2018.10.31. 17:12
Az Országházban is megemlékeztek a száz éve meggyilkolt kormányfőről
Tisza István néhai miniszterelnök halálának századik évfordulója alkalmából rendezett konferenciát az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága a Magyar Történelmi Társulattal (MTT) 1918 – A nagy összeomlás címmel szerdán a Parlamentben. Az eseményen bemutatták az Ahogy éltem, úgy fogok meghalni - Tisza István tragédiája című dokumentumfilmet.
Budapest, 2018. október 31. Bellavics István, az Országgyûlés Hivatala közgyûjteményi és közmûvelõdési igazgatója köszöntõt mond az "1918 - A nagy összeomlás" címû konferencián és az "Ahogy éltem, úgy fogok meghalni" - Tisza István tragédiája címû dokumentumfilm bemutatóján az Országházban 2018. október 31-én. A megemlékezést az Országgyûlés Hivatalának Közgyûjteményi és Közmûvelõdési Igazgatósága és a Magyar Történelmi Társulat rendezte. Tisza István egykori miniszterelnököt 100 éve, 1918. október 31-én gyilkolták meg. MTI/Szigetváry Zsolt
Forrás: MTI Fotó
Fotó: Szigetváry Zsolt
Lázár János fideszes országgyűlési képviselő a tanácskozást megnyitó beszédében azt mondta, bár a néhai kormányfő önmeghatározása szerint szabadelvű volt, ez azonban akkor mást jelentett: ő biztosan máshová tartott, mint azok, akiket ma neveznek liberálisoknak. Tisza István ellene volt az üres szólamoknak, a cselekvés nélküli szavaknak – idézte fel Lázár János, aki szerint
az egykori kormányfőnek példaképnek kellene lennie a jelen és a közeljövő magyar politikusai számára, ha az országot újra azzá a nagy állammá akarják tenni, amely ezer éven át, a miniszterelnök meggyilkolásáig létezett.
Felidézte, hogy korszakában távol állt egymástól a protestantizmus és a katolicizmus, így kivételes szorgalom és tudás kellett ahhoz, hogy a katolikus Habsburgok birodalmában egy kálomista magyar középnemes emelkedhessen az ország ilyen magas közjogi tisztségébe.
A képviselő azt hangoztatta, hogy Tisza István körül változott a világ, és nem fordítva: ő egy helyben állt, megmaradt keresztyénnek, harcosnak és magyarnak. Ugyan politikáján többször módosított, ezt csupán azért tette, hogy a hitét, az elköteleződését soha ne kelljen megmásítania – tért ki a néhai miniszterelnök elvhűségére. Lázár János jelezte,
Tisza István azt vallotta, hogy az ember személyes erkölcse a politikáját is meghatározza: úgy vélekedett, hogy hitvány ember nem csinálhat jó politikát.
Köszöntőjében Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója hangsúlyozta: Tisza István nem a halálra készült, hanem élete utolsó heteiben is lázasan dolgozott, hogy kiutat találjon az egyre beszűkülő lehetőségek között a világháborús vereség után. Eszményeiben és istenhitében nagyon szilárd, konok politikus volt. Ezekből az értékekből nem engedett, ezért ellenfeleket, sőt egyre több őt gyűlölő ellenséget szerzett – közölte.
Tisza István nem várta a halálát, hanem épp a kibontakozáson dolgozott. Ennek ellenére meggyilkolásának napja, 1918. október 31. mégis szimbolikus dátuma lett a magyar történelemnek. Halála egy nagy, ellentmondásos korszak végét és a történelmi Magyarország szétesését is jelenti mindmáig – jelentette ki Bellavics István, aki a modern Magyarország egyik legkiemelkedőbb politikusának nevezte a hajdani miniszterelnököt.
Maruzsa Zoltán Viktor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkára Tisza István utolsó hónapjáról beszélt. A rendezvényen előadást tartott ifj. Bertényi Iván, Hatos Pál, Katona Csaba, Kovács Dávid, Révész Tamás, Tamara Scheer, valamint Szarka László történész is. Az eseményen részt vett Kövér László, az Országgyűlés elnöke. A konferenciát Hermann Róbert, az MTT elnöke vezette le.
Portálunk Tisza Istvánról szóló megemlékezését, a miniszterelnök portréját ide kattintva tudja elolvasni.
A miniszterelnökről szóló, a konferencián bemutatott dokumentumfilm előzetesét pedig itt tudja megtekinteni:
Borítókép: Bellavics István, az Országgyűlés Hivatala közgyűjteményi és közművelődési igazgatója köszöntőt mond az „1918 – A nagy összeomlás” című konferencián és az „Ahogy éltem, úgy fogok meghalni” – Tisza István tragédiája című dokumentumfilm bemutatóján az Országházban 2018. október 31-én
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt