1 órája
Helytörténeti pályázat kiválóságai kaptak díjakat
A vármegyei levéltár középiskolás diákokat díjazott. Helytörténeti pályázat keretében bizonyították a múlt iránti érdeklődésüket és elkötelezettségüket a fiatalok. Hatan küldtek be a kiírásnak minden szempontból megfelelő dolgozatot.
Helytörténeti pályázat megírására ösztönözte a fiatalokat a Petőfi Kulturális Program keretében a Magyar Nemzeti Levéltár. A Legyél krónikás! című pályázat az Elmesélem 1000 szóban kategória keretében adott lehetőséget a diákoknak múltunk feltérképezésére. A szeptember 30-i határidőig hat megfelelő pályamű érkezett a Tolna Vármegyei Levéltár címére. Az intézményben hétfőn délután zajlott le az ünnepélyes eredményhirdetés.
Tükröződött a múlt megismerésének vágya
A jelenlévőket, köztük a meghívott diákokat és felkészítő tanáraikat Ruzsa Éva, az intézmény igazgatója köszöntötte. Dr. Kunné Tornóczky Andrea levéltáros, a Petőfi Kulturális Program helyi, intézményi koordinátora örömmel nyugtázta, hogy sokféle pályamű született. Az értekezések között helyet kaptak családi eseményekkel, szokásokkal, néprajzi hagyományokkal kapcsolatos írások, a zsűri olvashatott az uzdi és a szentgyörgyi búcsúról, és megelevenedett Szent György legendája is. Készült a szűkebb lakókörnyezettel, egy régi várdombi házzal, valamint a tágabb lakókörnyezettel, Szekszárd és dűlői nevének eredettörténetével foglalkozó dolgozat is. De a határon átívelő témájú írás is érkezett: az egyik pályázó a román történelem egy szomorú fejezetéről, a Ceaușescu-diktatúráról írt. A pályázók több esetben a szülők, a nagyszülők és a rokonok által felelevenített emlékeket is megosztották a munkáikban.
– Bár műfaji sokszínűség jellemezte a pályamunkákat, tekintettel a helytörténeti munkákra, visszaemlékezésekre, valamint egy élménybeszámolóra, valamennyi írásban közös volt, hogy érződött bennük a múlt megismerésének a vágya és a történelem iránti érdeklődés – húzta alá Dr. Kunné Tornóczky Andrea, aki ezután beérkezésük sorrendjében adott ismertetést a művekről.
Helytörténeti pályázat, tanári felkészítéssel
Ács Richárd a Bátaszéki II. Géza Gimnázium 10/B osztályos tanulója egy családi legenda és egy régi várdombi parasztház históriája nyomába eredt, melynek eredményeként egy pap portréja és életútja körvonalazódott ki előtte. Szeitz András, aki könyörül a nincsteleneken című írásában Richárd várdombi születésű pap felmenőjének állított emléket. Horváth Emese, a Bátaszéki II. Géza Gimnázium 10/A osztályos tanulója a Ceaușescu-diktatúra címmel érzékletes leírást nyújtott Románia történetének egy szomorú korszakáról. A történelemkönyvekből jól ismert tényeket nagymamája hiteles elbeszéléseivel egészítette ki. Kiss Laura Beáta a Szekszárdi Garay János Gimnázium 12. B osztályos tanulója lakóhelye, azaz Dunaszentgyörgy legendás alakjának, Szent Györgynek az életét, napjának hagyományait mutatja be. A téma iránti érdeklődését tovább fokozta, hogy számos gyerekkori emléke kapcsolódott Szent György napjához.
Gimnazistaként a Múzeumok éjszakáján. Ezzel a címmel örökítette meg élményeit Angyal Jázmin. A Paksi Vak Bottyán Gimnázium 9. B. osztályos tanulója egyike volt azoknak a szerencsés, történelem iránt érdeklődő diákoknak, akinek lehetősége nyílt arra, hogy aktív részese lehessen tavaly a Múzeumok éjszakája elnevezésű országos programsorozaton. Kis Lia Liána, a Bátaszéki II. Géza Gimnázium 11/A osztályos tanulója a Sárszentlőrinchez tartozó kicsi, ám szép kúriáiról híres településnek, Uzdnak a búcsúit elevenítette meg. Írásában felidézte a falu focipályáján rendezett búcsú legszebb pillanatait, a portékák, a tükörszívek, búcsúfiák, mézeskalácsok sokféleségét. Mesélnek a dűlők címmel Szabó Zsóka, a Szekszárdi Garay János Gimnázium, 12. B. osztályos tanulója Szekszárd és a szekszárdi dombvidék képződményei és azok elnevezéseinek a nyomába eredt. Megjegyezte, hogy a néveredet kutatás során találkozhatunk tudományos és hagyománytisztelő magyarázatokkal egyaránt, és sok esetben nem állíthatunk biztosan egyetlen eredettörténetet a középpontba, hiszen nincsen kézzel fogható bizonyíték azok hitelességére.
A végső összesítéskor a vármegyei levéltár munkatársaiból álló szakmai bizottság úgy döntött, hogy megosztott I. helyezést kap Kiss Laura Beáta és Szabó Zsóka. Mindkét fiatalt dr. Gesztesi Enikő készítette fel. Különdíjat érdemelt Ács Richárd, akinek Soós Mária volt a felkészítő tanára. Dicséretben részesült Horváth Emese (Felkészítő tanár: Soós Mária), Angyal Jázmin (Felkészítő tanár: Dr. Nikolicza Erika) és Kis Lia Liána (Felkészítő tanár: Soós Mária).