának a washingtoni Fehér Házban 2019. november 26-án. Mellette balról Wellie Jackson gazda, valamint Kerry Doughty, a Országos Pulykaszövetség elnöke. Elõször Harry Truman elnök kegyelmezett meg a neki nevelt pulykának több mint 50 évvel korábban, és azóta minden évben így tesz az aktuális elnök. Az Egyesült Államokban kialakult hagyomány szerint az ünnepi vacsorára pulykát tálalnak hálaadás napján. MTI/EPA/Michael Reynolds

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Michael Reynolds

Miután nem szegik nyakukat, Kenyér és Vaj a virginiai műegyetem parkjába kerül.

„Teljes körű kegyelemben részesítelek” – fordult az amerikai elnök a két pulykához, miután azzal tréfálkozott, hogy úgyis azt szokták mondani róla, hogy túlságosan kegyes Törökországhoz. Ez szójáték volt: az angol nyelvben ugyanis a „turkey” kifejezés pulykát és Törökországot egyaránt jelent, csak írásban nagybetűvel jelzik, ha Törökországról van szó.

Trump a meghívott vendégek derültségére megjegyezte: a két pulyka már kapott idézést Adam Schifftől egy csütörtöki megjelenésre.

Adam Schiff, a képviselőház hírszerzési bizottságának vezetője, aki az elnök alkotmányos elmozdítását célzó eljárás (impeachment) előtti kötelező képviselőházi meghallgatásokat vezeti. A pulykák csütörtöki „beidézése” a Hálaadás csütörtökön tartandó ünnepére utalt. A Hálaadás Észak-Amerika – vagyis az Egyesült Államok és Kanada – egyik legfontosabb ünnepe. Az Egyesült Államokban mindig november utolsó csütörtökén ülik meg. A hagyomány szerint az őszi betakarítás után adnak hálát Istennek, ma azonban általában az esztendő jó eredményeiért mondanak hálát.

A krónikák szerint az első hálaadást 1621-ben ünnepelték a Mayflower hajó fedélzetén az előző évben a massachusettsi Plymouth városába érkező telepesek. A többnyire az európai vallásüldözés elől menekülő telepesek cudar körülmények között éltek, s e nehéz időkben a wampanoag törzs indiánjai segítették őket. Az őszi bőséges termés után az életben maradt 51 telepes vezetője, William Bradford nagy ünnepséget rendezett, amelyre meghívták az indiánokat is. Ez volt az első Hálaadás.

Nemzeti ünnepnapot először George Washington, az Egyesült Államok első elnöke hirdetett 1789-ben, rendszeres ünneppé azonban 1863-ban Abraham Lincoln nyilvánította elnöki rendelettel. Lincoln volt az, aki először kegyelmezett meg a Hálaadás napján ünnepi fogásként felszolgált pulykák egyikének. Bár arról mind a mai napig vita folyik az Egyesült Államokban, hogy Lincoln Hálaadás napi vagy karácsonyi vacsorára szánt pulykát részesített-e elnöki kegyelemben. A Hálaadás napi ünnepi menü ugyanis sült pulyka krumplipürével, áfonyamártással és sütőtöktorta.

Először Harry Truman elnök kegyelmezett meg a neki nevelt pulykának több mint 50 évvel ezelőtt, és azóta minden évben így tesz az aktuális elnök.

A Hálaadás napja nemzeti ünnep és munkaszüneti nap az Egyesült Államokban és egyúttal a karácsonyi ünnepkör kezdete is.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (j2) felesége, Melania Trump társaságában ünnepélyesen megkegyelmez a Vaj nevű hálaadásnapi pulykának a washingtoni Fehér Házban 2019. november 26-án. Mellette balról Wellie Jackson gazda, valamint Kerry Doughty, a Országos Pulykaszövetség elnöke.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!