Franciaország bírta jobban az idegek harcát

2024.07.05. 20:30

Nem élt túl még egy büntetőpárbajt Portugália, a franciák mentek tovább

A labdarúgó Európa-bajnokság második negyeddöntőjében Cristiano Ronaldoékak újabb büntetőpárbajt kellett megvívniuk, azonban Joao Felix kapufája megpecsételte a sorsukat. Portugália búcsúzik a kontinenstornától, míg Franciaország tovább próbálkozhat.

Kvanduk Bence

Csak Joao Felix rontott a büntetőpárbajban

Fotó: Lars Baron/Getty Images

Labdarúgó Európa-bajnokság
Negyeddöntő
PORTUGÁLIA–FRANCIAORSZÁG 0–0 – büntetőkkel: 3–5
Hamburg, Volksparkstadion. Vezette: Michael Oliver (angol).
PORTUGÁLIA: Costa – Cancelo (Semedo, 74.), Pepe, Dias, N. Mendes – Vitinha (Nunes, 119.), Palhinha (R. Neves, 90+2.), B. Fernandes (Conceicao, 74.) – B. Silva, C. Ronaldo, R. Leao (Joao Felix, 106.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez.
FRANCIAORSZÁG: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kanté , Tchouameni, Camavinga (Fofana, a hosszabbítás előtt) – Griezmann (Dembélé, 67.) – Kolo Muani (Thuram, 86.), Mbappé (Barcola, 106.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.

ÖSSZEFOGLALÓ

Tapogatózva kezdte Portugália és Franciaország az egymás elleni mérkőzést, s kereste a fogást a másik védelmén. Ez azonban nem volt egyszerű feladat, mert sem a Pepe vezette portugál alakulat, sem a Saliba irányította francia hátsó sor nem hagyott réseket, amiket támadni lehetett volna. Így szinte az első félidő eltelt ziccer nélkül. Persze átlövések, helyzetecskék akadtak mindkét oldalon.

A fordulás követően aztán ahogyan telt az idő, úgy kapcsoltak magasabb fokozatra az együttesek. A 60. perc után Bruno Fernandes és Vitinha kísérleténél is óriásit kellett védenie Maignannak. Természetesen a másik oldalon Diogo Costának is meg kellett mutatnia, miért ő állhat ott a portugál kapuban, ugyanakkor Pepe és Ruben Dias óriásit játszott, s rengeteg fontos belépővel segítette a hálóőr munkáját. Mivel egyik védelmet sem sikerült feltörnie a támadóknak, így jöhetett a ráadás.

A hosszabbításban Portugáliának voltak nagyobb helyzetei, de Cristiano Ronaldo, Leao és Joao Felix sem tudta kihasználni saját esélyét, nem is beszélve Mendesről, aki az utolsó pillanatok egyikében lőtt egy hatalmas helyzetet a francia kapus kezébe. A patthelyzetet nem sikerült feloldani így, s tizenegyesekre került a sor. A portugálok bízhattak abban, hogy Costa ismét remekel majd a szétlövésben, mint Szlovénia ellen, de nem így alakult. Hiába lőtte be Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva és Mendes is a saját büntetőjét, Joao Felix kapufája megpecsételte a sorsukat, hiszen a másik oldalon Dembélé, Fofana, Koundé, Barcola és Theo Hernandez is nagy magabiztossággal értékesítette sajátját. Így Franciaország jutott tovább, míg Cristiano Ronaldóék búcsúznak a kontinenstornától.

PERCRŐL PERCRE

Köszöntjük kedves olvasóinkat! Meglátjuk, hogy Portugália mit kezd a francia szupersztárokkal.

9. büntető: Theo Hernandez eldöntötte, Franciaország megy tovább! A védő a jobb felsőbe lőtt, Costa balra vetődött.

8. büntető: Mendes életben tartotta a portugálokat! A bal felsőbe lőtt nagy erővel, Maignan jobbra vetődött.

7. büntető: Barcola betalált! A kapu jobb oldalába lőtt, Costa balra vetődött.

6. büntető: Joao Felix kihagyta! A jobba kapufa tövét találta el.

5. büntető: Koundé is belőtte. A jobb felsőbe lőtt, Costa most jó irányba vetődött.

4. büntető: Bernardo Silva se hibázott. A bal felsőbe lőtt, Maignan érezte az irányt.

3. büntető: Fofana is betalált. Középre lőtt, Costa jobbra vetődött.

2. büntető: Cristiano Ronaldo is bevágta. A jobb alsóba lőtt, hiába érezte az irányt Maignan.

1. büntető: A franciák kezdték a tizenegyespárbajt. Dembélé a bal alsóba gurított nagy erővel. Costa a rossz irányba vetődött.

