2023.10.04. 20:00
Személyes emlékeiken át idézték fel az írópár alakját
Polcz Alaine és Mészöly Miklós alakját idézte fel kedden délután az Illyés Gyula Könyvtárban Elekes Eduárdné, Lovas Csilla és Pócs Margit. A rendezvény az Országos Könyvtári Napok keretében zajlott le.
Fotó: Mártonfai Dénes
A három vendég, miként az a program címe is jelezte, emlékmorzsákat adott közre. Ezek az az apró mozzanatok, felvillantott életképek ugyanakkor érzékletes adalékokkal szolgáltak a házaspárról.
Elekes Eduárdné, a könyvtár volt igazgatója családi érdekességet osztott meg a közönséggel. Édesapja, Mártonfai Adorján ugyanis a harmincas években, a szekszárdi Garay János Gimnázium diákjaként, osztálytársa volt Mészöly Miklósnak. A szekszárdi születésű, későbbi Kossuth-díjas író ekkor még a Molnár vezetéknevet viselte. Nem akármilyen osztályról van szó, ennek a csapatnak volt a tagja Malonyai Dezső, a Nemzeti Színház majdani igazgatója, avagy Joó Ferenc, akinek nevét alapítvány őrzi a középiskolában.
Mészöly Miklós szekszárdi látogatásainak egyikén Elekes Eduárdné – Polcz Alaine bátorítására – megszólította az írót és közölte vele: jómaga Mártonfai Adorján lánya. Mészöly Miklós a maga jellegzetes mosolyával, féloldalra hajtott fejjel megkérdezte: Adi lánya? Majd megjegyezte: igen, Adi is szerepel a gyermekkori élményeiből táplálkozó, Fekete gólya című regényében. A két fiatal egyébként az 1939-ben a gimnáziumban tett érettségi után egyazon városban, Pécsen folytatta jogi tanulmányait. S még egy – az egész történetnek egyfajta keretet adó – információ: Létay Menyhért egyaránt osztályfőnök volt Mészöly Miklós, illetve Mártonfai Mária Anna – azaz későbbi, férjezett nevén Elekes Eduárdné – osztályában.
Lovas Csilla abban a kiváltságban részesült, hogy – néhány kollégájával együtt – ott lehetett Polcz Alaine fővárosi lakásában. Ez akkor történt, amikor Szekszárdon elkezdődött a Mészöly Miklós Emlékház berendezése. Barátságosság, közvetlenség, szívélyesség – ezen meghatározó tulajdonságok említésével emlékezett Mészöly Miklós feleségére a Wosinsky Mór Múzeum osztályvezetője, az Irodalom Háza és a Mészöly Miklós Emlékház főmuzeológusa. Polcz Alaine mindenkit hatása alá vont megragadó személyiségével, ez így történt az összes Mészöly Miklós emléknapon. Javaslatára bővült a rendezvény tombolával, nyereményként könyvjutalommal: a sorsolásban, egy kis óvodással együtt, ő maga is nagy örömmel közreműködött.
Emlékmorzsákat adtak közre Polcz Alaine-ről és Mészöly Miklósról
Fotók: Mártonfai DénesPócs Margit elmondta, hogy Polcz Alaine személyével harminc esztendővel ezelőtt Gödöllőn, egy szakmai rendezvényen ismerkedett meg. Az ott és akkor kialakult szakmai kapcsolat az évek folyamán, a számos találkozás és beszélgetés eredményeként őszinte barátsággá nemesült. A Mentálhigiénés Műhely elnöke hozzátette, hogy Polcz Alaine számára kiváltképp fontosak voltak a rítusok, a szertartások. Erre tekintettel vitte magával a rendezvényre az emlékezés és a hála hófehér szalagját, rajta ezzel a lila színű felirattal: Hála és köszönet Alaine, hogy velünk élsz! A mintegy másfél méter hosszú szalagot – amit bárki elláthatott aláírásával – a könyvtár vezetésének ajándékozta, abban bízva: lesz a vármegye székhelyén olyan helyszín, ahol spiritualitás ezen hófehér szalagja Polcz Alaine emlékét hirdeti.