2023.06.02. 17:58
Ez volt az őskorban a szépségideál
Szűkebb pátriánk gazdag olyan leletekben, melyek az őskori idők szépségideáljait tárják elénk.
Az előadáson Vindus Melinda a neolitikum időszakába kalauzolta a közönséget
Fotó: Mártonfai Dénes
Ezt nyilatkozta portálunknak Vindus Melinda, a Wosinsky Mór Megyei Múzeum munkatársa. A régésztechnikus pénteken délután Őskori ideák. Szépségideál az őskorban a neolit idolok tükrében címmel tartott vetített képes előadást az intézmény könyvtártermében. Maradéktalanul megfelelve a Magyar Régész Szövetség elnöksége azon javaslatának, mely szerint a Régészet Napja alkalmából tartandó programsorozat az Istenek, ideák, hősök elnevezést viselje.
Vindus Melinda a közönséget elkalauzolta a 2006 és 2009 közötti időszakba, amikor is az Alsónyék-Bátaszék lelőhelyen zajló, az M6-os autópálya építését megelőző feltárások keretében például a lengyeli kultúra kiterjedt települése és rengeteg temetkezése került felszínre. Ez a helyszín, idézzük a szakmailag alátámasztott megállapítást, „Európa egyik legrangosabb késő neolitikus lelőhelye.”
A mintegy hétezer évvel ezelőtti korszak gazdag örökséget hagyott napjainkra. A kincsek között vannak úgynevezett zsírfarú agyagszobrocskák, állat alakú idolok, mécsesek és arcos edények is. Az említett zsírfarú agyagszobrocskák, mint művészi alkotások, legfőképpen nőket mintáznak meg.
Az újkőkor későbbi időszakaiban már megjelennek a laposabb idolok, egyes alakok kezében már szerszámok is vannak, a festést pedig felváltja a karcolásos technika. Ezen leletek gondos vizsgálatakor következtethetünk például a korabeli eszközökre, a hajviseletre és a ruházatra is.
A sorozat újabb állomásaként június 3-án, szombaton 11 órától Czövek Attila várja az érdeklődőket az intézményben. A régész főmuzeológus előadásának címe: Miről mesélnek a római kövek?