Tegnap, 10:20
Késelés lett a vallási vitából
Hajdan című sorozatunkban ismét visszatekintünk a régmúlt idők érdekességeire, fontos eseményeire Tolna vármegyéből.
Képünk illusztráció (Fotó: Shutterstock)
120 ÉVE Szétvert sírok, halomba rakott csontok. Várdomb község határában a munkások ásás közben egész nagy római temetőre bukkantak, melyeknek kősírjait a tudatlan munkások összetörték és a csontokat halomra rakták, a sírokban talált régiségeket pedig széthordták. Az esetről Wosinsky Mór szekszárdi apát-plébános, hírneves arheologus értesülvén, a helyszínre utazott és még sikerült neki több értékes régiséget a szekszárdi múzeum részére megvenni. (Tolnamegyei Közlöny, 1904. november 3.)
120 ÉVE Véres verekedés vallási okból. A Gyönkön most megtartott katonai ellenőrzési szemléről hazamenő kalaznóiak és diósberényiek betértek Szakadáton a Berger-féle korcsmába, ahol a lutheránus kalaznóiak és a katholikus diósberényiek a vallás felett oly vitát csaptak, melynek véres verekedés lett a vége. Ugyanis Eppel József Lindhetmer Illést úgy összeszurkálta, hogy életben maradásához kevés a remény. (Tolnamegyei Közlöny, 1904. november 3.)
120 ÉVE Betemette a föld a gyermeket. Csibrák község határában a kis gyermekek egy part alatt játszottak, mely maga alá temette a 7 éves Moravek Jánost és a 4 éves Szellner Józsefet. A segítségre siető emberek Moraveket holtan ásták ki, Szellner azonban éleiben maradt, mert csak kisebb sérülést szenvedett. (Tolnamegyei Közlöny, 1904. november 3.)
110 ÉVE Megsebesült városi számvevő. Mikecz Endre Szekszárd városi főszámvevő, tartalékos zászlós az északi harctéren a Stari-Sambor melletti csatákban, az oroszok ellen hősiesen küzdve, balkezén súlyosan megsebesült. Parancsnoksága engedélye folytán lakásán ápolják. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. november 1.)
110 ÉVE Újra a tűzvonalban. Dr. Perler Ferenc a grodeki ütközetről sebesülten jött haza Tolnára s most, hogy karja begyógyult, ismét visszatért ezredéhez, hol mint tart. hadnagy harci babérait tovább gyűjti. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. november 1.)
110 ÉVE Harc a kolera ellen. Értényben is megalakult a kolerajárvány elleni bizottság Szévald Móric tamási főszolgabíró elnöklete alatt, egyelőre hat taggal. Az orvos mellé assistensnek Ács Ábrahám Sándor helyettes bíró szemeltetett ki, ki ezt készséggel vállalta is. (Tolnamegyei Közlöny, 1914. november 1.)