2024.04.30. 12:15
Mi a teendő, ha lejár a haszonbérleti szerződés?
A magyar termőföldek közel 50 százalékát haszonbérleti szerződés keretében művelik, így kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk a szerződés létrejöttének és megszűnésének szabályaival.
Kapós a termőföld, Tolnában hektáronként több mint 3 millió forintot is fizetnek érte
Forrás: MW
Fotó: (illusztráció) MW
A téma aktualitását az is jól mutatja, hogy július 1-től várhatóan változás lesz a használat lezárásával kapcsolatos szabályokban. Az agrogép hírportál ennek részleteit foglalta össze.
Mikor szűnik meg egy haszonbérleti szerződés?
A jogszabály tételesen felsorolja, hogy egy haszonbérlet milyen esetekben szűnik meg. Ettől eltérni vagy új megszűnési módokat alkalmazni nincs lehetőség, ez következik a földforgalmi szabályok úgynevezett közjogi jellegéből is.
A haszonbérlet megszűnik: a bérleti időtartam lejártával, közös megegyezéssel, a haszonbérlő jogutód nélküli megszűnésével, a haszonbérlő halálával, ha az örökösök kilépnek a szerződésből, azonnali hatályú felmondással, a bérlő egyoldalú felmondásával (egészségi állapota vagy családi körülményei miatt)
Hogyan kell elszámolni a szerződés megszűnésekor?
Bármilyen okból szűnjön is meg a szerződés, a haszonbérbeadó és a haszonbérlő köteles egymással elszámolni.
A haszonbérlő ilyenkor elviheti az általa létesített berendezési és felszerelési tárgyakat, ha a területen növénykultúra, ültetvény vagy berendezés marad, akkor jogosult annak az értéknek a megtérítésére (ezt hívják mezei leltárnak).
Mivel számos visszaélés volt ez utóbbival kapcsolatban (túlzottan magasan határozva meg a mezei leltár értékét, ezzel is távol tartva az előhaszonbérleti jogosultakat), ezért bekerült a jogszabályba, hogy a mezei leltár összegét nem lehet áthárítani az új haszonbérlőre, azt a jelenlegi szerződés feleinek kell egymással lerendezniük.