2023.10.31. 11:18
Vigyük a muskátlinkat hidegtől védett helyre!
Talán nincs is olyan családi ház, amelynek az ablakát ne díszítené néhány cserép muskátli.
Májustól októberig ontja a virágait, de lassan végképp lejár a szezonja
Forrás: MW
Hamarosan itt az ideje felkészíteni a téli időszakra. A muskátli az egyik leghálásabb balkonnövényünk. Kellő gondoskodás mellett májustól októberig ontja a virágait, de lassan végképp lejár a szezonja.
Még a fagyok előtt neki kell látni a muskátli téliesítésének, hiszen ez a növény védelemre szorul a hűvösebb időszakban. Bár elviseli az enyhe fagyokat, október végétől viszont megjelenhetnek a komolyabb mínuszok is, amelyek a muskátli számára végzetesek lehetnek. Így jobb, ha már most felkészülünk a betelepítésre. Lássuk, hogy mik a teendők.
Október vége felé érdemes fagymentes helyiségbe átrakni – ez lehet nyári konyha, folyosó, pince, előszoba, garázs. A lényeg, hogy a muskátlitövek 4-10 fok között pihenjenek a tél során. A megnyúlt ágakat érdemes visszavágni, így könnyebb a tárolás, kevesebb lesz a télen lehullott levél és a növénynek is könnyebbség a kisebb test. Öntözni elég kéthetente.
Nincs különösebb gond a futómuskátlival sem. Télen mérsékelten meleg helyen (legföljebb 15 fokon) érzi jól magát, és nem kell túl gyakran öntözni. Ládáit érdemes ablak közelében elhelyezni, mert szereti a fényt, és szépen fog ott mutatni. Amennyiben pincében teleltetik át, úgy tavasszal vissza kell vágni a töveket 8-10 centire, majd egy hét múlva 2-3 rügyre. Az új szezonra érdemes átültetni.
A kertbe kiültetett muskátlit sem szabad kint hagyni a földben. Az elszáradt virágok és levelek, illetve a túlnyúlt ágak eltávolítása után a töveket ki kell ásni gyökerestül a talajból, majd ezeket a téli átmeneti időszakra tegyük ládába. Ebben az esetben nyugodtan lehet zsúfoltan rakni a muskátlit, akár 15 tő is kerülhet egymás mellé a ládába. Nagyon fontos, hogy vágjuk vissza az ágakat, és hogy az összes gyökeret gondosan befedjük földdel.
A felásott és ládába rakott kerti muskátlit hűvös, de fagymentes helyre tegyük, ha éri egy kis fény ezekben a hónapokban, az jót tesz neki. Nagyon ritkán, óvatosan öntözzük. Tavasszal kiültetés előtt érdemes vízbe áztatni és egy kicsit visszavágni az elhalt részeket. Visszaültetés után (május eleje) nagyon hamar újra virulni fognak.