Munkajog

2024.09.17. 11:30

A munkaviszony megszüntetése nem mindig jár végkielégítéssel

Több olvasónk is kérdezte, ha rendes felmondással szünteti meg a munkaviszonyát, jár-e neki végkielégítés, illetve a felmondási időre munkabér? A munkaviszony megszüntetése többféle lehet.

Mauthner Ilona

A munkajogviszony többféle módon szűnhet meg. Vagy a felek közös megegyezéssel szüntetik meg, ez esetben – a felek egyező akarata alapján – szabadon állapodhatnak meg a feltételekben. A határozatlan idejű munkaviszony megszüntethető a munkáltató részéről rendes felmondással vagy azonnali hatállyal. A munkaviszony megszüntetése: ha a munkavállaló kezdeményezi akár rendes felmondással, de azonnali hatállyal is, mindegyik megszüntetési mód más-más jogkövetkezménnyel járhat – írta a minap.hu hírportál.

Munkaviszony megszüntetése nem mindig jár végkielégítéssel
A munkaviszony megszüntetése nem mindig jár végkielégítéssel
Fotó: MW

Munkaviszony megszüntetése határozatlan idejű felmondással

A határozatlan idejű munkaviszony munkavállaló általi jogszerű, rendes felmondásakor a munkavállalónak a felmondási időre munkabér jár, azonban végkielégítésre nem jogosult.
Ha a munkaviszonyt a munkáltató szünteti meg felmondással, akkor ezt írásban, indokolással teheti meg. Ez esetben a felmondási idő minimum 30 nap, ami a munkáltatónál eltöltött idő arányában emelkedik.

A végkielégítésre való jogosultság feltétele pedig az, hogy a munkaviszony a munkáltató általi felmondás közlésének az időpontjában a törvényben meghatározott tartamban fennálljon. Ez az időtartam a jelenlegi jogszabályok szerint minimum három év. Nem jár azonban végkielégítés abban az esetben sem, ha a munkavállaló a felmondás közlésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.

Ha a munkaviszony azonnali hatállyal szűnik meg

Más a jogi helyzet, ha a munkaviszonyt a munkáltató azonnali hatállyal szünteti meg. Ez akkor történhet meg, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Mivel ebben az esetben az „elbocsátás” indoka a dolgozó jogsértő magatartása, végkielégítés nem jár. 

Viszont alkalmazni kell a végkielégítés szabályait akkor, ha a munkavállaló a munkaviszonyát jogszerűen, azonnali hatályú felmondással szünteti meg.

Ha a dolgozót a munkaviszony megszüntetése körében sérelem éri, igényét az illetékes törvényszék előtti perben érvényesítheti. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában