Téli közlekedés

3 órája

Adunk néhány tanácsot, hogyan előzze meg a tragédiát a havas, csúszós utakon!

A következő napokban eső, köd és havaseső vár ránk, melyek jelentősen megnövelhetik a balesetveszélyt az utakon. A csapadékos idő a rutinos sofőröktől is fokozott figyelmet követel, hiszen a hosszabb féktávolságok, a rossz látási viszonyok és a vízen csúszás kockázata mind hozzájárulnak a balesetek számának növekedéséhez. Adunk néhány tanácsot, hogyan kerülhető el a tragédia.

Bencze Péter

A Magyar Gumiabroncs Szövetség (HTA) szakértői tíz alapvető tippet adnak, hogyan vezessünk biztonságosan a csapadékos időben vizes, havas utakon.

A várható csapadékos idő még a tapasztalt sofőröket is próbára teheti
A várható csapadékos idő még a tapasztalt sofőröket is próbára teheti
Fotó: Laufer László/bama.hu

Így kerülhetőek el a balesetek csapadékos idő esetén

1. Alkalmazkodjunk a körülményekhez!

Esőben kerülni kell a hirtelen fékezéseket és a gyors sávváltásokat, mivel ezek könnyen balesetet okozhatnak.

2. Lassan és nyugodtan!

Különösen fontos a nyugodt, lassú vezetés, és az erős fékezés elkerülése.

3. Csökkentsük a sebességet!

A nedves úton az aszfalt sokkal kevesebb tapadást biztosít, ami jelentősen megnöveli a féktávolságot. A statisztikák szerint a vészhelyzetek elkerülése érdekében a sofőröknek mindig csökkenteniük kell a sebességet esős időben, és különösen autópályán.

Csütörtök reggel több helyszínen történt baleset az M6-os autópálya 175-ös és 176-os kilométerszelvénye között Szebény térségében, a Budapest felé vezető irányban. Az első helyszínen öt, a másodiknál négy, a harmadiknál szintén négy gépkocsi ütközött össze.

4. Szkenneljük az utat!

Figyeljük az utat, keresve a vízzel borított részeket, mivel ezek fokozottan veszélyeztetik a járművet, és könnyen aquaplaningot (vízen csúszást) okozhatnak.

5. Láthatóság mindenek előtt!

Esőben kapcsoljuk be a tompított fényszórókat! A ködlámpák használata közlekedés közben csak akkor javasolt, ha valóban szükséges, és ha nem zavarjuk vele az előttünk haladókat.

6. Növeljük a követési távolságot!

Esős vagy havas úton legalább másfélszer akkora követési távolságot kell tartani, mint száraz aszfalton.

7. Aquaplaning: hogyan reagáljunk?

Az aquaplaning életveszélyes lehet, ha a sebesség meghaladja a 75 km/h-t. Ha a jármű elkezd úszni, ne pánikoljunk! A legfontosabb, hogy tartsuk erősen a kormánykereket, vegyük le a lábunkat a gázpedálról, és nyomjuk be a kuplungot.

8. Csapadékos idő esetén használjuk a klímát!

Célszerű bekapcsolni a szellőztetőrendszert, és ha szükséges, a klímát, hogy gyorsan eltüntessük a párát a szélvédőről és az oldalablakokról.

9. Rendszeres ablaktörlő csere!

A régi, kopott ablaktörlők nem tudják hatékonyan tisztítani a szélvédőt, ami csökkenti a látási viszonyokat.

10. Ellenőrizzük a gumiabroncsokat!

Fontos, hogy mindig ellenőrizzük a gumiabroncsok profilmélységét, és soha ne közlekedjünk a minimális profilmélységnél (1,6 mm) kopott gumikon.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!