Bábszínház

2023.12.08. 17:30

A suszter manói mindenkit elvarázsoltak

Országos gála rendezvényen tündököltek a szekszárdi bábosok. A Grimm testvérek meséjét vitték színre. A suszter manói jöttek, láttak, győztek.

Szeri Árpád

Kiemelkedő sikert ért el a Gyermek Bábjátszók Országos Gálarendezvényén a Garay Bábműhely. A Magyar Bábjátékos Egyesület és a Aba-Novák Agora Kulturális Központ nemrég Szolnokon tartott művészeti seregszemléjén a szakmai zsűri döntése alapján a szekszárdi csapat nyerte el a legjobb társulatot illető Báron László Díjat. A rangos elismerést – a műfaj ikonikus személyiségének, Lénárt Andrásnak a térplasztikáját – Vass-Eysen Ábel drámapedagógustól vette át Borsiczkyné Kaponya Kitti, a Garay Bábműhely vezetője. A vándordíj a tizenkét éve elhunyt Báron László, a hazai bábjátszás, azon belül a pedagógiai célokat szolgáló gyermek bábozás egyik leghitelesebb alakjának emlékét őrzi.

A suszter manói című mesejátékkal remekelt a Garay Bábműhely (Beküldött fotó)

A Garay bábcsoport 2021-ben alakult a Szekszárdi Garay János Általános Iskola alsó tagozatos gyermekei köréből. Tevékenységének célja az, hogy a bábjátékot, mint komplex művészeti kifejezési formát, élményszerűen, elsősorban játékba ágyazottan ismertesse meg a gyerekekkel. Fontos feladata az is, hogy lehetőséget biztosítson az önkifejezésre, a tanulók által elkészített egyszerűbb kivitelezésű bábok használatára, továbbá csoportos produkciók létrehozására és bemutatására. A csapat munkájának irányításához két kolléga, Pekari Bernadett intézmény igazgató és Böröcz Anita pedagógus is értékes segítséget ad. 

A legkilátástalanabb helyzetben is ott van a remény

– Az iskolában kialakított Bábműhely teret biztosít arra, hogy a gyerekek hétről hétre belecsöppenjenek a mesék csodálatos világába – mondta el lapunknak Borsiczkyné Kaponya Kitti. – Hadd említsem ideillő példaként a Szolnokon előadott, A suszter manói című darabot. Ennek egyébként külön érdekessége, hogy bábkészlete és díszlete száz százalékban újrahasznosított anyagokból, a gyermekek által tervezve készült. Avagy, fogalmazhatunk úgy is, hogy a kezdetet egy papírgalacsin jelentette, ebből alakult, fejlődött folyamatosan a báb- és díszletkészlet, valamint a szöveg. A Grimm testvérek ezen mesejátéka, az általuk közvetített világ, mint azt örömmel tapasztalhattuk, valósággal elvarázsolta a közönséget. A történet három csodás manóról szól, akik rendületlenül segítenek az elszegényedett cipésznek. Az üzenet világos valamennyi korosztály számára: még a legkilátástalanabb helyzetben is ott van a remény, az a hit, hogy jóra fordulhatnak a dolgok. S ami nagyon fontos, annak nyugtázása, hogy az önzetlen segítséget megsokszorozva kapjuk vissza. 

Borsiczkyné Kaponya Kitti és csapata a fődíjjal (Beküldött fotó)

A csapat vezetője végezetül hozzátette: nagyon büszke a tanítványaira, és bízik abban, hogy az elismerés ösztönző hatással lesz a tanulókra és a bábcsoport munkája új lendületet vesz. A közelgő szeretet ünnepére tekintettel pedig azt kívánta a gyermeknek, hogy ne csak karácsonykor, hanem egész évben legyen egy olyan kis kuckójuk, olyan biztonságos helyük, ahol valaki mesél nekik, ahol őszintén figyelnek rájuk.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában