Teol.hu videó

2024.06.04. 14:00

Nemzeti Összetartozás Napja, a trianoni tragédia emlékére (videó)

A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Szekszárdon a Babits Mihály Kulturális Központ Színháztermében tartották a városi megemlékezést. Az 1920. június 4-i trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékeztek a vármegye több településén is. Szekszárdon Gyurkovics János alpolgármester mondott ünnepi beszédet.

Mauthner Ilona

Az államhatároktól független összetartozást hangsúlyozta Gyurkovics János. Szétszakítva is egyek voltunk, és egyek leszünk. Trianont nehéz szavakba önteni, még ennyi évtized után is nagy a fájdalom, mondta az alpolgármester.

Fotó: Makovics Kornél

A trianoni békeszerződés 104 éve történt

Az 1920. június 4-én a békeszerződés aláírása meghatározta térségünk országainak új határait. Ennek következtében a történelmi Magyarország területe kétharmadával csökkent és a lakosságának több mint fele határain túlra került.

Június 4. a nemzeti összetartozás napja, az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékezik. Június 4. nemzeti emléknap Magyarországon, amelyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés. Ma van a trianoni békeszerződés aláírásának 104. évfordulója. 

Még ma is fáj, ha Trianonra emlékezünk

Az I. világháborút lezáró, a győztesek által írt, 104 évvel ezelőtt elfogadott békediktátum nyomán Magyarország területének kétharmadát, lakosságának pedig több, mint a felét elvesztette. A döntés értelmében több millió magyar kényszerült az ország határain túlra, az elcsatolt területekre. Ezért fáj még ma is annyira, ha Trianonra emlékezünk. A háború után nem érezhetett megkönnyebbülést az országunk, mert a területeinket elcsatolták, az ott lévő műemlékeket lerombolták, az ott élő magyarság vagyonát, értékeit elvették. Kiszolgáltatott helyzetbe kerültek az érintettek. - idézte fel a történteket Gyurkovics János. Szenvedésünkből és a gyászunkból építkezünk, mégis előre mutató a jövőnk, tette hozzá.

Államhatárok feletti összetartozás

Az első világháborút lezáró békerendszer alapján az akkori Magyarország népessége öt, a mai állapot szerint nyolc államban találta magát, és vele együtt történelmi és kulturális emlékhelyeinek nagy részét is: 300 ezer ember került Ausztriához, 3,5 millió Csehszlovákiához, 5,3 millió Romániához, 4,1 millió Jugoszláviához (beleértve Horvát–Szlavónország 2,6 millió lakosát).
Magyarországon az összmagyarság alig kétharmada, 7,6 millió fő maradt. Románia 102 ezer négyzetkilométernyi területet kapott, amely nagyobb terület, mint a mai magyar állam területe – sorolta az alpolgármester.

Minden nemzetnek van küldetése

Egyházi áldást Sefcsik Zoltán evangélikus lelkész mondott. Isten áldását kérte mindnyájunkra. Egyikünk élete sem portré, mindnyájan egy csoportkép részei vagyunk. Szüleink, nagyszüleink, testvéreink, gyermekeink, unokáink, mindnyájan szerepelnek ezen a képzeletbeli csoportképen. Az újabb és újabb családok összekapcsolódnak. Így lesz belőlünk nemzet.

Minden nemzetnek, népnek van feladata, küldetése. A magyaroknak az újrakezdés mellett az összetartozás.

Az ünnepséget a Tolna Vármegyei SZC Ady Endre Technikum és Kollégium diákjainak műsora tette színesebbé. Közreműködött még a Tolna Vármegyei Nemzetőr Egyesület Nemzetközi Szent György Lovagrendje.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában