2023.11.03. 16:58
Eredményesen játszottak a szavakkal – kiosztották az Illyés irodalmi pályázat díjait
„Játszunk/szavainkkal és életünkkel,/mert, jaj, csak az vagyunk, aminek látszunk.” Illyés Gyula A költő felel című versének ezen néhány sorával motivált szövegalkotásra az Illyés Gyula Könyvtár kollektívája. Az irodalmi pályázatra sokan, szám szerint 131-en neveztek és küldtek be 202 művet, ami rekordnak számít – tudtuk meg Kaposi Ildikó ifjúsági könyvtárostól.
Fotó: Makovics Kornél
Fotó: MAKOVICS KORNEL
Elmondta, hogy a legifjabb pályázó 9, a legidősebb 79 éves, és a sok fiatal nevezőre tekintettel számukra külön kategóriát indítottak. Az ország számos pontjáról érkeztek pályaművek, illetve a határon túlról Németországból, Romániából és Szlovákiából is.
Vers, novella és mese, valamint vers+ kategóriában vártak alkotásokat. Ez utóbbi bizonyult a legnépszerűbbnek, amelyben azt kérték a nevezőktől, hogy válasszanak az előre meghatározott szócsoportok közül, és az abban foglalt szavakat felhasználva írjanak 16 soros verset. Ezeket Gacsályi József költő, nyugalmazott könyvtáros, tanár értékelte. Dicső Zsolt költő, nyugalmazott könyvtáros a versek, Ódor János múzeumigazgató a novellák, Kaposi Ildikó a mesék, míg Csötönyi László tanár az ifjúsági kategóriába érkezett pályamunkák közül választotta ki a legjobbakat.
Kiosztották az Illyés irodalmi pályázat díjait
Fotók: Makovics KornélAz eredményhirdetést csütörtökön tartották, miután koszorút helyeztek el Illyés Gyula szobránál. Mese kategóriában Fábián Krisztina Palackposta című története lett az első, a novellák között Frankó Erika Apátia című műve, a versek esetében Fűrész István Részletek Kosztolányi Dezső múlt heti jegyzeteiből című költeménye kapta az első helyet, az ifjúsági kategóriában pedig Tóth Lujza Október című írása. A vers+ kategóriába nevezett művek között Mádi Beáta Üzenet című írását találták a legjobbnak.
Az eredményhirdetésen Rubányi Anita és Horgász Dezső előadóművészek, illetve Rácz Kata tanuló adott elő a díjazott pályaművekből.