A tulajdonos jóváhagyása nélkül

2024.09.11. 11:34

Elbirtoklással szerzett tulajdonjog, ez lehetséges?

Parlagon álló, elhanyagolt földek, rég elhunyt tulajdonosokkal. Miként rendezhetők az ilyen területek tulajdonjogi viszonyai? Számtalanszor találkozunk ilyen és hasonló kérdéssel. Olvasóink közül többen is említettek olyan esteket, amikor valaki elbirtoklással szerzett tulajdonjogot.

Mauthner Ilona

Az elbirtoklás olyan, úgynevezett eredeti tulajdonszerzési mód, mellyel egy földrészletet az eredeti tulajdonos jóváhagyása nélkül is meg lehet szerezni, olvasható a MAGOSZ szakmai összefoglalójában. Az elbirtoklással szerzett tulajdon feltétele, hogy a más tulajdonában lévő földet legalább 15 évig sajátomként, megszakítás nélkül kell a birtokomban tartani.

Elbirtoklással szerzett tulajdonjog nem annyira ritka, minden évben akad rá példa
Elbirtoklással szerzett tulajdonjog nem annyira ritka, minden évben akad rá példa 
Forrás: MW

Elbirtoklással szerzett földet művelni kell

Mit jelent a „sajátomkénti” birtoklás? Úgy kell viselkednem, mint egy tulajdonosnak, tehát legalább kultúrállapotban kell tartanom a területet, de a műveléssel már egyértelműen eleget teszek a törvényi elvárásoknak.

Lényeges megemlíteni, hogy érvényes használati jogcím esetén (például, ha bérleti szerződéssel használom a területet) nincs lehetőség az elbirtoklásra, ilyenkor fogalmilag kizárt a tulajdonoskénti birtoklás.

Az elbirtoklás sajátossága, hogy ellenértéket nem kell fizetni a tulajdonos számára – olvasható a MAGOSZ összefoglalójában.

Az elbirtoklás bejegyzéséért bírósághoz kell fordulni

A 15 év letelte után bírósági határozat alapján történhet meg a tulajdonjog bejegyzése (az elbirtoklás jogcímére hivatkozva).

Miként lehet igazolni a 15 éves birtoklást? - kérdezték többen is. Tanúbizonyításra lesz szükség, amelyet legkönnyebben a szomszédos gazdálkodók vagy a helyben lakó személyek tudnak írásban igazolni. Növeli az eljárás esélyeit az is, ha például gazdálkodási naplóval is tudom igazolni, hogy én azt a területet műveltem.

Kivel szemben kell megindítani a pert?

A bírósági eljárást főszabály szerint az ellen kell megindítania az elbirtoklónak, aki az ingatlan-nyilvántartásba tulajdonosként van bejegyezve.

Amennyiben a tulajdonos már meghalt, akkor az örököseivel szemben kell megindítani a pert, még akkor is, ha ők nincsenek bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba (az öröklés ugyanis ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonszerzés).

Abban az esetben, ha semmilyen tudomásunk nincs a bejegyzett tulajdonos örököseiről, úgy az állammal szemben lehet megindítani a pert, hiszen az állam az úgynevezett szükségképpeni örökös – írja a MAGOSZ.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában