6 órája
A gyermekek eltérő szükségletekkel kerülnek a gondozási helyekre
Szociális munka napja alkalmából rendezett szakmai fórumnak adott otthont a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara (KPVK) Szekszárdon november tizennegyedikén, csütörtökön. Szakmai előadások hangzottak el a szociális ágazat Tolna vármegyei helyzetéről.
A „Kapcsolódási lehetőségek a szociális ellátórendszeren belül" című szakmai fórum a Dunamenti Polgári Egyesület, mint a Tolna Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ címbirtokosa jóvoltából jött létre. A megjelenteket dr. Kajos Nikolett, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Tolna Vármegyei Kirendeltségének igazgatója és Berta Zoltán, a Dunamenti Polgári Egyesület elnöke köszöntötte. A rendezvényen szociális intézmények dolgozói, szociális munkás szakemberek, civil szervezeti tisztségviselők, tagok, érdeklődők vettek részt. A szakmai előadások során az intézményvezetők a szociális ágazat vármegyei helyzetéről beszéltek.
Szakmai előadások
Hódi Katalin, a Gyermekvédelmi Központ Tolna vármegye intézményvezetője szakmai előadásában elhangzott, hogy a gyermekek eltérő szükségletekkel kerülnek a gondozási helyekre. Az átlagos szükséglet azt jelenti, hogy a gyermeknél nincs különösebb olyan zavar, ami azt feltételezné, hogy valamilyen különleges bánásmódra van szüksége. Ha a családba beillesztéskor kiderül, hogy nem átlagos szükségletű gyermekről van szó, a gyermeket gyermekpszichiátrai vizsgálat várja. A különleges ellátás biztosítása a tartós beteg, fogyatékkal élők, illetve a három év alatti gyermekek esetében valósul meg. Tolna vármegyében is van olyan lakásotthonuk, amelyben három év alatti gyermekek ellátását biztosítják.
Szociális ellátórendszer
Pál Mária, a Galagonya Integrált Szociális Intézmény Tolna Vármegye intézményvezetője elmondta, hogy az intézménynek három időseket ellátó telephelye van: Dunaföldváron, Bátaszéken és Pincehelyen. Tolácziné Varga Zsuzsanna, a Szekszárd Megyei Jogú Város Humánszolgáltató Központja intézményvezetője arról beszélt, hogy a család- és gyerekjóléti központoknak készenléti telefonszámot kell működtetniük. Ez azt jelenti, hogy szociális szakembernek folyamatosan elérhetőnek kell lennie az adott járásokban. A szakmai fórumon jelen volt még a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató, a Kék Madár Alapítvány és a PTE Szociális Tanulmányok tanszék képviselői. A résztvevők pódiumbeszélgetés során a szociális ellátórendszeren belüli kapcsolódási lehetőségekről is beszéltek.