Zárul a múzeumban az Omega 60

2023.08.04. 20:00

Történelmet írt a legendás együttes

Vasárnapig tekinthető meg a Wosinsky Mór Múzeumban az Omega 60 vándorkiállítás. A csapat immár néhai énekes-frontembere gyermekkora nyarait Bátaszéken töltötte, Szekszárdon is gyakran megfordult. Az igazgató arra mutatott rá, hogy a csapat történelmet írt.

Szeri Árpád

Vasárnapig még megtekinthető az Omega hatvan éves történetét bemutató tárlat

Fotó: Retkes Tamás

Kóbor János nem érhette meg az Omega 60 című vándorkiállítás szekszárdi megnyitóját, ám az ő alakját is elénk idézi az összes tárgyi emlék, a rengeteg plakát, fotó, mellette több ruhadarab és hangszer. Itt, vármegyénkben kiváltképp erőteljes ez a megjelenítő hatás – ezt már Ódor János, a tárlatot bemutató Wosinsky Mór Múzeum igazgatója jegyezte meg. Következik ez abból is, hogy a csapat néhai énekes-frontembere gyermekkorában a nyarakat Bátaszéken, nagyszüleinél töltötte és már ekkor gyakran megfordult Szekszárdon.

A június 15-én megnyitott vándorkiállítás vasárnapig tekinthető meg, ezután az ország egy másik települése mutatja be a legendás zenekart. Ódor János elmondta, hogy az Omega 60 sok látogatót vonzott, kifejezetten sikeresnek bizonyult.

 

– Vármegyénk, illetve annak székhelye, nyugodtan fogalmazhatunk így, kitüntetett helyszín volt az együttes életében – folytatta az igazgató. – Kóbor János bátaszéki, rokoni kötődései köztudottak. Emellett az is ismert, hogy baráti kapcsolatot ápolt Eszterbauer János szekszárdi borásszal, aki ennek köszönhetően a csapat három koncertjén is felléphetett, basszusgitárral a kezében. Az Omega hatvanadik születésnapját sajnos nemcsak Kóbor János, hanem Benkő László és Mihály Tamás sem érhette meg. A megnyitón ugyanakkor itt, múzeumunkban volt a gitáros Molnár György. Ezt nagy örömmel nyugtáztuk, hiszen ilyen jellegű látogatásai nem túl gyakoriak.

Egyébként Kóbor János is vendégeskedett a múzeumban. A Gúzsba kötve táncolni: A Kádár-rendszer könnyűzenei legendái című sorozat keretében 2020. március 12-én az intézmény könyvtártermében dr. Csatári Bence rocktörténész kérdéseire válaszolt. Az érdekfeszítő beszélgetés megtekinthető a legnagyobb internetes videó megosztón. Ódor János felhívta a figyelmet arra, hogy ez az esemény volt Kóbor János olyan utolsó, nagyobb közönség előtti, nyilvános fellépése, amikor nem énekelt, hanem életébe engedett betekintést.

A tárlattal kapcsolatban egyébként eljutott az igazgatóhoz egy olyan felvetés is, mely – minden rossz szándék nélkül, alapvetően szakmai alapról – azt feszegeti: mennyiben van létjogosultsága egy rockzenekart bemutató anyagnak egy múzeumban, a múlt emlékeinek szentélyében?

– Azt gondolom, hogy ha egy zenekar magas szintű művészi munkásságról tett és tesz tanúbizonyságot, emellett van helyi kötődése, akkor igenis teret adhat számára a múzeum – jelentette ki az intézmény vezetője. – Ne feledjük, hogy az Omega valamennyi tagja Kossuth-díjas művész, könnyűzenei-kulturális tevékenységük mértékadó és meghatározó és ez így lesz a jövőben is. Ma már a csapat nem létezik, a halálesetek miatt a jövőben nem is létezhet klasszikus felállásában. Működésük, tevékenységük immár történelem, ráadásul a maga élő formájában.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!