Szőlészet

2024.06.08. 17:30

Peronoszpóra járvány: csak napok kérdése a terjedése

A héten leesett folyamatos esők miatt a szőlőültetvényeken a levélfelület állandóan nedves, a levegő párás volt. Ez nagyon kedvezett a lisztharmatnak és a peronoszpórának is. Bár a betegségek ma még csak kis mértékben vannak jelen a szőlőben, az időjárás miatt gyorsan felszaporodhatnak. Ezért veszélyes a mostani időszak.

Mauthner Ilona

A kis bogyókat a peronoszpóra és a lisztharmat gyorsan képes fertőzni, és gyorsan tud a zsenge szöveten szaporodni. A betegségek elleni védelem most kiemelten fontos. Felszívódó és kontakt készítmények kombinációjával védekezzünk a betegség ellen – ajánlotta dr. Gabi Géza, szekszárdi agrármérnök.

Sokat drágultak a permetszerek, de most ezen nem lehet spórolni, mert a szőlőben elindult a peronoszpóra és lisztharmat járvány
Sokat drágultak a permetszerek, de most ezen nem lehet spórolni, mert a szőlőben elindult a peronoszpóra és lisztharmat járvány
Illusztráció: MW

A peronoszpóra veszélye nagyobb

A peronoszpóra tünetei csak észlelési szinten jelentek meg eddig az ültetvényekben. Egy-egy esőzést követően a jelenlegi hőmérsékletek mellett a betegség lappangási ideje 5-7 nap között alakul, ezért intenzív védelem javasolt. A legjelentősebb fertőzési forrás a talajon fekvő áttelelt beteg levélmaradványok. A kórokozónak a 20-25 fokos hőmérséklet az optimális, viszont a spórák fejlődése már 10 fok felett megindul, ha a napi középhőmérséklet eléri a 10-13 fokot, és az éjszakai hőmérséklet sem csökken több napon át 10-11 fok alá, továbbá egy vagy két napon belül legalább 10 milliméternyi csapadék esik. 

A peronoszpóra lappangási ideje 3-5 nap

A mozgó spórák az esőcseppek segítségével a talajhoz közeli levelekre csapódnak. A kórokozó behatolása a növénybe a légzőnyíláson keresztül megy végbe. A levél fonákján csaknem ezerszer több a légzőnyílások száma, mint a levél színén, ezért a levél leginkább a fonákja felől fertőződik. A fiatal bogyókon még sok légzőnyílás található, de az idősebb bogyók felületén számuk fokozatosan csökken, ez magyarázza a fiatal bogyók súlyos fertőződését, és a légzőnyíláson előtörő sporangiumtartó gyep megjelenését. A szőlőperonoszpóra lappangási ideje, azaz a spórával történő fertőzéstől az olajfoltok megjelenéséig eltelő időszak, elsősorban a hőmérséklet függvénye. A lappangási idő a kórokozó számára optimális, 20-25 fok közötti hőmérsékleten a legrövidebb, mindössze 3–4 nap. További gyakori és nagyon veszélyes fertőzési forrás a déli ciklonok által az esővel együtt szállított fertőzőanyag, amely tömeges fertőzést idézhet elő az esőt követő 4-5 nap múlva, akkor is, ha az ültetvényben előző évi fertőzőanyag nincs jelen. Ezért folyamatosan ellenőrizzük a leveleket, és tünetek megjelenése esetén azonnal permetezzünk felszívódó készítménnyel.

Jó fedettséggel kell permetezni

Mind a gombaölő, mind a rovarölő szerek permetezésénél ügyeljünk a jó fedettség elérésére. Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből. Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket, mondta dr. Gabi Géza. Általában igen erős hajtásnövekedés figyelhető meg a szőlőben. Ezeken a helyeken a zöldmunkákkal és a gyakoribb permetezésekkel (10 napos forduló) tudjuk segíteni a szőlőt a megfelelő egészségi állapot fenntartásában.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában