2024.11.11. 11:37
Márton-napon újbort ittak, libasültet ettek
Száz liba egy sorba, énekelték az óvodások, iskolások a Márton-napi ünnepségeken. De nem csak az óvodások énekeltek, jó hangulat volt a múlt hétvégén a pincészeteknél, néhány étteremben is, ahol az újbort és a libából készített finomságokat ünnepelték. Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik, tartja a mondás.
Számtalan programot kínáltak a pincészetek, éttermek a hétvégén. Idén Márton hétfőre esett, így a legtöbb vendéglátóhelyen ezt az ünnepet az elmúlt hétvégére időzítették. Márton-nap ma már az újborok bemutatásával is egybeforrt.
A vármegye két borvidékén immár hagyomány Márton-napon ünnepelni
A szekszárdi Alisca Borrend tagjai november 9-én, szombaton libalakomával egybekötött borrendi avatót tartottak a PTE KPVK aulájában. Az Alisca Borrend ezúttal három új taggal bővült, akik kiállták a próbát: Berlinger Attila, Szekszárd polgármestere, valamint Gál Attila és Ifjabb Takler Ferenc borászok.
Az idei borok közül több is elkészült már, zamatosak, kiválóak. Nagyszerű az évjárat, mondták a Szekszárdi és a Tolnai borvidék borászai. A vármegye két borvidékén immár hosszú évek óta hagyomány, hogy Márton-napon ünnepelnek a borászok, a finom libasült mellé a friss rozék és fehérborok dukálnak.
Libakocsonya és libacomb szarvasgombás vörösbabbal töltve
Pölöte Norbert, a szekszárdi Bodri pincészet vendéglátó igazgatója elmondta, náluk 9-én, azaz szombaton, a faluhelyi birtokon tartották a Márton-napot. Bemutatták az újboraikat, többek között a friss Sauvignon Blanc-t, a Rozi rozét és az ugyancsak friss vörösborukat, a Gúnárt. A svédasztalos vacsora fogásai között sokféle libaétel szerepelt, még libakocsonya is, de figyelemre méltó volt a libacomb szarvasgombás vörösbabbal töltve, illetve a libapörkölt juhtúrós sztrapacskával. Mindből fogyott bőséggel.
Dunakömlődön libákat futtattak, kiásták az óborokat
A Dunakömlődi Lussonium Borbarát Egyesület is megtartotta hagyományos Márton-napi rendezvényét, amely a korábbi évekhez hasonlóan idén is libafutatással kezdődött. Ezt követően Kürtösi Krisztián paksi plébános megáldotta az újborokat, majd kiásták az elmúlt évben földbe rejtett óborokat. Ezekből a résztvevők kedvükre kóstolhattak, illetve elásták az újborokat, hogy jövőre is folytatni tudják ezt a hagyományt. A tavalyi borok elfogyasztása után fáklyás felvonulás indult a faluházba, ahol Márton-napi libavacsorát és bált rendeztek.
A Sárgödör téri Présháztulajdonosok Egyesülete és Paks önkormányzata november 16-án tartja a Márton-napi újboráldást. Jubileumi alkalom lesz az idei, hiszen ez már a huszadik ilyen rendezvény a sorban. Az újborokat a történelmi egyházak lelkészei áldják meg, ezt követően a borkedvelő közönség meg is kóstolhatja a borokat.
Borrendi tagokat avattak Márton nap alkalmából
Fotók: Kiss AlbertSzáz liba egy sorba, mennek a nagy tóra
A vármegye szinte minden általános iskolájában, óvodáiban megemlékeztek vagy megemlékeznek ezekben a napokban Szent Mártonról. A gyerekek több helyen a kora esti órákban lampionos lámpákkal vonulnak fel a település utcáin és közben énekelték: „száz liba egy sorba, mennek a nagy tóba, elöl megy a gúnár, jaj de peckesen jár, száz liba egy sorba"
Szent Márton Szűz Mária után hazánk patrónusa lett
Szent Márton Pannóniában született 316 táján, és 397-ben halt meg. A magyar kereszténység bölcsője, a pannonhalmi bencés apátság Szent Márton tiszteletére épült a róla elnevezett hegyen, ahol az egyik hagyomány szerint a szent született.
Szent Márton kultusza Pannónia területén már a honfoglalás előtt is virágzott. Szent István tisztelete jeléül a zászlaira a hadvezér Márton képét festette. A hagyomány szerint a szent egy álomban sietett a király és az ország védelmére. Így Szent Márton Szűz Mária után az ország patrónusa lett.
Életét csodák, gyógyulások kísérték, munkáját kitartóan végezte egészen 397. november 8-án Candes-ban bekövetkezett haláláig. Három nap múlva, november 11-én Tours-ban helyezték örök nyugalomba, sírja felett kápolnát emeltek.