Magyar Kultúra Hete

2024.01.19. 20:00

Foltin Jolán életműve előtt tiszteleg a kiállítás – galériával

Egy nagyszerű fotókiállítás megnyitásával vette kezdetét csütörtökön este Szekszárdon a Babits Kulturális Központ márványtermében a Magyar Kultúra Hetének rendezvénysorozata.

Szepesi László

Fotókiállítás megnyitásával vette kezdetét a Magyar Kultúra Hetének rendezvénysorozata

Fotó: Mártonfai Dénes

A Magyar Kultúra Napja minden évben annak a napnak az évfordulója, amelyiken 1823-ban, Csekén, Kölcsey Ferenc befejezte a Himnusz megírását. Az esemény immár egy egész hetet felölelő programsorozattá, a Magyar Kultúra hetévé bővült.  A program első rendezvénye a csütörtökön este megnyílt „Táncra ítélem magamat" címet viselő Foltin Jolán emlékkiállítás.

A gyermektánc mozgalom szervezője, motorja volt

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfus-rendező, táncművész, táncpedagógus életművét bemutató tárlat megnyitójának közönségét Berlinger Attila, a kulturális központ igazgatója köszöntötte, majd Matókné Kapási Juliannát, Julát kérte, nyissa meg ő a kiállítást.

Mert ő, a Bartina Néptánc Egyesület korábbi művészeti vezetője, alapító tagja volt az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesületnek, 17 éven át, mint alelnök tervezte, szervezte és bonyolította a gyermek táncmozgalom országos fesztiváljait, táborait, és most is menedzseli és vezeti a Bartina Néptánc Közhasznú Egyesület munkáját, segíti a néptánc mozgalmat. Munkája pedig ezer szálon kötődött Foltin Jolánéhoz.

Jula először a képekről beszélt. Mint elmondta, Eifert János, Kádár Kata, Korniss Péter, Kis Ferenc és Rácz Gabriella fotói egy kivételes alkotó életének pillanatait örökítik meg. Fél évszázaddal repítenek vissza az időben, a táncházmozgalom „őskorába”. Ezek a néptánc nyelvére alapozó táncszínház születésének kor-dokumentumai.

Foltin Jolánról elmondta, munkássága három fő szellemi térhez kötődött: a Bihari János Táncegyütteshez, a Honvéd Táncszínházhoz, és a gyermektánc mozgalomhoz. A 60-as években a Bihari Táncegyüttes táncosa volt, ott kezdte koreográfusi munkásságát is, aztán az együttes művészeti vezetője lett, majd élete végéig mentora volt.

Foltin Jolán kilenc koreográfiát készített a bartinás gyermekeknek

Személyes kapcsolatuk, barátságuk – folytatta -1983-ban kezdődött, amikor Foltin Jolán Szekszárdon egy zsűri elnöke volt. Később kilenc táncszínházi alkotást készített a bartinás gyermekeknek, s többet átadott nekik a Bihari táncegyüttes repertoárjából. Szeretett a szekszárdi gyerekekkel dolgozni. És nem volt nála nagyobb szívű embert. Mindig maradt ideje másokkal törődni, mindig tudta ki szorul biztatásra, egy-két jó szóra. 

A kiállítás képein nem csak Foltin Jolán néz ránk vissza, ott vannak a régi táncosok, s a fotók tükrözik azt az időszakot, amelyben Foltin Jolán táncolt és alkotott – zárta beszédét.
A megnyitóra eljött a négy éve elhunyt táncpedagógus lánya, Pavelka Sára, férje, Pavelka Árpád és ott volt Szabadi Mihály, a Bartina Néptánc Együttes alapítója.

A kiállítás megnyitóját követően, az ország legkiválóbb táncosait kísérő Tarsoly együttes zenéjére a Bartina Néptánc Egyesület gyermek csoportja Foltin Jolán Hírös kislány című koreográfiáját mutatta be, majd az este táncházzal folytatódott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában