2024.04.04. 17:30
Egymásnak estek az Éljen Szekszárd képviselői
Saját frakciótársa visszahívását kezdeményezte az Éljen Szekszárd képviselője. Csötönyi László a város kormánypárti alpolgármesterének írt levelet, amiben azt állította, hogy Faragó Zsolt – aki szintén az Éljen Szekszárd tagja – akadályozza a közgyűlés Kultúra, Civilszervezetek, Városmarketing Bizottságának munkáját.
Csötönyi László (középen) szerint régóta feszítik belső ellentétek az Éljen Szekszárd frakciót. Mellette balra Faragó Zsolt (Fotó: Mártonfai Dénes/MW archívum)
A legutóbbi közgyűlésen – március 28-án – szerette volna napirendre vetetni Csötönyi László azt az előterjesztést, ami az általa Gyurkovics Jánosnak írt levélen alapult, és arról szólt, hívják vissza a szintén az Éljen Szekszárd (ÉSZ) színeiben politizáló Faragó Zsoltot a KCV Bizottságból.
Az Éljen Szekszárd régóta tartó belső feszültségeiről írt Csötönyi
A KCV Bizottság mai, március 26-ai ülésén olyan érthetetlen, méltatlan és a véleményem szerint a hivatali dolgozók munkáját ellehetetlenítő – a közgyűlés munkáját és nem mellesleg a megítélését is negatívan befolyásoló – eset történt, ami egy hosszú folyamat állomása, és amit már nem lehet szó nélkül hagyni.
Ezek a gondolatok állnak a Csötönyi László által megfogalmazott levél elején. Az ÉSZ politikusa ezt követően arról panaszkodik Gyurkovics János kormánypárti alpolgármesternek, hogy Faragó Zsolt késve és – Csötönyi szerint – feldúltan érkezett a bizottság ülésére, ahol mások mellett a civileknek járó bizottsági keret felosztásáról kellett volna dönteni.
Amint Csötönyi László a levélben írta: „a 8. napirendi pontot kezdte tárgyalni a testület, a támogatási kérelmek elbírálását, amikor a benyújtott írások felolvasását követően arra kértem a bizottsági tagokat, Faragó Zsoltot és Illés Tamást, véleményezzék az elhangzottakat. Faragó Zsolt ekkor közölte, hogy úgy gondolja, ezt a napirendi pontot a teljes KCV Bizottságnak, mind az öt tagnak meg kellene tárgyalnia, mert véleménye szerint úgy lenne jó. Ekkor megemlítettem – hangot adva az értetlenségemnek –, hogy semmilyen garancia nincs arra, hogy az elkövetkező bizottsági üléseken teljes létszámmal jelen lesz a testület, mint ahogyan a múltban is viszonylag kevés alkalommal fordult ez elő.
Ezt követően közölte, hogy akkor vagy tartózkodik a szavazásnál, vagy elhagyja a termet. Az egyik jogi referens közölte, ha tartózkodik és a másik két tag igennel szavaz, akkor lehet érvényes döntés. Ezután Faragó Zsolt közölte, hogy akkor elmegy, mert mennie kell a gyermekéért. Ez meg is történt. Bizottsági elnökként kénytelen voltam bezárni az ülést.“
Csötönyi szerint Faragó Zsolt tevékenysége árt Szekszárdnak
Csötönyi László a levélben arról is írt, hogy Faragó Zsolt távozását követően nem tudtak több, még hátralevő fontos napirendről dönteni, mivel a bizottság határozatképtelenné vált. Aztán így folytatta a panaszkodást: „Azt gondolom, hogy ez a felelőtlen viselkedés indoklás lehet egy olyan döntés meghozatalához, amelyik a véleményem szerint megkönnyítené és gördülékenyebbé tenné az általam vezetett bizottság és a polgármesteri hivatal munkatársainak a munkáját.
Mivel sem bizottsági elnökként, sem pedig önkormányzati képviselőként a jelenlegi szabályozás szerint nem kezdeményezhetem Faragó Zsolt tag visszahívását, illetve lecserélését a KCV-ből, ezért arra kérem Alpolgármester Urat, hogy a hatáskörében eljárva azt a lehető legrövidebb időn belül – a fent leírtakra hivatkozva – tegye meg!
A napirendi pontot végül mégsem tárgyalta a közgyűlés múlt héten csütörtökön, mert az utolsó pillanatban Csötönyi László tartózkodott az arról szóló szavazáskor, hogy felvegyék-e a témák közé. Az Éljen Szekszárd többi tagja – mint ahogyan az várható volt – nemmel voksolt.
Csötönyi végül visszatáncolt
Az ügy miatt megkerestük Csötönyi Lászlót és Faragó Zsoltot is. Szerettük volna mások mellett azt megtudni tőlük, hogy egyeztettek-e a kettejük között fennálló feszültségről az előtt, hogy Csötönyi László levelet írt Gyurkovics Jánosnak. Valamint arra is kíváncsiak lettünk volna, hogyan képzelik ezek után a közös munkát. Választ csak egyikőjük, a KCV Bizottság elnöke küldött, amit teljes egészében, változtatás nélkül közlünk:
„Az intézkedést, amelyiket foganatosítottam az említett eset kapcsán, nem politikai szándék és hisztikeltés vezérelte, annak kizárólag szakmai és emberi minőségi okai voltak. Ha az úgynevezett „jobboldal” a Közgyűlés reggelén nem szellőztette volna meg az ügyet a legnagyobb közösségi platformon különböző álprofilok és aktuálpolitikát kiszolgáló mémoldalak és jól ismert helyi csinovnyikok közreműködésével, és amennyiben nem könyvelték volna el látványosan, hogy Faragó Zsolt helyére Szollár Zoltánt ültetik be a KCV Bizottságba, hanem az általam fentebb említett két szempont figyelembevételével kezelik a felvetésemet, abban az esetben partner lettem volna a megfelelő megoldás megtalálásában. Mivel az érintetteket számomra mellőzendőnek tartott prioritások „fűtötték”, úgy döntöttem, hogy a napirenddel kapcsolatos tartózkodásommal is a véleményemet nyilvánítom ki, és a lehetőségeimhez mérten, valamint a már másodszor említett szakmai és emberi szempontok mentén irányítom tovább a fennmaradó időszakban a rám bízott városi kulturális testületet.“