2024.07.20. 20:00
Világhírű zenész lett a szekszárdi tehetségből
Szekszárdi származású a rézfúvós pionír, dr. Farkas István Péter, aki már hat és fél évesen csatlakozott a helyi fúvószenekarhoz. Gyorsan világhírre tett szert együttesével és mondhatni az egész világot körbezenélték.
Dr. Farkas István Péter, világhírű zenész Szekszárdon született és már hat és fél éves korában csatlakozott a helyi fúvószenekarhoz.
– Szekszárdon Véghelyi Miklós bácsi kezei alatt kezdtem meg zenei pályafutásom - emlékezett vissza a kamaraművész. Tizennégy éves koromig voltam a tagja a szekszárdi zenekarnak, az alapokat itt sajátítottam el, és itt született meg a rézfúvósok iránti elkötelezettségem.
A szekszárdi zenei élmények után Pécsre vezetett az útja, ahol a Művészeti Gimnáziumban érettségizett, majd a Zeneművészeti főiskolán folytatta tanulmányait, eztán a harmadévet követően felvételt nyert a Zeneakadémiára, ahol 1975-ben diplomázott. A művész elmondása szerint minden szál Szekszárdhoz kötötte, gyakran járt haza, hogy meglátogassa családját és barátait.
A világhírű zenész és a Budapesti Rézfúvós Kvintett
Budapestre költözve alapító tagja lett a Budapesti Rézfúvós Kvintettnek, amely hatalmas sikert ért el. Elsőként nyerték el a Maurice André Nemzetközi Kamarazenei Verseny első díját Párizsban, ami megnyitotta számukra a nemzetközi színpadok kapuit. A következő évtizedben bejárták a világot, és zenéjükkel számtalan ország közönségét kápráztatták el. 1985-ben Baltimore-ban (Amerikában) akkora sikert arattak, hogy a város díszpolgári címét is megkapták a zenekar tagjai. 1986-ban Liszt Ferenc díjat kaptak, több mint húsz lemezt adtak ki, és több mint ötven magyar zeneszerző írt szóló és kamara darabot a zenekarnak.
A Magyar Rézfúvós Kvintett és a Barcsi Zenei Tábor
Alapító tagja lett 1989-ben a Magyar Rézfúvós Kvintettnek, amely azóta is meghatározó szereplője a magyar és nemzetközi zenei életnek. A barcsi zenei táborban, ahol a kvintett tagjai tanárként is tevékenykedtek, sok fiatal tehetség nevelkedett. A tábor az 1980-as években a legnagyobb nemzetközi rézfúvós tábor volt, ahol a világ legjobbjai találkoztak és tanítottak.
– A barcsi tábor létrehozását Bauer Vendel kezdeményezte, összetett állami támogatással, amelyben Losonczi Pál, barcsi származású volt szocialista vezető is szerepet játszott, az Interkoncert az Országos Filharmónia, a Zeneakdémia, és Kulturális Minisztérium mellett. Az anyagi támogatásnak köszönhetően a világ legjobb zenészeit tudtuk meghívni. A tábor tíz napja alatt napi öt-hat koncertet adtunk. Azonban a horvát-szerb háború kitörésekor, életveszélyessé nyilvánították a helyszínt, és nem szervezhettek több tábort.
Újraindulás és Nemzetközi Kapcsolatok
Most, harminc évvel később, a jelenlegi, barcsi polgármester kezdeményezésére három éve újraindult a tábor. Olyan világhírű oktatók vettek részt a táborban, mint Uwe Köller, a German Brass szólótrombitása és a grazi egyetem professzora, növendéke Keszthelyi Bálint, trombitaművész, a PTE Zene- és Művészetelméleti Intézetének tanára.
Dr. habil. Bazsinka József, Liszt-díjas tubaművész és a Budapesti Fesztiválzenekar tagja, a PTE Művészeti Karának Zene- és Művészetelméleti Intézetének tanszékvezető egyetemi docense, Szőke Zoltán, a Budapesti Fesztiválzenekar kürtművésze és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója, Pálfalvi Tamás, trombitaművész, aki Artistjus-díjas, a Cziffra Tehetség és a Junior Príma-díj birtokosa, valamint a Fanny Mendelssohn Förderpreis első nyertese és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója. Solymosi Péter a Pécsi Tudomány Egyetem Művészeti Karán trombita tanár, a Pannon Filharmonikusok szólamvezetője.
– Meghívtuk a táborba a Párizsi Operaház szólóharsonását, Jean Raffard-ot, aki 1995-ben megnyerte az ARD Müncheni versenyt Fejér Andrással megosztva, aki a berlini német szimfonikus zenekar szólóharsonása 30 éve, valamint a növendékem volt. A díjat megosztva kapták, ami pedig a csavar a történetben, hogy huszonkilenc éve nem találkoztak, most, hosszú évek után először, és közös koncertet is adtak.
Koncertek és Új Magyar Művek
A barcsi tábor alapítói és tanárai idén négy helyszínen turnéztak. A professzorok július 8-án, hétfőn adtak közös koncertet, amely nagy sikert aratott. Szerdán a Magyar Harsona Kvartett működött közre egy különleges koncerten. Csütörtökön Pécsett Prof. Uwe Köller is fellépett, szombaton pedig a barcsi tábor zárókoncertje következett, amely felejthetetlen élményt nyújtott mind a résztvevőknek, mind a közönségnek.
Vasárnap Tolna-Mözsön a Filharmónia Magyarország szervezésében folytatódott a turné, majd hétfőn Kiskőrösön zárult. A régi hagyomány is él, minden alkalommal új magyar darabokat írnak a táborozóknak, idén Vajda János és Ott Rezső zeneszerzők írtak kompozíciókat.
Az oktatás magas színvonalon zajlik a barcsi táborban, ahol a jövő zenészeit nevelik. A szekszárdi származású művész pályafutása példaértékű, és továbbra is aktív szerepet vállal a zenei életben, otthon és nemzetközi színtéren egyaránt.