11 órája
Agrárpetíció: azt szeretnék, ha a magyar emberek hangja eljutna a döntéshozókig (videó)
A NAK és a MAGOSZ közösen kezdeményezett aláírásgyűjtést az EU Közös Agrárpolitika stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezete miatt, amely kivezetné a gazdák területalapú támogatását. Az agrárpetíció online elérhető, és bárki aláírhatja.
„Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól!” Ezzel a címmel érhető el agrárpetíció a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére. A részletekről hétfőn tartottak sajtótájékoztatót a NAK Tolna Vármegyei Igazgatóságán.
Az EU szándéka egész Európában megdöbbenést keltett
– Számos olyan körülmény jellemezte az elmúlt időszakot, amely megnehezítette a gazdák életét. Ezt tetézi most az Európai Unió – mondta Vendégh Edit, a NAK Tolna vármegyei igazgatója, hozzátéve, hogy EU Közös Agrárpolitika stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezet megdöbbenést okozott a gazdák között egész Európában. Az intézkedés ugyanis kivezetné a területalapú támogatást, és helyette jövedelemalapút léptetne életbe.
Papp Zsolt György, a NAK elnöke azt hangsúlyozta, hogy az elsődleges feladatokról kellene beszélni. Például arról hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a termelést és értékesíteni annak eredményét; hogyan lehet csökkenteni az aszály okozta problémákon és korszerűsíteni az öntözést. Ehelyett az adja a témát, miként akarják az Európai Unióban megváltoztatni a gazdáknak jutó támogatásokat. Kiemelte, hogy a területalapú támogatás évente több mint 500 milliárd forintot jelent mintegy 162 ezer magyar gazdálkodónak.
Arra is kitért, hogy a jelentés – meglátása szerint tévesen – a mezőgazdaságot kiáltja ki fő bűnösnek a klímaváltozásért, és veszi célkeresztbe a húsfogyasztást. Így ez nemcsak a gazdákat érintő kérdés, hanem össztársadalmi, ezért mindenkitől azt kéri, fejezze ki támogatását az agrarpeticio.hu oldalon.
Az agrárpetíció felerősíti az emberek hangját
Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára szintén azt hangsúlyozta, hogy a területalapú támogatás a családi gazdaságok alappillére, amely nélkül a többségük csődbe menne. Úgy látja ugyanakkor, hogy ha mindemellett jogállamisági feltételekhez kötik a források kifizetését, az nagypolitikai kérdést csinál az agrárügyekből, s mindezzel Ukrajna EU-s csatlakozását akarják előkészíteni. A szomszédos ország belépésével ugyanis fenntarthatatlanná válna a területalapú támogatás, mivel ott 40-45 millió hektárnyi területet művelnek.
Kővári Ildikó, a Gazdasszonyok Tolna Vármegyei Gazdakörének elnöke szintén az agrárpetíció aláírására buzdított, és azt reméli, a magyar emberek hangja eljut ezáltal a döntéshozókig. Csike György, a MAGOSZ Tolna vármegyei elnöke a kukorica aflatoxinról beszélt. Azt hangsúlyozta, hogy a kukorica a magyar mezőgazdaság sikernövénye, és túlzóak a fertőzés mértékéről szóló hírek. Ráadásul egy tonnányi kukorica kilogramm mentesítő anyaggal rendbe tehető.
Teol.hu videó
- Az egzotikus állatok több helyen is felbukkantak Decsen (videó)
- Könyv Kata utóbbi években készült alkotásainak keresztmetszetét mutatja be a tárlat (videó és galéria)
- Valenciai villámárvíz: szekszárdiak is átélték a katasztrófafilmbe illő napot (videóval)
- Nézze meg, mit műveltek a görög ultrák a csarnokban a kupamérkőzés után (videó)
- Fáradt olajjal leöntötte, elásta testvérét a regölyi férfi (videó)