120. perc: Parádés támadást vezettek a portugálok, de Bernardo Silva passzát Mendes Maignan felé lőtte, így a kapus könnyedén védte a meccs utolsó nagy helyzetét. Jönek a büntetők!

119. perc: Cserélnek a portugálok! Vitinha helyett Nunes érkezett.

112. perc: Dembélé próbálkozott meg egy távoli lövéssel, fölé ment a labda

108. perc: Joao Felix fejelte kapura Conceicao beadását az ötösről, de az oldalhálóban kötött ki a labda.

106. perc: Folytatódik a meccs! Cserélt mindkét csapat. A franciáknál Mbappét Barcola váltotta. A portugáloknál Leaonak ért véget a meccs, Joao Felix érkezett helyette.

105+1. perc: Vége a hosszabbítás első félidejének!

101. perc: Leao került helyzetbe, de blokkolták párméteres kísérletét.

97. perc: Dembélé száguldott végig a pályán, majd Mbappét hozta játékba, de a támadó addig pepecselt, amíg lövésére odaértek a védők.

93. perc: Conceicao adott jobbról remek labdát Cristiano Ronaldónak, de a csatár messze mellé lőtt.

91. perc: Folytatódik a meccs. A franciák cseréltek a pihenő alatt, Camavinga helyett Fofana érkezett.

90+4. perc: Mbappé egy gyors francia támadás végén Costa kezébe lőtt 17 méterről, de jön a ráadás!

90+2. perc: Cseréltek a portugálok. Palhinha helyett Ruben Neves a pályán.

88. perc: Kanté próbálkozott távolról, de lapos lövése középre tartott, így Costa védett.

86. perc: Cseréltek a franciák! Kolo Muanit Thuram váltotta.

86. perc: Cristiano Ronaldo vágta a sorfalba a veszélyes helyzetből elvégzett szabadrúgást.

84. perc: Sárga lap! Saliba lekönyökölte Conceicaót.

80. perc: Sárga lap! Palhinha csúszott oda elkésve Mbappénak.

75. perc: Kettős csere a portugáloknál. Cancelo és Bruno Fernandes helyett Semedo és Conceicao érkezett.

73. perc: Dembélé hozta magát helyzetbe, lőtt is, de a keresztléc tetejére hullt a labda.

70. perc: Dembélé beadása Kolo Muani elé pattant, de a csatár keresztbe előtte a kapu előtt a labdát.

67. perc: Cseréltek a franciák. Griezmann helyett Dembélé a pályán.

67. perc: Kolo Muani kapott fantasztikus labdát, 13 méterről jobbról lőtt, de Ruben Dias becsúszva blokkolt.

63. perc: Leao fantasztikus labdát adott Vitinhának, de óriás bravúrral védte a 11 méterről érkező löketet Maignan. Cristiano Ronaldo nem tudott ismételni a kipattanóból.

60. perc: Bruno Fernandes ugrott ki a védők közül, de jobbról érkező lövését Maignan óriási bravúrral védte.

59. perc: Leao már lendítette a lábát lövésre három méterre a kaputól, de Camavinga el tudta pöccinteni előle a labdát.

55. perc: Mbappé nézett bele egy fejesbe, ápolni kell az orra miatt.

50. perc: Mbappé kényszerítőzött Kantéval, de lövése középre ment, így Costa fogta.

46. perc: Folytatódik a mérkőzés! Nem cseréltek a csapatok a szünetben.

45+1. perc: Vége az első félidőnek!

42. perc: Bruno Fernandes végezhetett el veszélyes helyről szabadrúgást, de fölé tekert.

33. perc: Griezmann kapott jó helyen labdát, de Bruno Fernandes szerelni tudta.

20. perc: Hernandez próbálkozott 27 méterről, de Costa hárította a kapu bal oldalába tartó lövést.

16. perc: Bruno Fernandes lövését Saliba vállalta ki.

12. perc: Leao sarokkal tette le Nuno Mendes elé a labdát, de a bal bekk beadása nagyon gyenge volt.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés! A fehérben játszó franciák indították útjára a labdát! A portugálok vörösben a pályán.

20:54 – Cristiano Ronaldo és Mbappé is elbeszélgetett kicsit

20:52 – Kettőt változtatott Deschamps

A franciáknál a csapat tengelyében ezúttal Rabiot helyett Camavinga játszik majd, míg Thuram pozícióját a támadósorban Kolo Muani kapta meg.

20:49 – Nem variáltak a portugálok

Roberto Martínez ugyanazt a tizenegyet küldi a pályára, amit Szlovénia ellen is. Csak Vitinha és Bruno Fernandes helyét cserélte meg a középpálya két oldalán.