Környezetszennyezés

1 órája

Évente egy bankkártyányi műanyagot megeszünk

Egy erdei túra is izgalmas, meglepő vagy éppen riasztó felfedezéshez vezethet: a Mecsek közepén több tízezer elhagyott gumiabroncs hever. Az illegális hulladéklerakás egyértelműen környezetszennyezés. Baka György szakmérnök szerint ezek a gumiabroncsok mikroműanyagokká esnek szét, így az emberi szervezetbe is bejutnak.

Balogh Éva

A mecseki erdőség mélyén, az egykori István-aknai III-as üzem területén hatalmas gumiabroncs-hegyek borítják a földet. Az elhagyatott feldolgozó üzem felszámolás alatt áll, de a gumiabroncsok ott maradtak, és a természet csendjét groteszk módon törik meg. Környezetszennyezés a javából, és mivel a Mecsekbe Tolnából is rengetegen járnak át túrázni, kirándulni, ez nem csak közvetetten, hanem közvetlenül is érint minket.

A kirándulók, akik erre járnak, nemcsak a látványtól döbbennek meg, hanem a tudattól is, hogy ezek az abroncsok, ha így maradnak, évtizedek múlva mikroműanyagokként újjászületve élik tovább természet- és emberkárosító életüket. A szellemet sajnos mi engedtük ki a palackból. 

környezetszennyezés
Brutális környezetszennyezés a Mecsekben
Fotó: bama.hu

Környezetszennyezés – de miért veszélyesek a gumiabroncsok?

Baka György, a Zöldtárs Alapítvány vezetője szerint a gumiabroncsok önmagukban nem számítanak veszélyes hulladéknak, de a lebomlásuk során felszabaduló mikroműanyagok komoly környezetszennyezést okoznak. – Az abroncsok 10-20-30 év alatt lassan elmorzsolódnak, és mikroműanyagokra esnek szét, bekerülnek a talajba, a vízbe, majd a végső soron az emberi szervezetbe – mondja Baka György. Bár a szemünk nem látja, ezek az apró műanyag részecskék jelen vannak a vízben, a talajban, sőt az ételeinkben is.

Az ilyen szennyezés következményei még nem teljesen ismertek, de a kutatások már most rámutatnak a lehetséges egészségügyi problémákra. A szakember hozzáteszi, egy átlagos magyar évente nagyjából egy bankkártyányi műanyagot fogyaszt el, részben az ilyen típusú környezetszennyezések miatt. A környezetvédelmi szakmérnök hangsúlyozza: „Az erdő közepén lévő gumiabroncs hulladék elsősorban esztétikai környezetszennyezés.

A közvetlenül káros anyag ugyanis a gumik kopórétegében található, ez a használat során elporlad. Mire tehát az erdőbe kirakják, ez a mérgező réteg már nincs a gumin. Azonban nem szabad könnyelműen venni a helyzetet, hiszen az erdőben keletkezett gumiabroncs-hegy további aggályokat vet fel a tapasztalat alapján. 

Az illegális hulladéklerakók veszélyei

Az illegális hulladéklerakás természetesen nem csak esztétikai probléma – folytatja Baka György. Az elhagyott gumiabroncsok mellett hamarosan megjelenhetnek más, valóban veszélyes anyagok is, amelyeket a gumihegyek árnyékában próbálnak elrejteni. – A hatóságok szigorúan büntetik az ilyen illegális lerakókat, komoly bírságokat szabnak ki, és az elkövetőket a hulladék elszállítására kötelezik. 

Mit tehetünk a környezetszennyezés ellen?

Baka György szerint a megelőzés egyik legfontosabb eszköze a tájékoztatás és a hulladékudvarok használata. A szekszárdi hulladékudvarba egy háztartás naponta 4 személyautó gumiabroncsát adhatja le, de évente maximum 16 darabot. A Mecsek illegális hulladéklerakói arra figyelmeztetnek, hogy a természet és az ember közötti egyensúly törékeny. Ezt a „megállapodást, vagy együtt élést” pedig egyoldalúan újra és újra csak az ember rúgja fel.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában