3 órája
Ha ezt a 7 dolgot tapasztalja, szinte biztos, hogy lehallgatják a telefonját
Lehallgatás, kémprogramok – számos módon tudnak megfigyelni minket, adatot gyűjteni rólunk a telefonunkon keresztül. Mutatjuk, mik az intő jelek, és hogyan tudunk védekezni a támadások ellen.
Több gyanús jele lehet annak, hogy lehallgatnak, kémkednek utánunk
Forrás: Shutterstock
A telefonon tárolt adatainkat védhetjük PIN-kóddal, ujjlenyomattal, arcfelismeréssel és egyéb módszerekkel is, de vajon ezek eléggé hatékonyak ahhoz, hogy valóban senki ne tudjon hozzáférni a személyes adatainkhoz? Sokunkkal megtörtént már, hogy valakivel arról beszélgettünk, hogy fáj a fejünk, erre a beszélgetés után tele lett a közösségi oldalunk fájdalomcsillapító-reklámokkal vagy más olyan témával kapcsolatos információval, amiről épp nemrég szó esett. Az is előfordulhat, hogy SMS-t kapunk
Szia, anya, ez az új számom
szöveggel, vagy üzenetet egy rejtélyes csomagról, amit meg sem rendeltünk.
Ezek a szituációk felvetik a kérdést: valaki megfigyel, lehallgat, kémkedik utánunk? Egy biztos: mindannyian könnyen válhatunk telefonlehallgatás áldozataivá – figyelmeztet cikkében a Life.hu.
Íme, a jelek, amelyek arra mutatnak, hogy lehallgatják a telefonunkat:
1. Gyorsan merülő akkumulátor
Ha indokolatlanul gyorsan lemerül a telefonunk, arra gyanakodhatunk, hogy megfigyelnek. A kémalkalmazásoknak ugyanis energiára van szükségük a működéshez. Ha például folyamatosan rögzítik a hangot, akkor még több energiát is igényelnek. Ha akkumulátorcsere után sem javul a helyzet, akkor az már több mint gyanús.
2. Szokatlan mértékű adathasználat
Azt többnyire tudjuk, hogy mennyi az adatforgalmunk egy hónapban. Ha ez hirtelen megugrik, az annak a jele lehet, hogy megfigyelik a telefonunkat, és valaki a hálózat segítségével tölti le a rólunk gyűjtött adatokat.
3. Véletlenszerű újraindulás
Szintén aggodalomra ad okot, ha a telefonunk magától újraindul. Ha ez tőlünk függetlenül történik, és valamilyen kritikus hiba sem indokolja, arra utalhat, hogy feltörték a telefont.
4. Furcsa szöveges üzenetek
Ha váratlanul szokatlan üzeneteket kapunk, akkor ezek lehetnek olyan vezérlőüzenetek, amelyeket a telefonon lévő kémalkalmazásnak szántak. Ezek furcsa szimbólumokat, számokat, karakterkombinációkat tartalmazhatnak, és egyértelműen arra utalnak, hogy valaki kémkedik utánunk. Az is előfordulhat, és egyértelműen gyanús jelnek számít, ha a telefonunkról olyan üzenetek mennek ki, amelyek nem tőlünk származnak.
5. Ismeretlen alkalmazások
Ha a telefonunk tele van alkalmazásokkal, lehet, hogy nem pontosan emlékszünk arra, hogy melyiket töltöttük le. Érdemes azonban észben tartani ezeket, mert ha olyan alkalmazás kerül a telefonra, amelyet nem mi telepítettünk fel, akkor enagy eséllyel rosszindulatú szoftverek kerültek a készülékre.
6. Lassú a telefon
A sok alkalmazás lassítja a telefont, de ha az tapasztaljuk, hogy indokolatlanul lassú a mobilunk, az szintén gyanús jel.
7. Túlmelegedés
Ha több alkalmazás fut egyszerre, a telefon hajlamos a túlmelegedésre, de ha semmi nem indokolja, akkor lehetséges, hogy a háttérben különböző kémprogramok futnak.
Mi a teendő?
1. Használjunk vírusirtó programot, és frissítsük az operációs rendszert
2. Változtassuk meg időnként a jelszavainkat
3. Ellenőrizzük, hogy vannak-e gyanús alkalmazások a telefonon
4. Állítsuk vissza a gyári beállításokat
Bulvár-celeb
- A nézők szerint nem igazságos, hogy ő lett a Séfek séfe győztese
- Még mindig ez az ingatlan a sláger – mutatjuk, miért akar mindenki panellakást venni
- S.E.R.E.G.: dupla epizóddal ér véget a sorozat, Caramel és Lékai-Kiss Ramóna is várja a finálét
- Fokozódik az izgalom a Megasztárban: drámai csavarral érkezik a második élő show
- Ezt látja a fülkéjéből egy mozdonyvezető: izgalmas videókkal mutatja be a munkáját egy magyar vasutas