2024.06.15. 07:00
Erős a lisztharmatveszély a szekszárdi borvidéken
A folyamatos esők miatt a levélfelület állandóan nedves, a levegő párás. Ez nagyon kedvezett a lisztharmatnak, annál is inkább, mert az ezt megelőző hét is ugyanilyen volt. A lisztharmat tünetei általánosan és erősen megjelentek az ültetvényekben. Elsősorban a leveleken lehet tüneteket találni. A fürtökön egyelőre még kisebb fertőzések vannak.
A szőlőfürtökön egyelőre még kisebb fertőzések vannak. A lombozatról azonban néhány nap múlva a fürtökre is átterjedhet a lisztharmat, mondta dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök, aki hétről hétre segíti a gazdálkodók munkáját.
Erős védelem kell a lisztharmat ellen
A kis bogyókat a lisztharmat gyorsan képes fertőzni a vármegye két borvidékén, és gyorsan tud a zsenge szöveten szaporodni. Az érzékenyebb fajtákon erős a betegség fellépése. Tapasztataink szerint, az eddig védett állományokban is jelentős mértékben megjelent a betegség.
Mostantól erős védelem szükséges, felszívódó és kontakt készítmények együttes kijuttatása javasolt a betegség ellen.
A peronoszpóra is gondot jelent
A peronoszpóra tünetei továbbra is csak észlelési szinten jelentek meg eddig az ültetvényekben. Egy-egy esőzést követően a jelenlegi hőmérsékletek mellett a betegség lappangási ideje 5-7 nap között alakul, ezért intenzív védelem javasolt. A legjelentősebb fertőzési forrás a talajon fekvő áttelelt beteg levélmaradványok. A kórokozónak a 20-25 fok hőmérséklet az optimális, viszont a spórák fejlődése már 10 fok felett megindul és az éjszakai hőmérséklet sem csökken több napon át 10-11 fok alá, továbbá egy vagy két napon belül legalább 10 milliméternyi csapadék esik. A mozgó spórák az esőcseppek segítségével a talajhoz közeli levelekre csapódnak.
A lappangási idő a hőmérséklet függvénye
A szőlőperonoszpóra lappangási ideje, azaz a spórával történő fertőzéstől az olajfoltok megjelenéséig eltelő időszak, elsősorban a hőmérséklet függvénye. A lappangási idő a kórokozó számára optimális 20-25 fok közötti hőmérsékleten a legrövidebb, mindössze 3–4 nap. További gyakori és nagyon veszélyes fertőzési forrás a déli ciklonok által az esővel együtt szállított fertőzőanyag, amely tömeges fertőzést idézhet elő az esőt követő 4-5 nap múlva, akkor is, ha az ültetvényben előző évi fertőzőanyag nincs jelen. Az utóbbi két hétben 4 déli ciklon is hozott jelentős mennyiségű csapadékot, amivel tömegesen érkezhetett fertőző anyag is. Ezért folyamatosan ellenőrizzük a leveleket, és tünetek megjelenése esetén azonnal permetezzünk felszívódó készítménnyel – tanácsolta dr. Gabi Géza.
A gyakori eső miatt csúszik a permetezés
– Tíz naponta permetezem a szőlőt, most a sok eső okoz gondot. Nem tudok rámenni az ültetvényre traktorral, és már napokat csúsztam a védekezéssel. – mondta egy szekszárdi gazdálkodó. Átázott a talaj, a gyakori esők miatt alig van néhány óra, amikor nincs csapadék. Egy forduló gépi permetezés nálunk 3 órát vesz igénybe, és ezt követően kellene még legalább két óra, amikor száraz marad az idő, hogy a kipermetezett méreg drága vegyszert ne mossa le az eső. Ez most a legnagyobb gond, és a lisztharmat.
Figyelni kell a permetezés fedettségére
Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére, hívta fel a figyelmet dr. Gabi Géza. Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből. Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket. A meleg, párás időjárás fokozza a tünetek erősségét. Általában igen erős hajtásnövekedés figyelhető meg a szőlőben. Ezeken a helyeken a zöldmunkákkal és a gyakoribb permetezésekkel (10 napos forduló) tudjuk segíteni a szőlőt a megfelelő egészségi állapot fenntartásában.