Hasznos tippek

2023.10.24. 07:00

Így őrizhetjük meg a gyümölcsökben rejlő vitaminokat télre

Az immunrendszer ideális működéséhez és a jó közérzethez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségben vigyünk be vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat. A hidegebb időjárás közeledtével pedig még inkább érdemes erre odafigyelnünk. Szerencsére rengeteg kora ősszel termő gyümölcs tökéletes vitaminforrást jelent, amiket befőttként, lekvárként vagy akár aszalva eltehetünk az év későbbi részére.

Teol.hu

Számos őszi gyümölcsből készíthetünk befőttet, lekvárt vagy akár aszalva is eltehetjük őket. (Fotó: MW)

Házi lekvárok az asztalon

A lekvár hosszú ideig eláll, rost- és víztartalma pedig segíti az emésztést. Ha házi lekvárkészítésre adjuk a fejünket, már a bevásárlásnál érdemes odafigyelnünk a részletekre, ugyanis minél érettebb a gyümölcs, annál ízletesebb lesz a készítmény. Az alapanyagok feldolgozását Garai József, az Euronics SDA kategória menedzsere szerint kétféle eszköz egyszerűsítheti le a leginkább: ezek a lassúprés és a hagyományos gyümölcsprés. A kedvezőbb árú gyümölcsprésekkel kényelmesen, az egész konyha összemaszatolása nélkül dolgozhatjuk fel a gyümölcsöket, ami után már csak a főzés és az eltárolás feladatai hárulnak ránk. Ha azonban ennyit sem szeretnénk bajlódni a lekvárkészítéssel, léteznek olyan kenyérsütő készülékek is, amelyeknél csak darabokra kell vágnunk a gyümölcsöt, hozzáadni a cukrot vagy édesítőt, majd elindítani a programot, és a gép magától elkészíti a lekvárt.

Befőttkészítés segítséggel

A vitaminok megőrzésének egy másik módszere a befőttkészítés. A hagyományos eljárás lényege, hogy a gyümölcsöket és az egyéb hozzávalókat kíméletesen, kisebb befőttesüvegekben, egy nagy lábasba helyezve, vákuum alatt főzzük, így azok jobban megőrzik vitamintartalmukat. A vízfürdő után pedig a befőtteket dunsztoljuk, azaz takaróval bélelt dobozban hagyjuk lassan kihűlni. Nagymamáink módszere azonban sokaknak túl időigényes és bonyolult lehet – számunkra jelenthet jó alternatívát egy, az elektronikai üzletekben kapható befőző edény vagy lassúfőző. Ezek nemesacél burkolatuknak köszönhetően könnyen tisztíthatók, és akár forralt bort, teát, egyéb forró italt is készíthetünk bennük.

Fagyasztott finomságok

Amennyiben eredeti formájukban szeretnénk tartósítani a gyümölcsöket, a fagyasztás a legjobb lehetőség. A módszer plusz pozitívuma, hogy a vitaminok nagy mennyiségben megmaradnak bennük, kellő odafigyeléssel pedig teljes egészében megóvhatjuk a gyümölcsök ízét és színét is. Ehhez érdemes kiválogatni az ép terméseket, megtisztítani és hagyni megszáradni őket, majd a szükségtelen részeket (magok, szárak stb.) eltávolítani. Kisebb adagokra osszuk fel és tegyük el őket műanyag zacskóba vagy kisméretű tárolóedénybe. Az Euronics szakértőjének tippje, hogy használjunk vákuumedényt, vagy még inkább háztartási méretben kapható vákuumcsomagolót, hiszen így megóvhatjuk az értékes gyümölcsöt a csomagolásban maradt levegő okozta károsodástól is.

Aszalás, a legősibb módszer

A boltokban borsos összegekért árulják az aszalványokat, holott ezeket otthon is könnyen elkészíthetjük például szilvából vagy fügéből. Mindig egészséges gyümölcsöt válasszunk, így a romlási folyamat elkerülhető az eljárás során. Alaposan mossuk meg őket, de az áztatást kerüljük, hogy a szövetek ne szívjanak fel felesleges vizet. A könnyebb aszalhatóság érdekében a nagyobb, lédús gyümölcsöket vágjuk kisebb karikákra és figyeljünk arra, hogy egyforma vastagságúak legyenek.  Az elektromos aszalógépek kiváló megoldást nyújtanak, mert könnyen beállítható rajtuk az optimális hőmérséklet és az időjárásváltozás sem okoz problémát, nem kell megvárni, hogy süssön a nap, emellett a forgó tálcák tökéletes levegőellátást is biztosítanak a folyamathoz.

Rengeteg lehetőség, de melyiket válasszuk?  

Vásárláskor az első és legfontosabb dolog, hogy eldöntsük, melyik technológiával rendelkező készüléket és milyen céllal szeretnénk használni. A gyümölcsprés és -centrifuga tekintetében a legkritikusabb pont a tisztíthatóság kérdése. Fontos mérlegelni, hogy mennyire szétszerelhető, milyen teljesítményű és űrtartalmú készülékkel tudnánk legjobban dolgozni. Szintén érdemes szem előtt tartani a termékek tárolhatóságát, hogy akkor se legyenek útban, amíg használaton kívül vannak. Amennyiben bizonytalanok vagyunk és nem tudjuk eldönteni, melyiket válasszuk, a bolti szakeladóktól kérhetünk tanácsot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában