Találkozó

2024.11.10. 18:41

A Magyar Tudomány Ünnepe, libavacsorával

Tudományról meg hagyományokról volt szó, aztán a komoly előadásokat követően megkóstolták az új bort, s libavacsorán folytatták a beszélgetést a Márton-napi jogi szabadegyetem résztvevői pénteken este a szekszárdi Merops hotel konferenciatermében. A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett programon főként jogászok találkoztak.

Teol.hu

Egészen pontosan 199 évvel ezelőtt, novemberben határozták el a magyar rendek pozsonyi országgyűlésen a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását, s mint a találkozó egyik szervezője, dr. Nagy Janka Teodóra, a Tolna Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület elnöke köszöntőjében mondta, ez a találkozó is már felkészülés a jövő évi centenáriumra. A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett est mottója úgy szólt: tudomány a jogásztársadalom szolgálatában. Ezt erősítette meg bevezetőjében dr. Szabó Tamás a Magyar Jogász Egylet Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke, s a hagyományok fontosságát hangsúlyozta dr. Tárkány Szücs Attila ügyvéd, a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány kurátora. A szakembereknek, bíróknak, ügyvédeknek, ügyészeknek szóló előadások pedig azt részletezték, miként hat a jogi néprajz és a jogi kultúrtörténet a jogtudományra.

Nagy Janka Teodóra nyitotta meg a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szervezett programot
Nagy Janka Teodóra nyitotta meg a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szervezett programot Fotó: Facebook

Dr. Homoki-Nagy Mária, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető professzora arról beszélt, hogyan befolyásolta a törvényalkotást a jobbágy-parasztság mindennapjainak joggyakorlata. Példáit a Csongrád város levéltárában őrzött dokumentumokban írottakkal illusztrálta. 

Dr. László Balázs kaposvári ügyész, a PTE Jogi Karának is előadója, a Tárkány-Szücs Endre kutatócsoport fiatal tagja pedig azt részletezte, hogy a tudományos ismereteket miként lehet hasznosítani a gyakorlati munka során. 

A terem széksorait megtöltő jogászok az este során sok olyan unikális ismerettel gyarapodhattak, amelyekkel munkájukban ritkán találkoznak. Így kevesen tudtak arról, amiről dr. Nagy Janka Teodóra beszélt a libavacsora előtt, hogy harminc éven át az országos ítéletvégrehajtó, vagyis a hóhér a Faddon élő Bali Mihály volt. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában