2 órája
Szentesi Alajos emléke előtt tiszteleg a tárlat
Testnevelő tanár, edző, sporttörténész. Szentesi Alajos meghatározó alakja Paks sportéletének. Születésének századik évfordulója alkalmából kiállítással emlékeznek mindenki Lala bácsijára.
Időszaki tárlattal tiszteleg Szentesi Alajos, vagy ahogy tanítványai és sok paksi máig emlegeti, Lala bácsi emléke előtt a Paksi Városi Múzeum az egykori testnevelő tanár, edző születésének századik évfordulója alkalmából. A szerdai megnyitón elsőként Nagy Balázs alpolgármester mondott köszöntőt, emlékeztetve a megjelenteket arra, hogy Lala bácsi Paks sportéletének alapjait tette le. Amellett, hogy alapítója a város kosárlabdacsapatának, számos tanulmánykötetet jegyez, amelyek megörökítik a település sporttörténelmét.
Szentesi Alajos teremtette meg a város kosárlabdacsapatának alapjait
Kováts Balázs atomerőművi szakmérnök, az Energetikai Szakközépiskola alapító igazgatója egykori tanítványként emlékezett vissza Szentesi tanár úrra. Felidézte gyerekkorából az első találkozást a Dunánál, egy gimnáziumi nyílt napot, amelyen a paksi iskola csapata kosárlabda mérkőzést vívott a kalocsai gimnáziuméval, és amelyen Lala bácsi ifjonti hévvel vetette bele magát a meccsbe. Azt, hogy szülei egy társaságba jártak vele, így meg tudhatta, hogy nemcsak kiváló sportember, hanem a bortermelésben is jeleskedett és hegedűn is játszott. Majd pedig tanítványaként megtapasztalta azt is, milyen odaadással neveli sportszeretetre a diákokat.
A Vak Bottyán Gimnázium akkoriban költözött mai helyére, ahol Szentesi tanár úr legnagyobb örömére már egy fedett tornacsarnok állt rendelkezésre, így pedig négy évszakossá vált szeretett sportága, a kosárlabda. – Lala bácsi bebizonyította, hogy egy tornatanár is alkothat maradandót, hiszen megteremtette a város kosárlabdacsapatának alapjait – fogalmazott Kováts Balázs. Arról is beszélt, hogy Lala bácsi, amíg tehette, mindig ott volt az ASE meccsein. Tanítványai körében szurkolta végig a mérkőzést, és osztotta meg velük szakmai gondolatait a szünetekben.
Fazekas Ferenc, a Paksi Városi Múzeum igazgatója kiemelte, hogy az intézmény fontos feladatának tekinti a helytörténeti anyagok összeállítását, és hogy emléket állítson a helyi géniuszoknak. Szentesi Alajos sokoldalú személyiség volt – hangsúlyozta az igazgató, majd köszönetet mondott a családtagoknak a segítségükért, valamint Kövi-Ónodi Gyöngyi igazgató-helyettesnek, a tárlat összeállításáért. Szentesi Alajos gyermekei a szép számú megjelentnek fejezték ki hálájukat, amiért megtisztelték a megnyitót. Többek között egykori tanítványok, testnevelő tanárok, a város sportéletének mai alakítói vettek részt az eseményen. A kiállításon számtalan fotó látható, illetve levelek, visszaemlékezések és személyes tárgyak is helyet kaptak, például Lala bácsi stopperórája és sípja is.
Szentesi Alajos emléke előtt tiszteleg a tárlat
Fotók: Molnár GyulaSokoldalú sportember volt
Szentesi Alajos 1924. január 28-án született Pakson. Az elemi és a polgári iskolát is a városban végezte, majd a Kalocsai Érseki Tanítóképzőben szerzett kántortanító diplomát. Ott ismerkedett meg az atlétikával. A képző sikeres elvégzése után a háborús évek okozta pedagógushiány miatt kinevezték Marcaltőre tanítónak. Fél évet töltött ott, ez idő alatt focicsapatot, atlétacsapatot alakított.
Tanára, Szilágyi Dezső tanácsára 1943-ban a Testneveési Főiskolán folytatta tanulmányait. A főiskolás évek alatt versenyszerűen kosárlabdázott, atletizált és kézilabdázott. Tagja volt 1944-ben az országos csúcsot futó 4x100 és 4x200 méteres váltónak. Tanári diplomáját 1948-ban kapta kézhez, akárcsak az atlétika, a kosárlabda és a labdarúgás edzői képesítését.
Tanulmányai befejeztével visszatért Paksra, ahol Kereskedelmi Szakközépiskolában kezdte meg tanári pályafutását. Az iskola fiú kosárlabdacsapata 1948-ban játszotta első hivatalos mérkőzését Tolnán. A férfi csapat 1952-ben már második helyen végzett a megyében, míg 1954-ben a női együttes megyebajnok volt.
A szakközépiskola 1964-től Vak Bottyán Gimnázium néven működött tovább, és új épületbe költözött, ahol az addigiaknál sokkal jobb körülmények között dolgozhatott Szentesi tanár úr.
Ő volt Paks első szakképzett testnevelő tanára
Neve fogalom lett a paksi sportéletben. A verseny- és a tömegsport aktív résztvevője, irányítója volt. Emellett három éven keresztül, 1951 és 1954 között a megyei kosárlabda szövetség elnöki tisztét is betöltötte. Szakmai tevékenysége végig Pakshoz kötődött. Kosárlabda edzőként negyven, atléta edzőként harminc éven át dolgozott. Ő volt a város első szakképzett, egyetemet végzett testnevelő tanára, nyomdokaiba lépve aztán több mint ötven tanítványa lett testnevelő tanár.
Tanári, sportvezetői munkásságáért több kitüntetést kapott, 1999-ben Pro Urbe Paks díjjal tüntették ki, 2011-ben átvehette a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete és a Magyar Olimpiai Bizottság Matolay-életműdíját. Szentesi Alajos 2015 augusztusában hunyt el.