Digitalizáció

2024.09.07. 07:00

Térképkészítés a levegőből: Tolna vármegye leszkennelve

A digitális térképeket egyre több területen használják. Régen oda kellett menni ahhoz, amit meg akart mérni a földmérő, ma már repülőgépről, sőt az űrből is készíthetők térképek. Erről beszélgettünk a fejlesztések egyik hazai úttörőjével, dr. Tomor Tamással, aki 2007-ben doktorált térinformatikából.

Wessely Gábor

Térinformatika és távérzékelés. Vadonatúj szakterületek. Hogyan és mikor kezdett ezekkel foglalkozni? 
–  A térinformatikai adatok alkalmazási lehetőségeiről szólt a doktorim 2007-ben – mondja dr. Tomor Tamás. – Akkoriban ez még valóban újdonságnak számított, ma már nem annyira. Megismerkedtem azokkal, akikkel megalapítottuk 1999-ben az első cégünket, aztán 2009-ben létrehoztuk a ma is működő vállalkozást. Debrecenben dolgozunk, de van tolnai kötődésem is: a feleségem iregszemcsei. 

Dr. Tomor Tamás 25 éve, 1999-ben hozta létre társaival az első térinformatikai szakcéget. Beküldött fotó

Miért volt szükség változtatásra, új cégre? Személyi vagy gazdálkodási problémák adódtak? 
– A kollégáim, barátaim is, nincs nézeteltérés közöttünk. Csak kinőttük a bt-t, és kft-vé alakultunk. Végeztünk némi profiltisztítást is, a térinformatika helyett a távérzékelés, a téradatok világa felé mozdultunk. Egyszerűen fogalmazva: a digitális térképekkel foglalkozunk. Amilyenek például a telefonos navigációnál használatosak. 

Ahhoz, hogy térkép készüljön, helyszíni mérés is szükséges. Ezt hogyan oldják meg?
–  A távérzékelés lényege: úgy mérünk meg valamit, hogy nem kerülünk vele fizikai kapcsolatba. Nem megyünk oda. Messziről mérjük meg. A légifotózásról, a lézeres távolságmérésről már mindenki hallott. Az is távérzékelés, amikor a rendőrautó beméri a sebességünket.  

Önök megrendelésre végeznek munkákat, vagy saját öntelet alapján előállítanak bizonyos adatállományokat, térképeket, amiket aztán megpróbálnak értékesíteni?
– Is-is. Van például most egy olyan munkák, amelyben Tolna vármegye is érdekelt. Épül egy 40-50 kilométeres autópályaszakasz, amely összeköti az M6-ost és az M7-est. A nyomvonal környékének felmérése megoldható terepi geodéziával is. Ki lehet küldeni száz földmérőt, akik hónapokig odajárnak dolgozni, vagy elvégezhető a feladat, sokkal rövidebb idő alatt, távérzékeléssel. Ilyen esetben mi repülőgéppel végigmegyünk azon a területen, amit a tervező kijelöl, lefotózzuk és lézerszkennerrel is végigtapogatjuk a terepfelszínt. Ez alapján keletkezik egy nagypontosságú domborzatmodell. 

És az erdővel fedett területek? Hogy lesz arról adatuk, ami nem látszik fentről?
– Az sem probléma, mert lombmentes időszakra időzítjük a repülést. A nagyimpulzusú lézer egyébként olyan, hogy még a lombokon is átmegy. Aki már sétált erdőben, tudja, hogy a napfény átszűrődik a levelek között. Ugyanúgy a lézer is átjut. 

Elég drága felszerelésekkel dolgoznak. Mindez, például a repülőgép az önöké, vagy bérlik? 
– Minden a sajátunk, erről szól a vállalkozásunk. Ötvenen dolgozunk benne. Persze nem készen vesszük a speciális feladatok elvégzésére alkalmas repülőt, hanem mi alakítjuk át, mi építjük bele a szükséges dolgokat. 

Légifotózásra és szkennelésre átalakított repülőgép. Beküldött kép.

Sok szakmai tudás és innováció szükséges ahhoz, hogy egy pontos adatokat szolgáltató mérőberendezés szülessen. 

Ön mozgat mindent? 
– Hárman vagyunk cégtársak. Egyik kollégám, dr. Lénárt Csaba kifejezetten a műszaki fejlesztésekkel foglalkozik. Dr. Burai Péter a műholdas technológiákra és az adatfelhasználások kutatásfejlesztésére specializálódott. Míg jómagam végzem az üzletfejlesztést. 

Van konkurenciájuk? 
– Azt kell tudni, hogy az ilyen vállalkozások nem egyetlen ország piacán mozognak, hanem a világpiacon. Mi már 22 országban végeztünk különféle munkákat, Ausztrália kivételével minden lakott kontinensen. Tulajdonképpen a Google is a konkurenciánk, az ingyenes, de pontatlan térképeivel. Mi mérnöki pontosságra törekszünk. Most dolgozunk az egész országot lefedő digitális térképrendszer előállításán. Ezt majd szeretnénk a hazai közigazgatás, a közműcégek, az erdőgazdaságok, a csomagküldő szolgálatok és mások figyelmébe ajánlani. Tolna vármegye például már teljesen kész. 

Tolnában sok az erdő. Az megállapítható egy légi felmérésből, hogy mennyi a kitermelhető fa?  
– Erdőgazdálkodással kapcsolatos munkákat végeztünk már a Gyulaj Zrt-nek, de legfőbb partnerünk azon a vidéken a bonyhádi Pannónia Kft. Ez az ország legnagyobb magánerdőgazdálkodó cége. Együttműködésünk körülbelül nyolcéves. Ennek eredménye, hogy kidolgoztunk egy olyan erdőfelmérési módszert, melynek segítségével, légi lézerszkennelt adatokból pontosan megállapítható a fák fajtája, egészségi állapota és térfogata.

Természet-, zene- és sportszerető

Dr. Tomor Tamás 1976-ban született Debrecenben. Ott él ma is, felesége iregszemcsei, egy gyermekük van. Üzlettársaival 2009-ben megalapította az Envirosense Kft-t, mely térinformatikával és távérzékeléssel foglalkozik. Sokféle megbízásnak tesznek eleget a globális piacon mozogva. Már 22 országból kaptak megrendelést. Itthon most dolgoznak az egész országot lefedő digitális térkép előállításán, légi adatfelvételek alapján. Tolna vármegye már kész. Emellett műholdak jeltömegének feldolgozását is végzik. Ennek célja, hogy az egész országra vonatkozó termőhelyinformációk álljanak rendelkezésre. Fontosnak tartja a munka és a magánélet közötti egészséges arány kialakítását. Természet és zenekedvelő, de olvasni is szeret. Családtagjaival illetve barátaival jár kirándulni, gyalog- és vízitúrákra, focizik, lovagol, íjászkodik, síel, és van egy zenekara, melyben basszusgitárosként játszik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában