2024.11.05. 13:30
Hankó Balázs: az új gazdaságpolitikai akcióterv meghatározó eleme a munkáshitel
Az új gazdaságpolitikai akcióterv meghatározó eleme a munkáshitel, így mindkettő támogatása kiemelten fontos a nemzeti konzultációban - jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter kedden Egerben, a Heves Vármegyei Szakképző Centrum Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumában tartott sajtótájékoztatón.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszél a Magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban - hol tartunk? címmel, a felsőoktatási modellváltás múltjáról, jelenéről és jövőjéről tartott tanácskozáson az Állatorvostudományi Egyetemen 2024. november 4-én
Forrás: MTI
Fotó: Soós Lajos
Hankó Balázs azt mondta: az unió versenyképességi kátyúba került, melynek egyik fő oka a saját maga indította gazdasági hidegháború. A magyar fiatalok, családok és vállalkozók érdeke azonban a hazai gazdaság erősödése, melyhez gazdasági semlegességre van szükség: azaz
Magyarországnak egyszerre kell tudnia kereskedni a Nyugattal és a Kelettel
- tette hozzá.
Rámutatott: ezért készített 21 intézkedést tartalmazó, új gazdaságpolitikai akciótervet a kormány, mely egyszerre sikere és garanciája a gazdasági növekedésnek,
ami pedig béremelést tesz lehetővé, erősíti a családok és fiatalok anyagi biztonságát, és növeli a magyar kis- és középvállalkozók gazdasági erejét.
A döntés illeszkedik abba a gazdasági fordulatba, melyet az elmúlt évek során Magyarország elért, és amelynek részeként megújult, és Európa-bajnoki ezüstérmes, világbajnoki 10. helyezett lett a magyar szakképzés - emlékeztetett Hankó Balázs. Úgy értékelt: mára így elmondható, hogy Magyarország szakképzési nagyhatalom lett.
Kifejtette: az előrelépésnek része az érintettek támogatása is, hiszen a szakképzésben ösztöndíj, majd a duális képzésben már 168 ezer forintos munkabér is elérhető, és ezeket 300 ezer forintos szakmakezdési támogatás teszi teljessé. Ebbe a sorba illik bele a 17-25 éves korosztály számára hozzáférhető, akár 4 millió forintos munkáshitel-lehetőség - közölte.
Kiemelte,
a konstrukcióval a kabinet nem csupán a szakképzetteket támogatja, hanem mindazokat, akik ebben a korosztályban munkát vállalnak Magyarországon.
Így az egyetemisták diákhiteléhez hasonlóan ebben a körben is megnyílhat egy olyan forrás, mely a fiatalok családalapítását, életkezdését segíti - mutatott rá.
A tárcavezető ehhez kérte a nemzeti konzultáción keresztül az érintettek és minden válaszadó támogatását az új gazdaságpolitika megvalósítása érdekében, miután „Brüsszel ellenérdekelt a magyar gazdaság sikerében".
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a tájékoztatón arról beszélt:
a munkáshitel szabad felhasználású lesz, és feltétele legalább 3 hónapos, minimum heti 20 órás munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony, mely a 10 éves törlesztés idején sem szakadhat meg.
Ugyancsak része a jogosultság kritériumainak, hogy
az igénybe vevőnek 5 évig Magyarországon kell elhelyezkednie
- tájékoztatott. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a családtámogatási intézkedések itt is érvényesek lesznek, azaz az első gyermek megszületése után 2 évig szüneteltethető a visszafizetés, míg a második gyermek után a hitelösszeg felét, a harmadik gyermek után pedig annak egészét elengedi a kormány.
„Hiszünk abban, hogy a fiatalok sikere a nemzet sikere" - zárta szavait az államtitkár.