Statisztika

Tegnap, 11:30

Drámaian fogy az agrártermelők száma, egyre sürgetőbb a generációváltás

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly mezőgazdasági összeírást végzett. Ennek eredményéről a napokban tájékoztatta az érdeklődőket. Az összeírás lényege: drámaian fogy az agrártermelők száma, a termelés és a támogatások is egyre inkább a nagyobb szereplők kezében koncentrálódnak.

Mauthner Ilona

Az agrártermelők száma évről évre csökken, a statisztikai hivatal friss adatai a nagyobb gazdaságok száma nőtt, a kisebbek pedig megszűnnek  (Fotó: MW-archívum)

A magyar mezőgazdaság jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami a gazdaságok számának drasztikus csökkenésében és a termelési struktúra átrendeződésében mutatkozik meg. A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2023 júniusában mindössze 198 ezer gazdaság működött az országban, ami 18 százalékos visszaesést jelent 2020-hoz, és 33 százalékos csökkenést 2013-hoz képest. Drámaian fogy tehát az agrártermelők száma.

Az agrártermelők száma évről évre csökken, a statisztikai hivatal friss adatai a nagyobb gazdaságok száma nőtt, a kisebbek pedig megszűnnek
Az agrártermelők száma évről évre csökken, a statisztikai hivatal friss adatai a nagyobb gazdaságok száma nőtt, a kisebbek pedig megszűnnek 
Fotó: MW-archívum

Átrendeződött a mezőgazdaság szerkezete, fogy a kisebb agrártermelők száma

Az agrárszektor átalakulása különösen szembetűnő az állattenyésztés területén. Ez jellemző a Tolna vármegyei gazdaságokra is. Az állattartó gazdaságok száma tíz év alatt negyedére zsugorodott, ami részben az uniós támogatáspolitika növénytermesztést preferáló irányának, részben pedig az ágazatot sújtó állatbetegségeknek és megnövekedett takarmány- és energiaköltségeknek tudható be.

A változások eredményeként jelentősen átrendeződött a mezőgazdaság szerkezete. Míg 2013-ban a növénytermesztő gazdaságok aránya 45,6 százalék volt, ez 2023-ra 73 százalékra emelkedett. Ezzel párhuzamosan az állattartók részesedése 39,5 százalékról 15 százalék alá csökkent. A vegyes gazdaságok aránya lényegében változatlan maradt, 7,9 százalék körül mozog.

Az agrártámogatások egyre nagyobb hányada áramlik a nagyobb vállalkozások felé

A támogatások elosztása is tükrözi a szektor átalakulását. A gazdaságok 29 százaléka 2021 és 2023 között vidékfejlesztési támogatásban részesült, ami jelentős növekedés a korábbi időszakhoz képest. Figyelemre méltó, hogy ezek a támogatott gazdaságok használják az ország mezőgazdasági területének 78 százalékát, és tartják a teljes állatállomány 79 százalékát.

Az adatok arra engednek következtetni, hogy a hazai agrártámogatások egyre nagyobb hányada áramlik a nagyobb vállalkozások felé, míg a kisebb gazdaságok részesedése csökken.

Ez a tendencia komoly kihívások elé állítja az agrárpolitika irányítóit, különösen a generációváltás kérdésének tekintetében, amely egyre sürgetőbb problémává válik a magyar mezőgazdaságban.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában