Rézfúvós pionír

2024.07.20. 20:00

Világhírű zenész lett a szekszárdi tehetségből

Szekszárdi származású a rézfúvós pionír, dr. Farkas István Péter, aki már hat és fél évesen csatlakozott a helyi fúvószenekarhoz. Gyorsan világhírre tett szert együttesével és mondhatni az egész világot körbezenélték.

Farkas Eszter

Dr. Farkas István Péter, világhírű zenész Szekszárdon született és már hat és fél éves korában csatlakozott a helyi fúvószenekarhoz.

A szekszárdi származású, világhírű zenész nemrég Tolna vármegyében lépett fel.
A szekszárdi származású, világhírű zenész nemrég Tolna vármegyében lépett fel.
Fotó: Beküldött fotó

– Szekszárdon Véghelyi Miklós bácsi kezei alatt kezdtem meg zenei pályafutásom - emlékezett vissza a kamaraművész. Tizennégy éves koromig voltam a tagja a szekszárdi zenekarnak, az alapokat itt sajátítottam el, és itt született meg a rézfúvósok iránti elkötelezettségem.

A szekszárdi zenei élmények után Pécsre vezetett az útja, ahol a Művészeti Gimnáziumban érettségizett, majd a Zeneművészeti főiskolán folytatta tanulmányait, eztán a harmadévet követően felvételt nyert a Zeneakadémiára, ahol 1975-ben diplomázott. A művész elmondása szerint minden szál Szekszárdhoz kötötte, gyakran járt haza, hogy meglátogassa családját és barátait.

A világhírű zenész és a Budapesti Rézfúvós Kvintett 

Budapestre költözve alapító tagja lett a Budapesti Rézfúvós Kvintettnek, amely hatalmas sikert ért el. Elsőként nyerték el a Maurice André Nemzetközi Kamarazenei Verseny első díját Párizsban, ami megnyitotta számukra a nemzetközi színpadok kapuit. A következő évtizedben bejárták a világot, és zenéjükkel számtalan ország közönségét kápráztatták el. 1985-ben Baltimore-ban (Amerikában) akkora sikert arattak, hogy a város díszpolgári címét is megkapták a zenekar tagjai. 1986-ban Liszt Ferenc díjat kaptak, több mint húsz lemezt adtak ki, és több mint ötven magyar zeneszerző írt szóló és kamara darabot a zenekarnak. 

A Magyar Rézfúvós Kvintett és a Barcsi Zenei Tábor

Alapító tagja lett 1989-ben a Magyar Rézfúvós Kvintettnek, amely azóta is meghatározó szereplője a magyar és nemzetközi zenei életnek. A barcsi zenei táborban, ahol a kvintett tagjai tanárként is tevékenykedtek, sok fiatal tehetség nevelkedett. A tábor az 1980-as években a legnagyobb nemzetközi rézfúvós tábor volt, ahol a világ legjobbjai találkoztak és tanítottak.

– A barcsi tábor létrehozását Bauer Vendel kezdeményezte, összetett állami támogatással, amelyben Losonczi Pál, barcsi származású volt szocialista vezető is szerepet játszott, az Interkoncert az Országos Filharmónia, a Zeneakdémia, és Kulturális Minisztérium mellett. Az anyagi támogatásnak köszönhetően a világ legjobb zenészeit tudtuk meghívni. A tábor tíz napja alatt napi öt-hat koncertet adtunk. Azonban a horvát-szerb háború kitörésekor, életveszélyessé nyilvánították a helyszínt, és nem szervezhettek több tábort.

Három éve újraéledt a Barcsi Rézfúvós Kamarazenei Tábor
Három éve újraéledt a Barcsi Rézfúvós Kamarazenei Tábor
Fotó: Beküldött fotó

Újraindulás és Nemzetközi Kapcsolatok

Most, harminc évvel később, a jelenlegi, barcsi polgármester kezdeményezésére három éve újraindult a tábor. Olyan világhírű oktatók vettek részt a táborban, mint Uwe Köller, a German Brass szólótrombitása és a grazi egyetem professzora, növendéke Keszthelyi Bálint, trombitaművész, a PTE Zene- és Művészetelméleti Intézetének tanára.

Dr. habil. Bazsinka József, Liszt-díjas tubaművész és a Budapesti Fesztiválzenekar tagja, a PTE Művészeti Karának Zene- és Művészetelméleti Intézetének tanszékvezető egyetemi docense, Szőke Zoltán, a Budapesti Fesztiválzenekar kürtművésze és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója, Pálfalvi Tamás, trombitaművész, aki Artistjus-díjas, a Cziffra Tehetség és a Junior Príma-díj birtokosa, valamint a Fanny Mendelssohn Förderpreis első nyertese és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója. Solymosi Péter a Pécsi Tudomány Egyetem Művészeti Karán trombita tanár, a Pannon Filharmonikusok szólamvezetője.

– Meghívtuk a táborba a Párizsi Operaház szólóharsonását, Jean Raffard-ot, aki 1995-ben megnyerte az ARD Müncheni versenyt Fejér Andrással megosztva, aki a berlini német szimfonikus zenekar szólóharsonása 30 éve, valamint a növendékem volt. A díjat megosztva kapták, ami pedig a csavar a történetben, hogy huszonkilenc éve nem találkoztak, most, hosszú évek után először, és közös koncertet is adtak.

Koncertek és Új Magyar Művek

A barcsi tábor alapítói és tanárai idén négy helyszínen turnéztak. A professzorok július 8-án, hétfőn adtak közös koncertet, amely nagy sikert aratott. Szerdán a Magyar Harsona Kvartett működött közre egy különleges koncerten. Csütörtökön Pécsett Prof. Uwe Köller is fellépett, szombaton pedig a barcsi tábor zárókoncertje következett, amely felejthetetlen élményt nyújtott mind a résztvevőknek, mind a közönségnek.

Vasárnap Tolna-Mözsön a Filharmónia Magyarország szervezésében folytatódott a turné, majd hétfőn Kiskőrösön zárult. A régi hagyomány is él, minden alkalommal új magyar darabokat írnak a táborozóknak, idén Vajda János és Ott Rezső zeneszerzők írtak kompozíciókat.

Az oktatás magas színvonalon zajlik a barcsi táborban, ahol a jövő zenészeit nevelik. A szekszárdi származású művész pályafutása példaértékű, és továbbra is aktív szerepet vállal a zenei életben, otthon és nemzetközi színtéren egyaránt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában