2024.02.04. 11:40
Sorra zárnak be az éttermek, cukrászdák
Nagyon megviselte a vendéglátóipart az elmúlt 4 év: 2020 február elején még semmi nem látszott abból a katasztrófacunamiból, ami rájuk zúdult a következő években.
Képünk illusztráció.
Forrás: Shutterstock
A koronavírus-járvány miatti közel 2 éves kötelező bezárásokkal kezdődött a lejtmenet, majd folytatódott az energiaválsággal, később a rég nem látott mértékű infláció kettős negatív hatása: egyrészt az embereknek nem maradt pénze étterembe, cukrászdába menni, másrészt az amúgy is kevés meglévő alkalmazottnak többet kellett fizetni azért, hogy megmaradjanak.
Míg 2019-ben 51 329 vendéglátóhely volt összesen Magyarországon, addig tavaly júliusra már 5400-zal kevesebb, 45 914.
A statisztikai hivatal adatai szerint a kereskedelmi vendéglátásban magasan az átlagos infláció felett nőttek az árak, amely nem csoda, hiszen a szolgáltatás nagyban függ az élelmiszerek árától, amely pedig sokáig rekorder volt itthon. A vendéglátásban 30 százalék felett volt az éves áremelkedés.
A vásárlóerő folyamatosan csökken, és ezt nagyon megérzik a szolgáltatók. Egy év alatt a kiskereskedelmi üzletek 6,4 százaléka zárt be. Egy év alatt több mint 7000 bolt húzta le a rolót - derült ki a KSH friss adataiból.
Tolna vármegyében jelenleg 95 a vendéglátóhelyek száma, itt is több mint húsz üzlet zárt be az elmúlt két évben.