Az egész országból érkeztek a rendezvényre

2024.08.19. 17:03

Elszármazottak napja Szentgálszőlőhegyen (galéria)

Szentgálszőlőhegyen második alkalommal rendezték meg az elszármazottak napját, amely a közösség egyik legfontosabb eseménye. A szervezők nagy szeretettel várták vissza azokat, akik valaha a faluban éltek. Több százan érkeztek a településre.

Balogh Éva

Szentgálszőlőhegy aprócska zsákfalu, amely Zomba közigazgatási területéhez tartozik, mégis saját identitását megőrizve, közösségi összefogással tartja életben hagyományait. Az öt évente megrendezett esemény nagy előkészületeket igényel, hiszen a faluban élők közösen szervezik meg a programokat – mondja Baloghné Gaál Zsófia, a szervező Szentgálszőlőhegyért Egyesület elnöke.  A rendezvény célja, hogy mindenki, aki valaha a faluban élt, újra találkozhasson, emlékezzen a régi időkre, és együtt ünnepelhessék meg közösségük erejét. A programban mindenki aktívan részt vesz, ezt mutatja a batyus jellegű összejövetel is, ahol a résztvevők saját maguk által hozott ételekkel, süteményekkel járulnak hozzá a közös lakomához. 

Krómer Ferenc, Franci bácsi veszi át a díjat, amelyet a faluért tett hosszú évtizedes munkájáért kapott. Fotó: Mártonfai Dénes

„Azért rendezzük meg ötévente ezt az eseményt, mert nagyon nagy munka és költség, de minden alkalommal megéri, mert hatalmas sikere van” – mondta az elnök. A program során a falu saját kemencéjét is begyújtották, ahol kalácsok sültek, és amely a korábbi elszármazottak napján készült el egy sikeres pályázatnak köszönhetően. 

Palkó Sándor emlékplakett és a Szentgálszőlőhegyért– díj

Az eseményre az ország minden részéből érkeztek vendégek, sokan olyanok is, akik évtizedek óta nem jártak a faluban, mintegy 250 elszármazott jött el a találkozóra. Az idei program egyik kiemelkedő pontja Palkó Sándor emléktáblájának avatása volt. Palkó Sándor a falu szülötte, híres természetvédelmi szakemberként, madártani kutatóként vált ismertté, több madárfajt is ő figyelt meg először Magyarországon. A Szentgálszőlőhegyért Egyesület régóta dédelgetett terve valósult meg az emléktábla állításával, amely méltóképpen őrzi meg a falu nagy szülöttének nevét és munkásságát.

Az eseményen átadták a Szentgálszőlőhegyért-díjat is, amelyet öt éve alapítottak. A kitüntetést azok kaphatják, akik hosszú évtizedeken át sokat tettek a faluért. Idén ketten vették át a díjat: Krómer Ferenc és Fülöp Pálné, akit a helyiek csak Boris néniként ismernek. Mindkettőjükről elmondható, hogy egész életüket a falu szolgálatának szentelték, és munkájukkal, segítőkészségükkel méltán érdemelték ki ezt az elismerést.

Fotókiállítás és a múlt megidézése

A program keretében egy különleges fényképkiállítás is nyílt, amely a falu régi életét idézi fel. Az 1950-es évektől kezdődően összegyűjtött régi fényképek nemcsak nosztalgikus élményt nyújtanak, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy a résztvevők újra rátaláljanak régi ismerősökre. A kiállítást a szervezők szeretnék állandó jelleggel bemutatni, és várják további fényképek felajánlását is, hogy tovább bővíthessék a gyűjteményt. A délutáni programok a hagyományőrzés jegyében zajlottak, így a színpadon a Zombai Hagyományőrző Egyesület, a Zombai Margaréta Asszonykórus, a Zombai Virágszálak Roma Club és Ritz József adtak műsort.  

Az egész napos vigadalmat utcabál zárja beszélgetésekkel, tánccal és mulatozással.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában