Közel-keleti konfliktus

2024.07.27. 07:36

A béketeremtés lehetőségeiről is tárgyalt Trump és Netanjahu

Az izraeli–palesztin háború 295. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszédet mond az amerikai törvényhozás, a kongresszus két háza előtt a washingtoni Capitoliumban 2024. július 24-én

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Will Oliver

Izraeli média: rakéta csapódott be egy sportpályára a Golán-fennsíkon

Kilenc ember meghalt, harmincnégy pedig megsebesült, amikor szombaton rakétatalálat ért egy futballpályát az Izrael által megszállt Golán-fennsíkon – jelentette az izraeli 13. Csatorna.

Az izraeli mentőszolgálat korábban azt közölte, hogy kilenc ember életveszélyesen megsebesült, amikor egy Libanonból kilőtt rakéta becsapódott Madzsdel Samsz drúz falu futballpályájába.

A mentők szerint jelentős károk keletkeztek a támadás helyszínén.

Előzőleg szombaton egy izraeli légicsapásban négy fegyveres halt meg a dél-libanoni Kfarkilában. Libanoni biztonsági vezetők szerint az áldozatok különböző fegyveres csoportok tagjai voltak, legalább egyikük az Irán támogatását élvező síita Hezbollahé.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy a harci gépe egy, a Hezbollahhoz tartozó katonai létesítményt vett célba, miután látta egy fegyveres sejt tagjait belépni az épületbe.

A Hezbollah legkevesebb négy, a kfarkilai légicsapás miatt megtorlásul végrehajtott támadást magára vállalt, de tagadta, hogy köze lenne a Madzsdel Samsz elleni csapáshoz.

Újabb iskolaépületet ért izraeli légitámadás a Gázai övezet középső részén

Legkevesebb harminc ember életét vesztette az övezet középső részén lévő Deir al-Balahban – közölték szombaton a palesztin egészségügyi hatóságok. 

Az izraeli hadsereg állítása szerint az épületben a Hamász palesztin szélsőséges szervezet parancsnokságának egyik központja működött.

A halálos áldozatok között 15 gyerek és 9 nő van – közölte Hamász kommunikációs hivatala. Palesztin hatósági közlések szerint a támadásban további mintegy száz ember megsebesült.

A Gázai övezet középső részén található Khadija iskolában a Hamász parancsnoki és irányítási központja működött

– írta közleményében az izraeli hadsereg. Az épületet fegyverraktárnak és támadások indítására használta a szervezet - tették hozzá, kiemelve, hogy a lakosságot még a támadás előtt figyelmeztették. Legutóbb június 6-án ért légicsapás iskolaépületet, az ENSZ gázai segélyszervezete, az UNRWA közlése szerint ebben több mint harminc palesztin vesztette életét, köztük legalább 27 civil.

31 killed in Israeli attack on Gaza school housing displaced Palestinians
Egy sérült palesztin lányt visznek az Al-Aksza Mártírok Kórházába, miután az izraeli támadás egy tábori kórházat vett célba egy iskolában, amely lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereknek adott otthont a Gázai övezet középső részén
Fotó: Ashraf Amra / Forrás: Anadolu via AFP

Hán-Júniszban szombati palesztin médiajelentések szerint legkevesebb 14 ember halt meg különböző izraeli támadásokban. Az izraeli hadsereg felszólította a palesztin lakosságot, hogy hagyják el Hán-Júnisz déli területeit, és költözzenek át a Gázai övezet déli részén felállított humanitárius övezet területére, Al-Mavaszira – áll a katonai közleményben. Az izraeli hadsereg kiemelte, hogy többféle médiumon keresztül is tájékoztatta a lakosságot az evakuálásról.

A gázai egészségügyi minisztérium állítása szerint a háborúnak már legkevesebb 39 258 palesztin áldozata van, 90 589-en megsebesültek.

A közel-keleti béketeremtés lehetőségeiről is tárgyalt Donald Trump és Benjámin Netanjahu

A közel-keleti béketeremtés és rendezés esélyeiről, módjairól, valamint az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalásokról is egyeztetett Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt, korábbi elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken.

A két politikus Floridában, Donald Trump mar-a-lagói rezidenciáján tanácskozott. Első alkalommal találkoztak 2020 óta, amikor az izraeli kormányfő a Fehér Házban kereste fel az akkor elnök Donald Trumpot.

A tárgyalás sajtónyilvános részén Benjámin Netanjahu reményét fejezte ki, hogy hétfőn kezdett egyesült államokbeli hivatalos útja – amelynek során beszédet mondott a kongresszusban, valamint találkozott Joe Biden elnökkel és Kamala Harris alelnökkel – közelebb visz a tűzszüneti megállapodáshoz. Úgy vélekedett, hogy a megállapodást segíti az izraeli hadsereg által Gázában kifejtett katonai nyomásgyakorlás is.

Az izraeli miniszterelnök kérdésre válaszolva azt mondta, Kamala Harris kettejük csütörtöki egyeztetése után tett nyilatkozata Izraelről a Hamász számára olyan olvasatot közvetít, hogy nem felhőtlen Izrael és az Egyesült Államok viszonya, majd reményét fejezte ki, hogy az alelnöki megjegyzés nem változtat a tűzszüneti tárgyalások felgyorsult ütemén.

Donald Trump a találkozó elején kifejtette, hogy soha nem volt rossz a kapcsolata Izrael kormányfőjével, és saját elnöki szerepéről úgy fogalmazott: egyetlen amerikai államfő sem tett annyit Izraelért, mint ő.

Idesorolta a többi között az amerikai nagykövetség átköltöztetését Jeruzsálembe, azt Izrael fővárosaként ismerve el. Emellett Izrael számára a leghasznosabb döntéseként említette az iráni nukleáris megállapodás felmondását.

Elnökké választása esetére Donald Trump ismét gyors megoldást ígért a közel-keleti konfliktusra, és azt hangoztatta, hogy Kamala Harris győzelme eszkalációhoz, több nagyobb közel-keleti háborúhoz, esetleg harmadik világháborúhoz vezethet. Megismételte azt a véleményét is, hogy a világ jelenleg közelebb áll a harmadik világháborúhoz, mint a második világháború lezárása óta bármikor.

Donald Trump a találkozón fellépést ígért az Egyesült Államokban felerősödött antiszemitizmussal szemben, a többi között az egyetemeken tapasztalt megnyilvánulások ellen.

Az amerikai média szerint Donald Trump és Benjámin Netanjahu politikai kapcsolatában törést okozott, hogy az izraeli kormányfő 2020-ban gratulált Joe Biden elnökké választásához; ezt Donald Trump rosszallással fogadta.

Kamala Harris: Amerika elkötelezett Izrael biztonsága iránt, de kritikus is a gázai támadások miatt

Benjámin Netanjahu az amerikai fővárosból utazott Floridába. Washingtonban, a Fehér Házban csütörtökön Joe Biden elnökkel találkozott, akivel a gázai tűzszüneti tárgyalásokról beszélt, és ugyanez volt a témája külön tanácskozásának Kamala Harris alelnökkel, nem hivatalos demokrata elnökjelölttel.

Kamala Harris az egyeztetés után újságírók előtt is megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét Izrael biztonsága iránt, ugyanakkor kritikát is megfogalmazott a gázai humanitárius helyzet, valamint az izraeli hadsereg hadműveletei során meghalt palesztin civilek magas száma miatt.

Izraeli tisztségviselőkre hivatkozó amerikai sajtóbeszámolók szerint a washingtoni találkozó után Benjámin Netanjahu rosszallását fejezte ki Kamala Harris nyilatkozata miatt, amely a közlés szerint jóval kritikusabb volt, mint ami kettejük megbeszélésének hangvételéből következett volna.

Kamala Harris csapatának egyik tagja értetlenségét fejezte ki az izraeli kormányfő véleményéről szóló sajtóbeszámolókra reagálva.

Ez történt pénteken:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában