2024.11.11. 09:44
Mikulásvirág: így gondozza, hogy sokáig gyönyörködhessen benne
Pár hét és kezdődik az advent, amikor a lakásokat feldíszítjük és szépen mutat a mikulásvirág az asztalon. Akinek szerencséje volt, annak venni sem kellett újat, mert a tavalyi mikulásvirágot életben tudta tartani.
Mikulásvirág a karácsonyi ünnep dísze, már kapható az üzletekben
Forrás: MW/illusztráció
A mikulásvirág élénkvörös, rózsaszín, lazacrózsaszín, sárga vagy fehér leveleivel teljesen beleillik a karácsonyi dekorációba. Amellett, hogy a mikulásvirág a világ egyik legnépszerűbb szobanövénye, szeszélyességéről és rövid élettartamáról ismert.
A mikulásvirág kedvezőtlen körülmények között gyorsan elpusztul
A legjobban a világos, de nem a tűző napos, 15-20 fokos szobahőmérsékleten és kellemes páratartalomban érzi jól magát. Érzékeny a hidegre, a túlzott melegre, a száraz levegőre és a huzatra. Fontos, hogy ne helyezzük fűtőtest közelébe vagy ablakba, ahol huzat érheti. Nyáron a kertbe vagy a teraszra, erős napfénytől védett, világos helyre tehetjük, majd ha hűvösre fordulnak az éjszakák, vigyük vissza a lakásba, nehogy megfázzon.
Emellett rendszeres, gondos öntözést igényel, a talajt tartsuk nedvesen, de ügyeljünk arra, hogy ne öntözzük túl, mert gyökérrothadás alakulhat ki. Júniustól októberig érdemes kéthetente tápoldatozni is.
Mivel érzékeny a hidegre, gondosan becsomagolva hozzuk haza a boltból, hogy ne fázzon meg. Hazaérve hagyjuk akklimatizálódni, ne vigyük azonnal fűtött térbe, helyette tegyük világos, nem túl meleg helyre.
Így élheti túl a karácsonyt és újból virágzik majd
Ha sikeresen túlélte a nyarat, akkor érdemes otthon, a tervezett virágzás előtt 10 héttel már napi 12 órát mesterséges sötétben tartani: minden nap, pontban délután négykor tegyünk rá egy kartondobozt, és hagyjuk rajta 12 órán át. Ne legyünk következetlenek, mert fontos, hogy minden nap ugyanabban az időben teremtsük meg számára a szükséges sötétséget, mert ez indítja be a rügyképződést.
A mikulásvirágot a virágzás után két hónapig pihentetni kell, ez a növény nyugalmi időszaka, az átültetést ezt követően végezzük el május második felében. Az ültetéshez laza szerkezetű, tőzeges virágföldet használjunk.