2024.08.03. 11:30
Kilencvennegyedik születésnapján köszöntötték Berci bácsit
Kilencvennegyedik születésnapja alkalmából köszöntötte Beödők Bertalant Heberling Tibor, Decs polgármestere. A Csapó Dániel Gimnázium egykori tanárának példaértékű életútjáról a Csapó Évkönyve alapján számolunk be.
Decs polgármestere és jegyzője együtt köszöntötte otthonában Beödők Bertalant kilencvennegyedik születésnapja alkalmából:
„Ma délelőtt településünk jegyző asszonyával, Takácsné Gehring Máriával és Decsi Kiss Jánossal együtt köszöntöttük fel Beödők Bertalan tanár urat kilencvennegyedik születésnapja alkalmából az otthonában kialakított vadásztermében, amit minden alkalommal büszkén mutat be. Decsi Kiss Jánossal, mint egykori tanítványával olyannyira megtalálták a közös hangot, hogy együtt élvezhettük a régmúlt történeteit. Ezúton is kívánok a Tanárúrnak jó egészséget és további hosszú, boldog életet!”
Gyermekkor és tanulmányok
Beödők Bertalan, közismert nevén Berci bácsi, Kismányán, egy felvidéki településen született 1930-ban. Gyermekkora nem volt könnyű, hiszen a második világháború idején, mindössze 14 évesen hadifogságba esett. A háború végeztével hazatért, és családjával együtt 1948-ban Magyarországra, Bátaszékre telepítették őket. Itt kezdődött új élete, és folytatta tanulmányait. Különleges elhivatottságát mutatja, hogy a hetedik és nyolcadik osztály tananyagából fél év alatt sikeres különbözeti vizsgát tett, majd gimnáziumi tanulmányait Palánkon folytatta.
„Kismányán, egy felvidéki településen születtem, 1930-ban. Érsekújváron jártam gimnáziumba, amikor is közbeszólt a háború, társaimmal együtt 14 évesen hadifogságba kerültem. Onnan szabadulva rögtön hazamentem. A családomat 1948-ban Magyarországra, Bátaszékre telepítették, ahol azután új életet tudtunk kezdeni. Folytattam a tanulmányaimat, így a hetedik-nyolcadik osztály tananyagából fél év alatt sikeres különbözeti vizsgát tettem, így felvételt nyerhettem a gimnázium ötödik osztályába. De nem itt, hanem Palánkon folytattam a tanulmányaimat, ahol Bulland Tivadar szervezte újra a gazdaképzést. Őt az igazgatói székben Barcs Pál megbízott igazgató, majd Bajcsai András igazgató követte. 1949 decemberében, háborús diákként, 19 évesen kerültem Palánkra, Giczi Kálmán igazgatósága idején. Fél év anyagából kellett vizsgáznom, Örvös Ferenc tanár úr volt a felkészülésben a segítségemre.” – áll az évkönyvben.
Szakmai pályafutás
Berci bácsi mindig is nagy tisztelettel és szeretettel emlékezik vissza tanáraira és osztálytársaira. Az iskolai élet egy nagy családhoz hasonlított számára, ahol nemcsak a tanárok, hanem az összes iskolai dolgozó is tanított és szerette a diákokat. A középiskola elvégzése után, okleveles mezőgazdasági és állattenyésztési technikusként végzett, és a sportban is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Tanárai és igazgatói segítették a döntésben, hogy testnevelői pályára lépjen. Pécsett elvégezte a főiskolát, majd Szekszárdon birkózó edzőként, Decsen pedig testnevelőként dolgozott. Tanítványai rendszeresen részt vettek az országos versenyeken.
Visszatérés és további eredmények
1982-ben visszatért régi iskolájába, a Csapó Dániel Gimnáziumba, ahol nevelőként és testnevelő tanárként dolgozott. Itteni tanítványai kiemelkedtek a távolugrásban, hármasugrásban, labdajátékokban és diszkoszvetésben is, sokan közülük országos bajnokságot nyertek. Az iskolai sportélet fejlődéséhez nagyban hozzájárult, és sikerült kiharcolnia egy hatalmas sportcsarnok építését Palánkon.
Személyes élet és közösségi szerepvállalás
Berci bácsi 1961-ben megnősült, és Decsen telepedett le. Azóta is aktívan részt vett a sárközi települések rendezvényein, és az iskola 60 éves évfordulóján ünnepi beszédet mondott. Nyugdíjba vonulása után sem szakadt meg kapcsolata az iskolával, hiszen továbbra is részt vett annak életében és számos projektben. Fontosnak tartotta elődeink régi gazdasági eszközeinek megőrzését, ezért az udvarában egy kisebb mezőgazdasági múzeumot alakított ki.
Gyűjtemények és hagyományőrzés
Beödők Bertalan számos vadászati trófeát gyűjtött, köztük szarvasagancsokat és egyedülálló a vaddisznóagyar-gyűjteménye. Tiszteletét a magyar parasztemberek iránt azzal is kifejezte, hogy megalapította középiskolája múzeumát, melyet tanulói segítségével hozott létre. Emellett a Csapó Dániel Baráti Kör és a Csapó Dániel Közhasznú Alapítvány létrehozásában is szerepet vállalt, melyek a mai napig támogatják az iskola tanulóit és tanárait.
Örökség és jövő
Berci bácsi életét és munkásságát a múlt és a jövő közötti híd megteremtése határozza meg. Számos beszédet tartott az iskola és a Sárköz rendezvényein, és aktívan levelezett olyan ügyek érdekében, amelyekről szentül hitte, hogy a jövő nemzedéke számára nyomot hagyhatnak. Vallja, hogy a múlt üzenetei nélkül nem létezhet egy nemzet, és ezek az üzenetek összekötő kapocsként szolgálnak a nemzedékek között.
Beödők Bertalan, Berci bácsi, életútja példaértékű mind a tanítás, mind a közösségi élet iránti elkötelezettség terén. Egy élet, mely tele van emlékekkel, tanulságokkal és olyan értékekkel, melyek örök érvényűek maradnak.