2024.11.06. 14:00
Dr. Németh Pálné Parrag Juliannától, a népművészet mesterétől búcsúzunk
Október 21-én, életének 92. évében távozott a népművészet mestere, a hagyományok fáradhatatlan őrzője. Dr. Németh Pálné Parrag Julianna, vagy ahogy a legtöbben ismerték, Juckó néni, már gyermekként érezte az alkotás szeretetét és a művészet iránti elkötelezettségét. Utolsó útjára október 31-én kísérték, evangélikus egyházi szertartás szerint a szekszárdi alsóvárosi temetőben.
Dr. Németh Pálné Parrag Julianna emléke túlmutat saját generációján: mindazok, akik tanítványai, követői vagy egyszerűen csak csodálói voltak, tovább viszik munkásságának szellemiségét. Juckó néni nem csupán a hagyományokat, múltbéli emlékeket őrizte meg, hanem élő kapcsolatot teremtett gyökereinkhez és kultúránkhoz. Minden egyes öltésben, minden aprólékosan kidolgozott mintában ott rejlik a tisztelet és az elkötelezettség a magyar népművészet iránt. Élete és tevékenysége arra inspirál minket, hogy becsüljük és őrizzük örökségünket, hiszen ez az, ami összeköt minket és gazdagítja közösségeinket.
Dr. Németh Pálné Parrag Julianna emléke túlmutat ezen korunkon
1963-tól közel hat évtizeden át odaadó munkával gazdagította Tolna vármegye kulturális életét Dr. Németh Pálné Parrag Julianna, népi iparművész, a népművészet mestere, fáradhatatlanul dolgozott a magyar népi motívumok, különösen a sárközi hímzés kincseinek megőrzéséért és átadásáért. Szeretetteljes házasságban élt Dr. Németh Pál orgonista-kántorral, és három fiúgyermeket neveltek fel közös hitük és értékeik mentén. Szekszárdon, az evangélikus gyülekezetben gyermekkora óta szolgált, művészi munkásságában pedig a Szekszárdi Művelődési Ház művészeti főelőadójaként, valamint a népművészeti szakkörök irányítójaként szolgálta a közösséget. Szekszárdi szakköre 50 éven át működött. Juckó néni alkotásai a hazai és nemzetközi kiállítások közönségét is elérték Caracas-tól Párizsig és Stockholmtól Tambovig.
Munkájában Juckó néni különösen a sárközi motívumok kutatásában és kortárs alkalmazásában jeleskedett. A hagyományos hímzés- és szövéskultúrák mellett elkötelezett gyűjtő, kutató és szerző is volt. Az általa szerkesztett kiadványok között a legismertebb a Dr. Andrásfalvy Bertalannal közösen írt Sárközi hímzések régen és ma.
Munkásságát a Népművészet Mestere cím, a Király Zsiga-díj és a Közjóért-díj, valamint több aranyérem és Gránátalma-díj ismert el. Kézműves munkái, köztük jegykendők, terítők, faliszőnyegek és oltárterítők, nemcsak fiaira maradtak örökségül, hanem gyülekezetek, múzeumok és szakértők őrzik őket, a magyar népi iparművészet páratlan kincseként tekintenek rájuk.
Dr. Németh Pálné élete során hű maradt istenhitéhez, családjához, és a magyar népművészet szeretetéhez. Emelte közösséget, örökséget hagyott hátra, és nyomot hagyott mindannyiunk szívében.
Isten vele Juckó néni!