2024.08.06. 20:00
Pannonhalma nyugalmazott főapátja Bátán
Az Úr Színeváltozásának ünnepe alkalmából megrendezett szentmisén a helyi hívek és német ajkú vendégek közösségben ünnepeltek, megerősítve a hit és a szeretet kötelékeit. A különleges eseményre Várszegi Asztrik főapátot hívták meg, aki magyarul és németül is szólt a jelenlévőkhöz.
Augusztus 6-a különleges nap a katolikus egyházi naptárban: az Úr Színeváltozásának ünnepe. A bátai Szent Vér Kegyhelyen ez alkalomból vasárnap tartották a német ajkú hívek számára a búcsút, melyre Várszegi Asztrik, Pannonhalma nyugalmazott főapátját hívták meg, hogy közvetítse üzenetét a jelenlévőknek.
A főapát meghívásának egyik oka a személyes kapcsolat volt: „Pannonhalmáról jól ismerem a főapátot, és szerettem volna, hogy a helyiek is megismerjék az ő szívének gazdagságát, bölcsességét, szeretetét és jóságát” – mondta el Dr. Nyúl Viktor bátaszéki plébános. Fontos szempont az is, hogy Asztrik atya folyékonyan beszél németül, így a német ajkú vendégekhez is közvetlenül tudott szólni.
Az üzenet mélysége
A szentmisén elhangzott igehirdetés központi témája Jézus színeváltozása volt, amely a reményt és az újjászületést szimbolizálja. Várszegi Asztrik atya kiemelte a párbeszéd fontosságát a világban, hangsúlyozva, hogy a keresztények fontos feladata, hogy vigyék a krisztusi jó hírt, megértéssel odafordulva minden ember felé. A keresztényeknek párbeszédben kell lenniük a világgal.
Két kulcsfontosságú gondolatot emelt ki a főapát: „Kis dolgokat kell tennünk nagy szeretettel, ahogy Teréz anya is tanította, valamint jó szót kell mondanunk másoknak, amely Szent Benedek regulájának része” – mondta.
A kegyhely jelentősége
Bátaszék plébánosa elmondta, a bátai kegyhely története Szent László király alapításához nyúlik vissza. Bár a bencés kolostor a török időkben megsemmisült, a helyi hívek lelki örökösei a szakrális helynek.
Az Úr Színeváltozásának ünnepe Bátán
Fotók: S. J.Különösen megrendítő történet kapcsolódik a kegyhely feszületéhez: „A faanyag, amelyből a keresztet megácsolták, a második világháború idejében elveszett, csak később derült ki, hogy a bátaszéki vasútállomáson rámpaként szolgált a háború alatt, amelyen a deportált zsidókat és kitelepített németeket hajtották fel a vagonokra” – mesélte Dr. Nyúl Viktor plébános. Ez a kereszt most Jézus Krisztus testét hordozza, emlékeztetve az emberi szenvedésre és az isteni irgalomra.
A jövőbe tekintve
A bátai kegyhely gazdag történelme és jelentősége folyamatosan vonzza a zarándokokat és a híveket. A honlapon megtalálható az éves program, amely különféle zarándoklatokat és eseményeket tartalmaz, beleértve a görög katolikusok zarándoklatait is.
Az Úr Színeváltozásának ünnepe alkalmából tartott szentmise és búcsú nem csak a német ajkú hívek számára volt különleges alkalom, hanem minden résztvevőnek lelki megújulást és közösségi élményt jelentett. Várszegi Asztrik főapát üzenete a szeretet és párbeszéd fontosságáról mélyen megérintette a jelenlévőket, megerősítve hitüket és összetartozásukat.