2024.01.22. 11:30
A tolnai polgármester nem indul a következő választáson
Fotó: Beküldött fotó
A polgármesteri munkában nagyon sok szépség van, de ha mérleget készítek, számomra már sokkal több dolog szól ellene, mint mellette – nyilatkozta Appelshoffer Ágnes, Tolna polgármestere, aki nem kíván elindulni a következő önkormányzati választáson.
Appelshoffer Ágnes 2006-tól 8 éven át volt tolnai önkormányzati képviselő és alpolgármester. 2014 áprilisától pedig – dr. Sümegi Zoltán halála után – előbb alpolgármesterként, majd egymás után két ciklusban megválasztott polgármesterként, a Fidesz színeiben irányította a várost.
Mint fogalmazott, óriási megtiszteltetésnek tartja, hogy tíz évre felhatalmazást kapott a település vezetésére. Büszke arra, hogy ez idő alatt rengeteg fejlesztést sikerült megvalósítani a városban. Ám ebbe a munkába is bele lehet fáradni. Mint mondta, az utóbbi 3-4 nehéz év nagyobb felelősséget és plusz feladatokat rakott a településvezetőkre. Ez még önmagában nem lenne probléma, de szerinte ezekben az években az emberi kapcsolatok is megváltoztak.
Sok esetben önzőbbek, indulatosabbak lettek az emberek, amit ő nehezen visel. Jobban szereti a békét maga körül, és mivel az egész városban ezt nem tudja megteremteni, ezért elsősorban a szűkebb környezetére, a családjára igyekszik koncentrálni. Ráadásul most olyan életkorban van, amikor még nem késő valami másba kezdeni.
Appelshoffer Ágnes hozzátette: arról még nincs döntés, hogy a Fidesz kit indít Tolnán polgármester-jelöltként, de ő már döntött: nem kíván indulni a következő önkormányzati választásokon.
Idén már könnyebb lehet
Más témákkal kapcsolatban elmondta: sikerült különösebb pénzügyi nehézségek nélkül túlélni az elmúlt évet. Ehhez kellettek az önkormányzat által meghozott szigorú takarékossági intézkedések, de az a mintegy 130 milliós kormányzati plusz támogatás is, amit az egekbe szökött energiaárak miatt kompenzációként kapott a város. Idén azonban jóval olcsóbban tudja beszerezni az energiát az önkormányzat, így a tavalyihoz hasonló drasztikus intézkedésekre vélhetően ebben az évben nem lesz szükség.
A helyi intézményrendszert érintő két jelentős tavalyi testületi határozatról azt mondta: jó döntésnek tartja, hogy Tolna kilépett a Tolnai Idősek Otthonát is fenntartó önkormányzati társulásból, és a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal vette fel a kapcsolatot, amely remélhetőleg ez év márciusában át tudja venni az otthon fenntartását.
A kulturális központ átalakításáról is tavaly döntöttek a képviselők. A polgármester úgy látja, hogy színesebbé vált a város kulturális élete, ami azonban szerinte elsősorban az időközben szintén megtörtént intézményvezető-váltással van összefüggésben.
Politikai csatározások nélkül
Az idei választásokra visszatérve a városvezető úgy fogalmazott: nem tartja szerencsésnek, hogy a megváltoztatott szabályok szerint a júniusi választások és a jelenlegi képviselők mandátumának októberi lejárta között lesz egy átmeneti időszak, amikor valószínűleg szintén kell majd fontos ügyekben határozni, de ezekről még a „régi” képviselő-testületek lesznek kénytelenek dönteni.
Azzal kapcsolatban, hogy mivel lenne elégedett az év végén polgármesterként, vagy egyszerű tolnai polgárként, azt mondta: nagyon fontos lenne, hogy az önkormányzat TOP Plusz pályázatai sikeresen szerepeljenek, és egyes beruházásokat már az idén el lehessen kezdeni. Örülne, ha a fiatalabb generációk is jobban érdeklődnének a közélet iránt. És abban is reménykedik, hogy a tolnai képviselő-testületben – ahogy eddig, úgy – a kampány során és az új testület felállása után sem lesznek politikai csatározások.