3 órája
Táppénz és betegszabadság, változik-e az összege jövőre?
Mennyi lesz a táppénz jövőre, változik-e az összege, igénylése? Miben különbözik a táppénz és betegszabadság fogalma, mikor jár az egyik, mikor a másik? A kérdésekre a választ a Magyar Államkincstár hivatalos oldalán megtalálja az érdeklődő. Ezt foglaltuk össze.
A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára az általánosan használt kifejezéssel ellentétben nem táppénz, hanem betegszabadság jár, az arra jogosult munkavállalónak. A betegszabadság kizárólag a munkavállaló saját betegsége esetén jár – áll az Államkincstár hivatalos oldalán. Nem ugyanazt jelenti a táppénz és betegszabadság.
A táppénz és betegszabadság nem ugyanaz
A munkáltató a munkavállalónak – betegsége miatti – keresőképtelensége esetén naptári évenként 15 munkanap betegszabadságot ad ki jövőre is.
Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a betegszabadság arányos részére lesz jogosult jövőre is.
Nem jogosult betegszabadságra az egyéni vállalkozó, társas vállalkozás tagja (kivéve, ha munkaviszony keretében munkát végez), megbízás alapján munkát végző személy. Nem jár betegszabadság jövőre sem az üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség, valamint a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára sem. Ezekben az esetekben a keresőképtelenség első napjától táppénz illeti meg a biztosítottat.
A munkáltató fizeti a betegszabadság alatti juttatást
A betegszabadság alatt folyósított juttatás nem az egészségbiztosítás ellátása, hanem azt a munkáltató fizeti. A betegszabadság idejére a távolléti díj 70 százaléka jár, oly módon, hogy ez az összeg adó‐ és járulékköteles is.
Betegszabadság igénybevételéhez a keresőképtelenséget a kezelőorvos igazolja, kórházi ápolás esetén pedig kórházi igazolás szükséges. A keresőképtelenség orvosi elbírálása azonos módon történik, függetlenül attól, hogy a keresőképtelenség idejére táppénz vagy betegszabadság illeti‐e meg a beteget.
A betegszabadságra jogosult személy részére a táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól járhat.
A táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van jövőre is
Ezek a következők: fennálló biztosítási jogviszony, a keresőképtelen személy társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett, és az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.
A táppénz legfeljebb egy évig igényelhető, azonban ha a személy az előző évben már volt táppénzen, az új keresőképtelenség időtartamát csökkenteni kell az előzőleg igénybe vett táppénz idejével.
Hazánkban minden társadalombiztosítással rendelkező személy jogosult pénzbeli ellátásokra, úgymint betegszabadságra és táppénzre, amennyiben az orvos megállapította és igazolta keresőképtelenségét a törvényben meghatározott feltételek szerint.
Betegszabadságot azok a munkavállalók igényelhetnek, akik munkaviszonyát a Munka törvénykönyve szabályozza, valamint közalkalmazotti, közszolgálati, kormánytisztviselői, vagy állami szolgálati jogviszonyban állnak.