3 órája
A koronavírus fertőzések száma ismét megugrott, sok a szövődmény
Az ősz beköszöntével mindenféle fertőző betegségnek megnőtt a száma. A koronavírus fertőzések száma megugrott, otthoni tesztelések következtében sokan jelentkeznek táppénzért a kész diagnózissal. Utoljára október utolsó napjaiban és november elején tapasztaltam omikron fertőzés miatt esetszám növekedést, tájékoztatta lapunkat dr. Kovács Klára bátaszéki háziorvos.
– Ha egy-egy osztályban több a beteg, akkor néhány fiatalt megtesztelek, és a tapasztalatom szerint csak a kis részük koronás, inkább egyéb légúti vírusok terjednek jelenleg. Aztán olyan sem ritka, hogy utólag a szaglás elvesztésekor derül fény a kórokozóra. Jellemzően, akinek első tünete a kínzó, száraz köhögés, az a koronavírus fertőzések kategóriájában van. Akinek a tünetek megjelenése után napokkal kezdődik a kínzó köhögés, annak más vírusa van. A kezelés, így is, úgy is tüneti – mondja dr. Kovács Klára.
Koronavírus fertőzések mellé még az influenza járvány is csatlakozhat
Viszonylag sok a szövődményes eset, ilyenkor szükséges antibiotikum kezelés. Rövidesen kezdődik a tél, és itt az influenza szezon. Az influenza járvány az idén sem marad el. A téli hónapokban az akut légúti megbetegedések száma szokás szerint tovább fog nőni. Az őszi hónapokban tapasztalt influenza szerű megbetegedések nagyobb száma miatt a járványügyi szakemberek erős influenza szezonra számítanak. Érdemes felkészülni rá. Az ingyenes védőoltások minden praxisban rendelkezésre állnak. Sajnálatos módon az előző évekkel összehasonlítva az idén az eddig kevesen kérték az influenzaoltást.
Amit meg lehet előzni védőoltással, azt nem szükséges átvészelni betegségként!
Az évenkénti védőoltás különösen a rizikócsoportba tartozóknak ajánlott. Ezek a kisgyermekek, idősek, krónikus betegek, kismamák, sérült immunitásúak. Az egészségügyi dolgozóknak és a zsúfolt közösségbe járók beoltása is javasolt.
Itt az ideje az influenza elleni védőoltás beadatásának
A 3Fluart szuszpenziós injekció azon törzsek okozta megbetegedésektől véd, amelyek antigénszerkezete azonos vagy hasonló a vakcinában található elölt vírus antigénszerkezetével. Ebben a szezonban az A vírus 4 típusát, a B vírus kétféle típusának antigénjeit tartalmazza az oltóanyag. Élő vírus nincs az oltóanyagban, tehát ettől megfertőződni nem lehet. Egyéb influenzaszerű megbetegedésektől nem véd meg bennünket, tehát nem mindenre jó csodaszer.
A védőoltásnak legalább két hétre van szüksége a megfelelő védettség kialakításához így védőoltás beadásának itt az ideje. Személy szerint a járvány indulásakor már nem szívesen oltok, pedig sokan akkor „ébrednek fel” és kérik az oltást. Magasabb fokú a védettség akkor, ha a páciens minden évben beolttatja magát.
A COVID variánsai jelen vannak az életünkben, de már nem vagyunk védtelenek
A COVID-19 különböző variánsai továbbra is világszerte jelen vannak, azonban a kórházi kezelést igénylő betegek, továbbá a halálozások száma lecsökkent. Ez egyrészt a kezdetben kampányszerűen végzett, magas átoltottságot biztosító védőoltásnak, másrészt annak köszönhető, hogy gyakorlatilag már alig van olyan ember, aki ne találkozott volna a vírussal, és így már a Föld lakossága rendelkezik egy alapimmunitással a SARS-CoV-2 vírus ellen. Hasonlóan az influenza elleni védőoltáshoz a koronavírus elleni védőoltás is egyre inkább szezonális jellegűvé válik, és elsősorban azok számára ajánlott, akik a súlyos betegségük miatt magas kockázatú csoportokba tartoznak, mint például a szív-, érrendszeri, krónikus tüdő-, máj- és vese-betegségben szenvedők, csökkent immunitással rendelkező személyek, illetve az idősek.
Az egészség a legnagyobb érték, ami birtokunkban van
– Az új variánsra kifejlesztett vakcina jelenleg még nem érhető el, de személy szerint már nagyon várom, mondta dr. Kovács Klára. Omicron ellen, a tél végén voltam utoljára beoltva. Jellemzően fél év alatt a védettség lecsökken. Oltást választom, nem a felsőlégúti tünetek képében jelentkező betegséget. Teszem ezt azért, mert szeretném elkerülni a long-covidot, a hosszantartó és több szervrendszert érintő betegség kialakulását. És még nem tudni, hogy a jövőben mi minden derül ki a vírusfertőzés késői következményeiről.
Az egészség a legnagyobb érték, ami birtokunkban van. Vigyázzunk rá! Segítsük a testünk immunvédekezést, mert legalább olyan fontos a védőfunkciója, mint a testünket fedő bőrnek. Az immunrendszer támogatása összetett életmódbeli kérdés. A legújabb tudományos eredmények szerint a heti egy, két napos böjt, de legalább kalória megszorítás, növeli az egészségben töltött évek számát. Hasonlóan jótékony hatása van a megfelelő mértékű, fizikai aktivitásnak, sportnak is.