2024.08.03. 15:30
Van ahol már szüretelnek, van ahol még permeteznek
Az elmúlt héten sem esett csapadék a vármegye két borvidékén. A szőlő viszont érik, így az a furcsa helyzet alakult ki, hogy van, ahol már szüretelnek, van, ahol még permeteznek. A hajnalok hűvösebbek lettek a megszokott meleg éjszakák után. A nagy hőingadozás segíti a szőlő érését.
A nagy hőingadozás hatására sok helyen megfigyelhető volt a hajnali páraképződés az ültetvények gyepszőnyegén. A lisztharmatnak ez elég volt ahhoz, hogy a levelek védettebb, fonáki részén hálózatos mintázatú, világosbarna színű telepek jelenjenek meg. Sokan már hetek óta lazítottak a védekezésen, mert van, ahol már szüretelnek.
Van ahol már szüretelnek, van ahol még permetezni kell
Dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök azt javasolja, aki későbbre tervezi a szüretet, az még ne hagyja abba a permetezést. Nézze át az ültetvényeket, mert a hét végére ígért záporos, zivataros időben, hűvösebb hajnalokkal társulva a lisztharmat könnyen felszaporodhat a lombozaton. A betegség erősen csökkentheti az amúgy is nehéz helyzetben lévő asszimilációs felületet. A csökkent lombozati aktivitás miatt a kényszerérés még az eddigieknél is fokozottabb lehet.
A peronoszpóra továbbra sem észlelhető új tünetekkel a tőkéken. A betegségnek ez az időjárás kedvezőtlen, csapadék és huzamosabb levélnedvesség borítottság hiányában nem csíráznak a spórák. Továbbra is kontakt készítmények használata javasolt, hosszabb permetezési fordulókkal. Ahol észleljük a lisztharmat megjelenését a leveleken, ott a kontakt készítmény mellé felszívódó hatóanyagú készítményt is tegyünk.
Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket.
A meleg időjárás fokozza a tüneteket
Az időjárási előrejelzések szerint az elkövetkező 3 hétben is 30 Celsius-fokot elérő vagy meghaladó maximum hőmérsékletű napok lesznek komolyabb eső nélkül, tehát tartósan marad ez az időjárási helyzet a mostani kilátások szerint. A szőlő közben gyorsan halad előre az érésben. A meleg miatt a bogyók színesedése fokozott. Az érett csemegeszőlőknél a fogyasztás során érezni a nagyon édes ízt, a magas cukortartalmat és a csökkent savtartalmat. A fehér csemegeszőlők közül több már megérett, fogyasztható. A kékfrankos mint alapfajta, gyorsan színesedik.
Sok a rovarkártevő a szőlőben
A tőkepusztulás tünetei egyre több helyen látszanak a szekszárdi borvidék ültetvényeiben. A tünetes tőkék mielőbbi eltávolítása indokolt. Ezen okok miatt használjunk rovarölő szereket évente többször a szőlőben.
A levélatkák szívogatásának nyomai sok helyen látszanak a leveleken. A szívogatások helyén a levélszövet nem nő tovább, így a korábbi kártételt a levéllemezben keletkező, feltűnő, szabálytalan alakú lyukak jelzik. Ezeken a leveleken már nincs kártevő, de a károsítás nyomai megmaradnak a továbbiakban. Friss kártétel esetében, amikor sárgás szívásnyomokat észlelünk a fiatal hajtásokon, újra védekeznünk kell speciális atkaölő szerrel.
Sok a rovarkártevő a szőlőben. Az enyhe telek, a kedvező tavaszi és nyári életfeltételek miatt sok rovarkártétellel találkozhatunk az ültetvényekben. A molyok, a kabócák, a filoxéra levéllakó alakja, lombfogyasztó rovarok egész serege károsítja a szőlőt. A rovarok a növényi vírusok aktív terjesztői, ezért az ellenük való védekezéssel nem csak a rovarok kártételét mérsékeljük, de a betegségek kialakulását is megelőzzük.
Az amerikai szőlőkabóca károsítása folyamatos. A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma vektora az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus). Az imágók egyre nagyobb számban jelennek meg az ültetvényekben. Az ültetvényekben megfigyelhető fejlődési fokozatok: L5-ös fokozatú. Az online elérhető károsító monitoring rendszerben térképi felületen nyomon követhető az egyes lárva fokozatok és imágók észlelésének adatai, amely alapján a védekezések ütemezhetők.