Végzős diákok

21 órája

Szalagavatók: mutatjuk, melyik iskolában mikor tűzik fel

Tolna vármegye iskolái sorra ünneplik végzőseiket. A ceremóniákon minden diák megkapja a középiskolás évek jelképeként szolgáló szalagot. Bár a szalagtűzés eredete egészen Selmecbányáig nyúlik vissza, az ünneplés módja máig különlegesnek számít minden generációnak – legyen szó hagyományos műsorról, közös vacsoráról vagy egy-egy humoros betétről, a szalagavató mindenhol egyedi és felejthetetlen élmény marad a diákok számára.

Balogh Éva

Emlékszem, végzősként mi a Művészetek Házában kaptuk a szalagot, nagy izgalommal és némi szorongással sorakoztunk az ünnepségen. Persze, az este hatalmas buliba fordult, ahogy ez minden szalagavató velejárója, de a büszkeség, amikor először mentünk a suliba szalaggal a kabátunkon, örök emlék marad. Most, hogy végigjártam Tolna vármegye intézményeit, kiderült: a hagyományok, az ünneplés módja és a szalagok viselése iránti lelkesedés generációk óta változatlan! 

szalagavató
Az idei első szalagavató a Garay Gimnázium diákjaival Szekszárdon
Fotó: Makovics Kornel

A szalagavató hagyománya és eredete

A szalagavató eredetéhez Selmecbányára kell visszamenni, a bányászati ​​akadémia diákjaira tűzték fel először a végzősöknek járó kis masnikat, akkor még valetálásnak nevezték az ünnepséget. Egy „Valete!” – vagyis „Éljetek boldogul!” – kiáltással a végzősök búcsúztak a fiatalabbaktól, és a ceremónia során egy selyemszalagot kaptak, amit büszkén viseltek az utolsó tanév első felében. Az eseményhez szalagszentelés, felvonulás és persze egy jókora ünneplés is hozzátartozott. Érdekesség, hogy ezt a hagyományt Sopronban mind a mai napig valetálásnak nevezik. A végzős szalag a diák és az iskola közötti köteléket jelképezi, amely azt is sugallja, hogy viselője már a középiskolai tanulmányai végéhez közeledik – ez az iskolához és a diákévekhez fűződő utolsó jelképes kapocs.

A vármegye szalagavatói – különleges hagyományok és stílusok

A dombóvári Apáczai Csere János Technikumban november 15-én, a szokásos időpontban tartják meg a szalagtűzőt a Szuhay Sportcentrumban, ahol az osztályok nemcsak a szalagot kapják meg, de külön táncprodukciókkal is előrukkolnak. Lesz itt keringő és osztálytánc, és hogy ne maradjon el a mulatság, a végén bál is zárja az estét. 

November 22-én Szekszárdon, a Baka István Általános Iskola aulájában a Hunyadi Mátyás Technikum végzősei kapják meg a szalagot. A műsorban követik a hagyományos, megszokott forgatókönyvet. 

A Vályi Péter Szakképző iskolában december 6-án, a Vályi-napon kerül sor a szalagtűzőre, amely szintén a hagyományos rend szerint zajlik. A végzősök táncát idén is Szilágyi Tímea oktató tanította be, az ünnepség egyik fénypontjaként pedig az igazgatónő személyesen tűzi fel a szalagot a kiemelkedő teljesítményű diákoknak, míg a többi osztályfőnökeiktől vehetik át. 

A Bezerédj Technikumban a december 13-i szalagtűző új fordulatot hoz, mert hosszú évek után visszatér a közös vacsora és a bál is, amit az oktatók és a diákok együtt élvezhetnek. A PTE KPVK aulájában a szalagtűzés mellett zenei és irodalmi műsorszámok színesítik az estét. 

A Magyar László Szakképzőben, Dunaföldváron is december 13-án ünneplik a végzősöket, a művelődési központban kerül sor a szalagtűzőre, ahol az ódon babonák is szerepet kapnak. Az iskolában ugyanis a programba idén beleszőtték a „péntek 13” motívumot, így egy kis misztikum, paródia és vicces táncok teszik még emlékezetesebbé az estet. 

A Tolna Vármegyei SZC Ady Endre Technikum és Kollégiumban olyan sok a végzős diák, hogy a szalagtűző ceremóniát idén kettéosztották. A technikumi tanulók január 17-én, a szakképzők január 24-én kapják meg a végzős szalagot. Az esemény ugyanazt az elegáns és tradicionális forgatókönyvet követi, mint a korábbi években, de épp az egyszerűsége adja a varázsát is a rendezvénynek. 

Január 24-én az I. István Szakképző Iskolában szerényebb, családias légkörben zajlik majd a szalagtűző, ahogy mindig. 

Szalag Garay_Mk_0005
Minden diák büszkén viseli a szalagot
Fotó: Makovics Kornel

Garay János Gimnázium – Korán szólt a végzős keringő

A Garay Gimnázium október végén megtartott szalagtűzője igazán rendhagyónak számít, hiszen korábban február elején tartották, most második éve esik korábbra. Huszárik Imre igazgató elmondása szerint a diákok és a pedagógusok közösen döntöttek az időpont módosításáról. Az ok egyszerű, így korábban kerül fel a szalag, a végzősök pedig hosszabb ideig viselhetik. A szalagot felvenni mindig különleges pillanat, és ahogy a vármegye iskolái ismét bizonyítják, a hagyományok megőrzésénél és az ünneplésnél csak egy dolog fontosabb: hogy a végzősök valóban szívből viselik az iskolai kötelék szimbólumát.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában