2024.10.10. 18:22
Már a közös munkára koncentrál az új szekszárdi közgyűlés (galéria és videó)
Csütörtökön délután tartotta alakuló ülését a június 9-én megválasztott új szekszárdi közgyűlés. A tolnai vármegyeszékhelyen két alpolgármester segíti majd a városvezető munkáját, és négy bizottság felállításáról döntöttek. A cél, hogy a szekszárdi közgyűlés sokkal hatékonyabban működjön, mint az elmúlt években.
A közgyűlés nyitányaként – a Himnusz eléneklését követően – dr. Horváth Kálmán, Tolna vármegye főispánja köszöntötte a polgármestert, a képviselőket és a teremben megejelenteket. Mint mondta, kemény munkát követően végre olyan közgyűlés alakulhat meg Szekszárdon, amely az együttműködésre, a közös célok megvalósítására és a városlakók érdekeire koncentrál. A főispán ezt követően azt kérte a szekszárdi közgyűlés tagjaitól, hogy munkájuk során tanúsítsanak kellő alázatot és végezzék lelkiismeretesen a rájuk bízott feladatokat.
Ezt követően dr. Takács Zita, a Helyi Választási Bizottság (HVB) elnöke ismetette röviden a választással kapcsolatos legfontosabb információkat, kiemelve, hogy a június 9-i voksolások rendhagyóak voltak, hiszem egyszerre került sor a helyhatósági és az európai parlamenti szavazatok leadására. A HVB elnöke végül úgy fogalmazott: „Legyen Szekszárd az összefogás városa!“ Ehhez – amint fogalmazott – olyan városvezetésre van szükség, amely a helyi lakosokkal, civil szervezetekkel, egyházakkal és cégekkel is hatékonyan tud összefogni annak érdekében, hogy a tolnai vármegyeszékhely olyan település legyen, ahol valóban jó élni.
Dr. Takács Zita felszólalását követően a megválasztott és listáról bejutott önkormányzati képviselők eskütételére került sor, majd a közgyűlés Szervezeti és Működési Szabályzatának (SZMSZ) halaszthatatlan módosítását szavazták meg a tagok. Ezt követően Berlinger Attila polgármester rövid szünetet rendelt el, hogy a jegyző segítségével gondoskodjanak a módosított SZMSZ hatályba léptetéséről.
Átfogó gazdasági programot dolgoznak ki
A szünetet követő első napirend arról szólt, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény (Mötv.) értelmében minden településnek átfogó gazdasági stratégiát kell készítenie a 2024-2029 közötti időszakra vonatkozóan. Erre hat hónap áll rendelkezésre. A közgyűlés tagjai most arról szavaztak, hogy elkezdik a gazdasági program kidolgozásához szükséges egyeztetések szervezését, lebonyolítását.
Ünnepélyes esküt tettek a szekszárdi képviselők
Fotók: Makovics KornélBerlinger Attila ennek érdekében azt kérte a képviselőktől, hogy a tervezési munkába vonják be a városi érdekegyeztető tanácsot és az ifjúsági érdekegyeztető fórumot, Horváth Istvánt, Tolna vármegye 1-es számú választókerületének országgyűlési képviselőjét, a kereskedelmi és az agrárkamarákat, a Szekszárdi Tankerületi Központot, a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrumot, a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karát, a Déli Agrárszakképzési Centrumot, valamint a Magyar Közút Zrt. Tolna Vármegyei Igazgatóságát. A közgyűlés tagjai az előterjesztést végül meg is szavazták.
Két alpolgármestert választottak
A közgyűlés tagjai ezt követően arról döntöttek, hogy a polgármester munkáját mostnatól két alpolgármester segíti majd. Máté Péter főállású alpolgármesterként a városüzemeltetési feladatokért felel, dr. Fusz György pedig a kulturális, ifjúságpolitiki, művészeti és a városmarketinggel összefüggő feladatok koordinálását irányítja a jövőben társadalmi megbízatásban. A képviselők megszavazták az előterjesztést, ezt követően pedig sor került az alpolgármesterek eskütételére.
Berlinger Attila ennek kapcsán azt mondta, a rendszerváltás óta Szekszárd akkor tudott igazán a helyiek érdekeinek megfelelően működni és fejlődni, amikor a mindenkori településvezetők munkáját két alpolgármester segítette.
Négy bizottság segíti a szekszárdi közgyűlés munkáját
A közgyűlés tagjai arról is döntöttek, átalakítják a korábbi ciklusban bevezetett bizottsági rendszert. A mostani döntés értelmében négy grémium segíti majd a közgyűlés munkáját. A cél az volt, hogy valamennyi képviselő részt vehessen a részfeladatok megoldásában, ezzel is arra törekedve, hogy egy-egy javaslat kidolgozását minél szélesebb körű társadalmi egyezetés előzze meg.
Az új struktúra szerint mostantól a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság elnöke Szollár Zoltán lesz. Az ő munkáját képviselőkként Móra Viktória, Szabó Noémi és Jantner Lászlóné segíti majd. Külsős tagokként pedig Gyurkovics János és Tamási Anna vesz részt a munkában.
A Kulturális, Turisztikai és Városmarketing Bizottság vezetőjének Koller Tamást; tagjainak Janó Attilánét, dr. Bali Ildikót, Faragó Zsolt képviselőket választották. Külsős tagokként Vadász Kata és Szavári Attila kerültek a bizottságba.
Az Ifjúsági, Sport és Köznevelési Bizottság elnöke Böröcz Máté lett. A grémiumba képviselőkként Szabó Noémi, Janó Attiláné, és Klézli Brigitta jutott be. A külsős tagok pedig Jámbor Attila és Gál Attila lettek.
A Szociális és Egészségügyi Bizottság elnökének Gréczy-Félegyházi Gyöngyvért bízta meg a közgyűlés. Tagok lettek még dr. Bali Ildikó, Móra Viktória és Bomba Gábor lettek. Külsős tagokként pedig dr. Főfai Klárát, valamint Kajos Endrét választották be.
Berlinger Attila ezt követően gratulált a bizottságok tagjainak, aki végül letették esküjüket.
Teol.hu videó
- TOP 100: a nehézségek ellenére sem halt el a vállalkozási kedv Tolna vármegyében (galéria, videó)
- Rendőri irányítás mellett halad a forgalom a belvárosban (videóval)
- Brüsszel elveszi a 13. havi nyugdíjat? Sokkolta a hír a Tolna vármegyei időseket (videóval)
- Aradi vértanúk albuma: ezt is lapozgatta Babits Mihály (videó)
- Pupp Noémi munkáját Magyar sport kategóriában ismerték el (videó)