Erdei iskola

2022.10.12. 18:00

A Harkály tanösvényen éledtek újjá az interaktív táblák

Átadták a Harkály tanösvényt a Cseresznyéskert Erdei Iskolában pénteken délután.

T. N.

Interaktív táblás segítenek megismerni a környék növényeit, állatait (Fotó: Molnár Gy.)

Az új útvonalon öt interaktív táblán keresztül ismerkedhetnek meg az érdeklődők az emlősökkel, madarakkal, a cseresznyésben élő hüllőkkel, rovarokkal és az itt fellelhető növényekkel, gombákkal – adta hírül a TelePaks. A táblák eredetileg az Ürgemezőn álltak közel tíz éven keresztül, ahonnét pályázati támogatás segítségével történt teljes felújítást követően kerültek a jelenlegi helyükre, az erdei iskola területére. 

A modern, mai igényeknek megfelelő táblák olyan QR-kódot tartalmaznak, aminek a segítségével az adott állat hangját is meg lehet hallgatni. Ehhez okostelefonra és mobilnetre van szükség. A Harkály tanösvény tábláit roll up formában is elkészítették, amelyeket például iskolai foglakozásokon tud használni az egyesület – összegzett Sáfrány Szilvia, az egyesület vezetőségének tagja.

A tanösvény létrehozására a Paks város természeti értékeit népszerűsítő tanösvények létrehozása című TOP-os pályázatban nyert ötmillió forintos forrást az egyesület. Ennek részleteiről a paksitanosvenyek.hu oldalon olvashatnak az érdeklődők, ahogy a következő, Dunakömlődön megvalósítandó projektről is. A pályázat részeként ugyanis az Ökocsiga Közhasznú Egyesület hamarosan Dunakömlődön egy másik, Tavaszi Hérics névre hallgató tanösvényt alakít ki, amely az épített és a természeti értékekre fókuszál.

Mint ismert, a Cseresznyéskert Erdei Iskola Paks városától hét kilométerre, Cseresznyéspusztán működik. Az iskola egykor tanyasi polgári iskola volt, majd Paks fejlődésével idővel egyre inkább elvesztette létjogosultságát, ezért mint iskola befejezte a működését. Az ezt követő időkben főleg nyári táborokat és rendezvényeket tartottak az épületben. Ekkor már erdei iskolaként emlegették, de funkcióját tekintve és hivatalosan sem úgy működött.

A város vezetése a 2010-es évek elején tűzte ki célul, hogy az épület állapotának romlását megállítja, teljes felújítást követően erdei iskolaként üzemelteti. A felújítás pályázati forrásból történt, melynek az volt a feltétele, hogy az iskolát erdei iskolává kellett minősíteni. A felújítás során az eredeti épület nagy részét megtartották, új vizes blokkot és tárolót alakítottak ki. Korszerűsítették a fűtést és a szobákat, természetesen a bútorzatot is lecserélték. Ekkor építették meg az udvaron található kilátótornyot, olvasható a paksitanosvenyek.hu oldalon egyéb érdekes információkkal az erdei iskola történetéről.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában