2 órája
Az oroszok jól állnak a kísérletekkel
Nagy mennyiségben csak atomenergiából lehet áramot előállítani. Többek között erről is beszélt dr. Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója, aki a Dunaújvárosi Egyetem docense lett.
Egyetemi docensi címet vehetett át dr. Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója a Dunaújvárosi Egyetem legutóbbi szenátusi ülésén. A laudációban kiemelik, hogy dr. Horváth Péter János kulcsszerepet tölt be a létesítmény és az oktatási intézmény közti együttműködés előrehaladási folyamatában.
Dr. Horváth Péter János hazánk energiaellátásáról beszélt
A kinevezés kapcsán a Duol készített interjút a vezérigazgatóval. Az atomenergetikai kérdések mellett hazánk más energiaforrásai is szóba kerültek, így például a gázellátás. Ezzel kapcsolatban dr. Horváth Péter János kiemelte, hogy Magyarország gázellátás szempontjából speciális helyzetben van, mert tengerektől elzárt területen fekszik. Azt azonban leszögezte, hogy földgázellátásunk akkor is biztosítva lesz, ha Ukrajnán keresztül nem érkezik semmilyen mennyiség, a szállítás kapcsán pedig azt hangsúlyozta, hogy mai ismereteink szerint a csővezetéken érkező terméknél nincs olcsóbb.
Beszélt arról is, hogy sokan a kiégett fűtőelemeket tartják az atomerőművek hátrányának mint veszélyes hulladékot. Ám elmondta, hogy 2030 körül el fog érkezni az az időszak, amikortól a kiégett tüzelőanyagot ismételten felhasználhatjuk. Vagyis a kiégett üzemanyag nem hulladék, hanem egy másodlagos energiaforrás. Az ezzel kapcsolatos kísérletekkel az oroszok állnak legjobban, és úgy véli, azok eredményei tíz éven belül megvalósulnak.
A napenergia tárolása egyelőre nem megoldott
Hangsúlyozta továbbá, hogy nagy mennyiségben áramot előállítani csak atomenergiából lehet, s bár Magyarországon ma már annyi beépített teljesítmény van naperőművekből, hogy azok a napi csúcsfogyasztást biztosítani tudják, de sajnos ezt csak az év óraszámainak mindössze egyötödében. A napenergia tárolása egyelőre nem megoldott.