2023.07.01. 07:00
Csak a határozott védekezés segíthet, mert nem lesz mit szüretelni
Nagyon nagy a peronoszpóra fertőzésének veszélye, hívják fel a gazdák figyelmét a szakemberek. A korábbi fertőzési időszakból tömegesen jelentek meg peronoszpóra tünetek. Csak a határozott védekezés segíthet, különben nem lesz mit szüretelni.
Az elkövetkező egy hónapos időszakban kell a legerősebb védelmet folytatni.
Fotó: Unger Tamás
A peronoszpóra fertőzöttség a leveleken és a fürtökön is erős mértékű, hívta fel a figyelmet dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök. A fertőzési nyomás magas, és még ha száraz melegre is fordul az időjárás, a védekezésen ne lazítsunk, mert újra tömeges megbetegedés következhet be. Az intenzív védekezés folytatása javasolt. A napokra ígért változékonyabb időjárásban tovább fog fertőzni a betegség.
A párás, meleg időjárás és a szőlő még érzékeny stádiuma a lisztharmat fertőzésveszélyét is növelik, ezért a betegség ellen az intenzív megelőző védekezés indokolt.
A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is permetezhetünk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a mostani időszakban a gombabetegségek támadása visszatartható legyen. Az elkövetkező egy hónapos időszakban kell a legerősebb védelmet folytatni.
– A tarka szőlőmoly rajzása folyamatos. Szex-feromon csapdák 11 darab rajzó egyedet fogtak a héten. Ezzel párhuzamosan a lárvák károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk.
A molyok lárvái mellett több rovar, köztük a kabócák is jelentős károsítói a szőlőnek. A kis rovarok szívogatásuk nyomán vírusokat terjesztenek. A vírusok által okozott betegségek hozzájárulnak a tőkék idő előtti leromlásának folyamatához. A tőkepusztulás kezdeti tünetei már ilyenkor látszanak az egyes tőkéken. Ezért használjunk rovarölő szereket évente többször a szőlőben.
Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként 350 liter víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést a mostani időszakban.
Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből. Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket.
Általában igen erős hajtásnövekedés figyelhető meg a szőlőben. Ezeken a helyeken a zöldmunkákkal és a gyakoribb permetezésekkel (10 napos forduló) tudjuk segíteni a szőlőt a megfelelő egészségi állapot fenntartásában. Néhány gazdálkodó már most teljesen kilevelezi a fürtzónát a kedvezőbb szellőzés és a jobb permetezhetőség érdekében.
Gondot okozhat a szőlőkabóca
A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Ha az ültetvény kigyomosodik, a nyári kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük el.
Több helyen, főleg a fehér fajtákon megjelentek a klorózis tünetei. A vashiányt a talaj levegőtlensége, a túlzottan meszes talaj, a gyors növekedés is elősegítheti. Lombtrágyák használatával vagy a talaj levegőtlenségének, tömörödöttségének megszüntetésével tudjuk javítani a rossz vasellátást.
Az amerikai szőlőkabóca lárváinak károsítása folyamatos. Többségében jelenleg az L2-es és L3-as lárvafokozatokkal lehet találkozni, az L1-es lárvák száma minimálisra csökkent. A legalkalmasabb időszak a védekezésre, amikor a lárvák elérik a harmadik, negyedik fejlődési fokozatot (L3-L4).
Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni a nagyobb fertőzésveszély miatt.