Tömegsírok

2024.07.21. 11:30

Még tartogat új információkat a Mohácsi Nemzeti Emlékhely

A magyarság egyik legfontosabb, sorsfordító történelmi eseménye volt 1526 augusztusában a mohácsi vész, jelenleg a IV. számú tömegsír feltárása zajlik. A Mohácsi Nemzeti Emlékhely ugyanakkor jelenleg is fogad látogatókat.

Révészné Hanol Erzsébet

A Mohácsi Nemzeti Emlékhely a jelenleg zajló régészeti feltárás során is fogad látogatókat, mi több, az ott jelenlévő régészek tájékoztatják az érdeklődőket a munkálatokról. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság hírlevelében írnak arról, hogy a területen található öt tömegsír közül a III. számú feltárása és tudományos vizsgálata az antropológusok és régészek közreműködésével 2022 szeptemberében befejeződött, és idén a legkisebb, IV. számú tömegsír feltárásával folytatódik a tudományos munka.

Dr. Bábel Balázs érsek is megtekintette nemrégiben a Mohácsi Nemzeti Emlékhely területén feltárt tömegsírt
Dr. Bábel Balázs érsek is megtekintette nemrégiben a Mohácsi Nemzeti Emlékhely területén feltárt tömegsírt
Fotó: Varga Zsolt/DDNPI

Megújul a Mohácsi Nemzeti Emlékhely

A régészeti feltárás magába foglalja a tömegsír felnyitását, a csontvázak különválasztását, osztályozását, antropológiai morfológiai vizsgálatát, valamint a régészeti leletmentést. A munkát a Janus Pannonius Múzeum régészei a Szegedi Tudományegyetem antropológusaival közösen végzik. A régészeti feltárás célja, hogy a csatában elhunyt katonák földi maradványait 2026-ban, a csata ötszázadik évfordulóján, őket megillető keresztény végtisztesség mellett temessék el. Továbbá szempont az is, hogy a Mohácsi Nemzeti Emlékhely a nemzeti kegyeleti szempontoknak megfelelően egy teljesen új interaktív kiállítás révén – a legújabb antropológiai, régészeti, történészi kutatások eredményeit felhasználva – mutassa be a látogatóknak a magyarság egyik legfontosabb, sorsfordító történelmi eseményét.

Nemrégiben dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek is tiszteletét tette az emlékhelyen. Dr. Bertók Gábor, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója tájékoztatta az érsek atyát a feltárás folyamatáról, és hogy mi a feladata a régészeknek ebben az összetett feltárási munkában. Dr. Pálfi György antropológus, a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékének vezetője elmondta, hogy a tömegsírból kiemelt csontvázak Szegedre, az egyetemre kerülnek, ahol alapos antropológiai vizsgálaton esnek át. A kutatás célja, hogy minél részletesebb információt kapjunk a csatában résztvevőkről. Varga Zsolt természetvédelmi őrszolgálatvezető pedig kiemelte, hogy a kutatási eredmények mellett a keresztény végtisztesség megadása a feltárás végső célja.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában