Gyémánt- és aranymise

2024.05.12. 20:00

Mayer Mihályt és Bíró Lászlót ünnepelték a hívek

Gyémánt- és aranymisét tartottak egyben a szekszárdi belvárosi katolikus templomban vasárnap délután. A jeles alkalom apropója, hogy Mayer Mihály nyugalmazott megyés püspök pappá szentelése 60, püspökké szentelése 35 éve történt, s ugyancsak idén ünnepli Bíró László nyugalmazott tábori püspök pappá szentelésének 50. és püspökké szentelésének 30. évfordulóját.

Bencze Péter

Gyémánt- és aranymisét tartottak Szekszárdon (Fotó: K. A.)

Hívekkel telt meg a szekszárdi Béla király téri templom vasárnap délután. Az épületben a magyar katolikus egyház színe-java is jelen volt. Nem véletlenül, jeles alkalom volt ugyanis a mostani. Felföldi László pécsi megyéspüspök azt mondta, ez a vasárnapi mise olyan ünnep, amely a hálaadásról szól.

Bíró László előbb Szekszárdon eltöltött gyermek- és fiatalkoráról beszélt, majd köszöntötte a város lakóit külön kiemelve az alsó- és a felsővárosi híveket, a Fősővárosi Kör tagjait, valamint Berhidai Lajos Piuszt, a ferencesek szintén szekszárdi származású tartományfőnökét, dr. Horváth Kálmánt, Tolna vármegye főispánját és Gyurkovics Jánost, Szekszárd alpolgármesterét.

Mayer Mihály úgy fogalmazott: Szekszárdra kerülésekor a helyiek „a hóna alá nyúltak“, a közös munka pedig lehetővé tette mások mellett azt, hogy kifessék a Béla király téri templomot. Petkó Tamás szekszárdi plébános arról beszélt, Mayer Mihály volt az ő elsőáldozó papja, majd a hivatását végigkísérő személy. A plébános kiemelte, azóta is a püspökkel „dolgozik”, amiért nagyon hálás.

Bíró László kapcsán pedig azt idézte fel Petkó Tamás, hogy a püspök volt az, aki elsőként mondta neki, hogy „imádkozzál”. Petkó Tamásra ez a mondat olyan erős hatással volt, hogy nem sokkal később a civil életét hátrahagyva a krisztusi szolgálat mellett döntött.

Egyházépítőkre van szükség

Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek szintén részt vett a misén. Ő a jeles alkalom kapcsán azt mondta, a mostani alkalom „az ünnepek halmozása“, mert – amint fogalmazott – nem csak papi, de püspöki jubileum is egyben a szertartás.

Az egyházi elöljáró emlékeztetett arra, hogy Szekszárd környékén már a Krisztus utáni 3. században megjelent a kereszténység, és gyökeret is vert. Ezzel kapcsolatban történelmi bizonyítékok állnak rendelkezésre. A népvándorlás korában aztán megtorpant a vallás terjedése, ám Szent István, majd unokaöccse, I. Béla újra megszilárdította az egyházat. Ennek kiváló bizonyítéka a most már az ő nevét viselő szekszárdi Béla király téren egykor általa felépített bencés apátság.

Bábel Balázs azt is kiemelte, most is olyan időszakban élünk, amikor a kereszténység újbóli terjesztését felvállaló emberekre nagy szükség van. Szerinte ezért is kiemelkedően fontos az, hogy Bíró László és Mayer Mihály évtizedek óta szolgálja az egyházat.

Mayer Mihály Kisdorogon született 1941. január 31-én. A bonyhádi gimnáziumban érettségizett, majd a Győri Hittudományi Főiskola és Szemináriumban tanult. 1964. június 21-én szentelték pappá Pécsett. Simontornyán, Pincehelyen majd Tamásiban szolgált, ezeket követően pedig 1972-ben Dunaföldváron lett segédlelkész, 1975-től vikárius, 1980-tól pedig plébános. 1985-ben a Szekszárd-belvárosi plébánia plébánosa lett. Püspökké 1989. február 11-én szentelték.

Bíró László Szekszárdon született 1950. október 31-én. Gimnáziumba a győri bencéseknél járt. Pappá 1974. június 23-án szentelték Szekszárdon.  1974 és 1977 között Mágocson, majd Szigetváron volt káplán. 1977 és 1978 között Pécsett a székesegyház káplánja volt, majd 1978-ban szentszéki jegyző, 1980 és 1989 között püspöki szertartó és titkár. 1989-től a pécsi székesegyház plébánosa, 1990-ben püspöki bírósági helynök, 1991-től mesterkanonok, majd 1994-től teológiai tanár. Püspökké 1994. május 21-én szentelték Kecskeméten.

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában